دوره دی بی ای (DBA): مزایا و معایب

مزایای شرکت در دوره دی بی ای

دوره دی بی ای مناسب چه افرادی است؟ اگر می خواهید وارد تجارت شوید و می خواهید یکی از پیشرفته ترین مدارک موجود را دریافت کنید، مدرک دوره مدیریت عالی کسب و کار یا دی بی ای (DBA) می تواند شما را به ابزارها و مهارت های مناسب مورد نیاز برای موفقیت در این راه مجهز کند.

هرچند سپری نمودن این دوره به تمام افراد فعال در حوزه مدیریت توصیه نمی شود، اما بدون شک می تواند مزیت های رقابتی بسیار برجسته ای را به شما ببخشد. پس از این دوره شما توانایی انجام تحقیقات و پژوهش در زمینه مدیریت را به دست می آورید و می توانید از برترین و کاربردی ترین نظرات مدیریتی در کسب و کار خود استفاده نمایید. بسیاری از فارغ التحصیلان دوره MBA بعد از اتمام دوره تحصیلی خود به گذراندن این دوره آموزشی نیز فکر می کنند. با توجه به اینکه تعداد دانش آموختگان دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار رو به افزایش است، سپری نمودن این دوره می تواند شما را در وضعیت مناسب تری نسبت به رقبایتان قرار دهد.

سپری کردن این دوره حرفه ای مزایای زیادی دارد؛ مانند فراهم آوردن راه های بیشتر برای ایفای نقش رهبری در دنیای تجارت. در این مقاله به مزایا و معایب این رشته محبوب اما گران قیمت تحصیلی می پردازیم. سعی شده تا مفیدترین نکات در این مطلب برای شما گردآوری شود، بنابراین اگر در مورد دوره DBA یا ویژگی هایی که آن را برای شما مطلوب می سازد کنجکاو هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دوره دی بی ای، یک انتخاب ارزشمند و مهم در زندگی!

تصمیم برای ادامه تحصیل در این مقطع عالی کسب و کار، احتمالا یکی از مهم ترین تصمیمات شما در طول زندگی تان است. اطلاعات اندکی در فضای اینترنت وجود دارد که بتواند به درستی شما را در مورد این تصمیم آگاه کرده و اطلاعات درستی در مورد دوره دی بی ای در اختیارتان قرار دهد. یا دست کم، اطلاعات موجود به قدری تخصصی هستند که برای مخاطبان تازه کار و افرادی که تازه با DBA آشنا شده اند، چندان مفید نیست.

دوره دکترای حرفه ای کسب و کار مهارت های تجاری عملی از جمله نوآوری، تفکر چند جانبه و حل مساله را به دانش پذیران آموزش می دهد. به علاوه با شرکت در این دوره، میزان قابل توجهی از اعتبار در زمینه کاری و اثبات تعهد و تخصص خود را در آن زمینه به دست می آورید که به شما کمک می کند به اهداف حرفه ای خودتان دست یابید. هرچند ممکن است این مهارت ها را بتوانید در دوره های دکترای آکادمیک نیز دریافت کنید، اما دوره دی بی ای بیشتر بر پژوهش های مبتنی بر آینده نگری و تئوری های مدیریتی متمرکز است تا اینکه صرفا مخاطبان را برای تدریس و تحقیق در دانشگاه آماده کند.

شرکت در یک دوره مدیریت عالی کسب و کار مزایا و معایب خاص خود را دارد. به ویژه اگر شما قبلا در یک دوره MBA شرکت کرده باشید، شاید برایتان مهم باشد که بدانید آیا لازم است تحصیلات خود را از طریق این دوره ادامه دهید یا خیر. پیش تر در مقاله ای به معرفی کامل رشته MBA و نیز تفاوت MBA و DBA پرداخته ایم تا شما را با سابقه برگزاری، سرفصل های درسی و مزایا و معایب هر کدام از این دوره ها آشنا کنیم.

دوره دی‌بی‌ای چه مزایا و معایبی دارد

با اینکه هزینه تحصیل در این دوره بالاست، اما دی‌بی‌ای در حقیقت نوعی سرمایه گذاری روی توانایی های خود است.

مزایای شرکت در دوره دی بی ای یا دکترای مدیریت کسب و کار

به احتمال زیاد شرکت در دوره DBA مزایایی بیشتر از آنچه در ادامه برایتان شرح خواهیم داد، برای شما به ارمغان می آورد. اما پرداختن به چند مورد از این مزیت ها می تواند گام مثبت و مهمی در تصمیم گیری برای قدم گذاشتن در این راه محسوب شود. شاید با گذشت زمان خود شما بتوانید موارد بیشتری به این لیست اضافه کنید. ما با واضح ترین مزایای شرکت در دوره دی بی ای شروع می کنیم.

