کار با DBA | مشاوران DBA چه کاری انجام می دهند؟

کار با DBA مشاوران DBA چه کاری انجام می دهند؟ (2)

فهرست مطالب

بسیاری از مردم جهان امروزه خود را مشاور می نامند! برخی خوداشتغال هستند، برخی برای شرکت های مختلف کار می کنند. اما مشاور DBA بودن به چه معناست و چه کار انجام می دهد؟ در اینجا لیستی از کارهایی که مشاوران انجام می دهند و انجام نمی دهند تشکیل شده است:

1. یک مشاور DBA همیشه “مشاوره” نمی دهد

در بسیاری از موارد وقتی خودتان را به عنوان مشاور DBA معرفی می‌کنید، مشتری آن طرف تلفن می‌گوید “اوه، من به مشاور نیاز ندارم، من به کسی نیاز دارم که بتواند بیاید و واقعاً کار انجام دهد”. اصطلاح مشاور به این دلیل مشکل دارد که برخی مشاوران را افرادی می‌دانند که در اتاق جلسه نشسته‌اند و «مشاوره» می‌دهند. بنابراین، بله، گاهی اوقات مشاوران DBA این کار را نیز انجام می دهند (مانند جلسات برنامه ریزی و غیره). اما مشاور DBA در بیشتر مواقع واقعا از آموخته‌های دوره تحصیلی خودش برای مشتری مشاوره ای خود استفاده می کند.

2. او تنها یک دانش‌آموخته DBA است؛ نه حلال تمام مشکلات!

در بیشتر موارد ما “فقط” دارنده مدرک DBA هستیم. ممکن است شما به عنوان مشاور DBA پاره وقت برای یک شرکت کار کنید یا یک قرارداد طولانی مدت ببندید (یا آنها به یک شخص تمام وقت نیاز ندارند یا تیم آنها فقط به کمک نیاز دارد). یا اینکه می توانید چند روز یا چند هفته یک پروژه کوتاه را انجام دهید. شاید شما تنها به منزله یک جفت دست اضافی برای مشتریان خود باشید و حتی پروژه های بلند مدت شما تغییراتی کند. اما کار مشاور DBA در هر کدام از این شرایط می تواند منظم و دائمی باشد. در عین حال، باید دانست که مشاور DBA همه کاره نیست و قرار نیست تمام کارهای مشتری خود را انجام دهد!

کار با DBA مشاوران DBA چه کاری انجام می دهند؟ (1)

3. کارهای کثیف را انجام می دهد!

گاهی اوقات شما به عنوان یک منبع خارجی به یک تیم یا یک شرکت می آیید و وظایفی وجود دارد که هیچ کس نمی خواهد انجام دهد. مطمئناً می‌ توانید از گرفتن چنین پروژه‌هایی امتناع کنید، اما می توانید آنها را انجام دهید و از موقعیت استفاده کنید. شاید کار هایی باشد که هیچکس تمایل ندارد در یک سازمان آنها را انجام دهد، و مشاور DBA می تواند از عهده آنها برآید. شاید در این صورت شما به یک عضو کلیدی و با ارزش برای تیم تبدیل شوید و از کار خودتان هم لذت ببرید.

از طرفی ممکن است این کار خسته کننده و تکراری باشد. در هر صورت اگر به مشتری خود تعهد داده‌اید، باید این قبیل کارها را نیز انجام دهید.

مقاله رشته MBA چیست - دوره MBA

بیشتر بخوانید:

ثبت نام و مشاوره دوره DBA


4. مشکلات سازمان را عیب یابی می کنند

این همان کاری است که اکثر مردم فکر می کنند مشاوران DBA انجام می دهند، و اکثر مشاوران هم واقعا می خواهند انجام دهند. با این حال، باید توجه داشته باشید که در بیشتر موارد عیب یابی بخش نسبتاً کوچکی از کار است. این نوع پروژه ها بسیار جالب، بسیار دلگرم کننده هستند (اگر موفق به رفع مشکل شوید)، و گاهی اوقات بسیار خسته کننده می شوند (اگر نتوانید مشکل را پیدا کنید). همچنین، زمانی که شما خوداشتغال هستید، این پروژه ها نسبتا کوتاه هستند. بنابراین کسب درآمد تمام وقت از آنها نیاز به بازاریابی خوب برای توانایی های خودتان دارد.

5. به دیگران دستورالعمل و آموزش می دهند

این کاری است که بسیاری از مشاوران DBA انجام می دهند. گاهی اوقات این “دستورالعمل” رسمی است؛ مانند سخنرانی در کنفرانس ها، آموزش دوره ها، و غیره. و گاهی اوقات با توضیح دادن مسائل به افرادی که با آنها کار می کنید، که کمتر رسمی است. شما همچنین باید هر بار که با یک مشتری جدید ملاقات می کنید خود را به خوبی معرفی کنید و به همین دلیل است که این امر بسیار مهم است.

6. با افراد دیگر ارتباط برقرار می کنند

هنگامی که شما خارج از یک سازمان فعالیت دارید، به خصوص در پروژه های کوتاه مدت، باید با بسیاری از افراد دیگر ارتباط برقرار کنید. مدیری که شما را دعوت کرده است، تیم مدیریت، توسعه دهندگان، پرسنل. گاهی اوقات باید «سیاسی‌تر» رفتار کنید، گاهی اوقات باید «احتیاط» کنید و همیشه باید بفهمید چه کسی در مقابل شما ایستاده است. این یک موضوع بسیار مهم است.

7. مشاوران DBA به مسافرت می روند!

همانطور که گاهی اوقات دوره‌ها را آموزش می‌دهید، در کنفرانس‌ها صحبت می‌کنید و مشتریانی از راه دور دارید، سفر بخشی از کار مشاوران DBA است. این واقعا به شما و مشتریانتان بستگی دارد. تا زمانی که شما (و خانواده تان) با آن مشکلی نداشته باشید، سرگرم کننده است. مشکل زمانی شروع می شود که شما بیشتر از آنچه می خواهید (یا همسر/شریکتان) سفر می کنید. همچنین می تواند تا حدودی خسته کننده باشد.

8. آنها در شرکت استخدام دائمی نمی شوند

هنگامی که شما یک مشاور (چه برای یک شرکت یا مستقل) هستید، توسط مشتری خود استخدام نمی شوید و باید این را به خاطر بسپارید. گاهی اوقات به این معنی است که شما هدایای تعطیلات را دریافت نمی کنید، گاهی اوقات به رویدادها دعوت نمی شوید و غیره. ممکن است پروژه های طولانی مدتی باشد که با شما مثل یک کارمند عضو سازمان برخورد شود. اما امکان دارد هزینه های جانبی شما (برای مثال، جهت سفر) توسط سازمان پرداخت نشود. به هر صورت، شما یک همکار خارج از سازمان هستید و باید این را در نظر بگیرید.

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000