1) حقوق و درآمد شما پس از سپری کردن دوره DBA ممکن است افزایش یابد

این منطقی است که هرچه صلاحیت ها و گواهی های بیشتری کسب کنید، شانس بیشتری برای به دست آوردن موقعیت های بهتر خواهید داشت که به نوبه خود، درآمد بالاتری را نصیب شما می کند. کارفرمایان می دانند کسانی که دوره های پیشرفته ای همچون DBA را می گذرانند، مایلند حقوق بالاتری نیز دریافت کنند.

به طور کلی سپری نمودن دوره دی بی ای و دریافت مدرک آن می تواند موجب افزایش حقوق شما شود. اما این قانون همیشه صادق نیست. اگر شما قبلا مدرک MBA گرفته و با این مدرک مشغول به کار شده باشید، ممکن است دوره DBA تنها کمی در درآمد شما تفاوت ایجاد کند. حتی ممکن است درآمد فارغ التحصیلان دی بی ای و ام بی ای در برخی از موقعیت های شغلی کاملا یکسان باشد.

بنابراین اگر تنها هدف شما از تحصیل در دوره دی بی ای این است که نسبت به زمانی که تنها مدرک MBA دریافت کرده اید حقوق بیشتری کسب کنید، این احتمالا یک انتخاب اشتباه برای شماست. ممکن است مسیر ام بی ای برای تحقق این هدف مناسب تر باشد.

با این وجود مشاغل پژوهشی و تحقیقاتی که پس از سپری نمودن دوره DBA به آنها دسترسی خواهید داشت، می تواند درآمد بالایی را نصیب شما کند. حقوق و دستمزد شما در بازار تجارت نیز بستگی به عوامل متفاوتی دارد.

بالاترین حقوق فارغ التحصیلان دوره دی بی ای در امور مالی و حسابداری ثبت شده است، زیرا تقاضای استخدامی در این بخش ها بسیار بالاست. البته احتمالا پس از گذراندن این دوره حقوق شما در هر شغلی که باشید، به اندازه کافی مناسب و قابل قبول خواهد بود.

این موضوع به موسسه یا مدرسه ای که از آن فارغ التحصیل می شوید نیز بستگی دارد. حقوق و درآمد دانش آموختگان دوره دی بی ای از مدارس کسب و کار معتبر بالاتر است.

بسیاری از کسانی که در مقطع دکترای دانشگاهی به تحصیل می پردازند، دریافت یک شغل آکادمیک به عنوان استاد را امری دشوار می دانند. از آنها انتظار می رود در سطح جهانی تحقیقات علمی ارائه دهند و مقالاتی در ژورنال های معتبر خارجی به چاپ برسانند. اما در دوره دی بی ای کار قدری ساده تر است. مسیر غیر آکادمیک اما حرفه ای DBA برای شما گزینه های در دسترس تری ارائه می دهد و شانس بیشتری برای اشتغال در فضای غیر دانشگاهی با درآمد بالا خواهید داشت.

DBA COURSE
آموزش حرفه ای مدیریت می تواند منجر به رضایت شغلی بالاتری شود.

2) دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار به شما امکان می دهد در سازمان ها کاوش کنید و به یک فرد آگاه اجتماعی تبدیل شوید

شما در دوره دی بی ای خیلی چیزها را یاد خواهید گرفت. DBA شما را با شیوه اداره سازمان ها آشنا می کند و نشان می دهد که مدیریت یک کسب و کار چطور به نحو شگفت انگیزی پیچیده است.

با اینکه ممکن است در دوره MBA مسیری طولانی را برای درک نحوه عملکرد و مدیریت سازمان ها پیموده باشید، در دوره DBA متوجه خواهید شد که هنوز چیزهای بسیاری برای کشف کردن هست.

بنابراین اگر به یادگیری و توسعه دانش خود در مورد سازمان ها، نوآوری، کارآفرینی، شناخت بازارها یا هر چیز دیگری که به نحوه سازمان دهی افراد مربوط می شود علاقه مند هستید، دوره دی بی ای برای شما مفید و مطلوب خواهد بود.

3) دریافت مدرک مدیریت عالی کسب و کار یا DBA درک خوبی از نحوه کاربرد علم به شما خواهد بخشید

بسیاری از دوره ها و رشته های تحصیلی در توضیح و شناساندن چگونگی تکامل علم در طول زمان، ضعیف عمل می کنند. دوره MBA نیز از این جریان مستثنی نیست و آموزه های آن هرچند برای مدیریت حرفه ای کسب و کار بسیار مفید واقع می شود، اما نحوه عملیاتی سازی علم و نظریات را از طریق این مهارت ها چندان توضیح نمی دهد.

جهان علم ایستا نیست. ایده ها و تئوری ها به طور مداوم در حال تغییر، تجدید نظر و تحول هستند. اینکه یک نظریه زمانی به سمت یک بینش یا روش جدید و حتی متضاد برود، چندان غیر معمول نیست؛ زیرا علم به هیچ وجه یک موضوع ثابت و تغییر ناپذیر نیست.

با این حال بیشتر دوره های تحصیلی مقاطع عالی به شما چنین چیزی را نمی آموزند. پذیرش تغییرات علمی دشوارتر و حساس تر از چیزی است که به نظر می رسد، و دوره دی بی ای (DBA) به همین منظور تعریف شده که به افراد باهوش نشان دهد چطور نقاط ضعف بهترین ایده ها را بیابند و آنها را رفع کنند.

4) داشتن مدرک DBA به شما امکان می دهد گزینه های شغلی بیشتری داشته باشید

هدف اصلی دوره دی بی ای ، تربیت مدیرانی است که بتوانند در فضای دانشگاهی محققان خوبی باشند. رشد و ارتقای علم مدیریت به آموزش درست دانش پذیران این حوزه بستگی دارد که بتوانند پروژه های تحقیقاتی را به درستی پیش ببرند. به همین خاطر فارغ التحصیلان دوره DBA امکان اشتغال در موقعیت های مختلف کاری را در هر دو حوزه دانشگاه و کسب و کار خواهند داشت.

تحصیل در دوره DBA نه تنها شما را به عنوان یک متخصص در بخش کسب و کار معرفی می کند، بلکه موجب توسعه مجموعه ای ملموس از مهارت های تصمیم گیری و مدیریت در شما می شود که ممکن است به شما کمک کند تا بتوانید یک موقعیت رهبری سازمانی را به دست بیاورید

بنابراین، پس از گذراندن دوره دی بی ای می توانید در صنایع مختلف مشغول به کار شوید و سمت مشاوره مدیریت را به عهده بگیرید. یا ممکن است یک موقعیت شغلی در بخش امور مالی پیدا کنید. دی بی ای به شما کمک می کند تا چالش های مختلفی را که در تمامی این بخش ها برجسته هستند درک کنید و آنها را به بهترین نحو رفع نمایید.

در کنار این ها، حضور در دانشگاه و محافل علمی نیز به شما وجهه اجتماعی خوب و موقعیت های شغلی با درآمد بالا هدیه می دهد. برای مثال ممکن است برای ریاست یک دانشگاه یا انجمن انتخاب شوید. به عنوان فارغ التحصیل DBA، حتی در این صورت نیز احتمالا با مدیران کسب و کارها ملاقات هایی خواهید داشت و چندین قرارداد کاری با آنها امضا خواهید کرد.

دوره دی بی ای
شما در دوره DBA می توانید با سرمایه گذاران و کارآفرینان جدید ملاقات کنید.

5) دوره دی بی ای شما را در مسیر کارآفرینی به جلو سوق می دهد

گذراندن دوره دکترای حرفه ای کسب و کار به این معناست که شما می توانید به یک کارآفرین بالقوه توانا تبدیل شوید. از شما انتظار می رود مسیر تحقیقاتی روشنی برای خودتان مشخص نمایید و بدون اینکه به کمک دیگران نیاز داشته باشید، بتوانید یک کسب و کار نوپا را با کمترین اشتباه و در جهت درست مدیریت کنید.

6) در این دوره مهارت ها و تکنیک های پیشرفته را می آموزید

بیشتر کارفرمایان به احتمال زیاد دانش آموختگان دوره دی بی ای را به جای دانش آموختگان MBA انتخاب می کنند، زیرا آنها به دانش و مهارت های پیشرفته تری مجهز هستند که در دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار آنها را آموخته اند. با توجه به اینکه دوره DBA به سختگیرانه بودن محتوای آموزشی شهرت دارد، کارفرمایان به تلاش و قدردانی شما ارج می نهند و هنگام استخدام و پذیرش داوطلبان جویای کار، شما را در صدر فهرست خود قرار می دهند.

برای ثبت نام دوره MBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره MBA موسسه علوم و فنون تهران با مدرک قابل ترجمه

7) با دوره دی بی ای از سایرین متمایز می شوید و مزیت رقابتی کسب می کنید

اگر شما علاقه مند باشید به یک مدیر تجاری یا یک رهبر تبدیل شوید، مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) یک گزینه محبوب و مفید برای شماست. با این حال، ثبت نام در دوره DBA پس از ام بی ای نشان می‌دهد که شما مایلید راه بیشتری را طی کنید تا برای ایفای نقش رهبری آماده شوید. دوره دی بی ای برای آموزش مهارت‌ ها و ابزارهای تحقیقاتی پیشرفته به مدیران و متخصصانی طراحی شده است که به قدرت تصمیم گیری و برنامه ریزی استراتژیک نیاز دارند.

مهم نیست برای چه نوع موقعیتی درخواست استخدام می کنید، مهم این است که در بین افرادی که خواستار آن شغل هستند متمایز باشید. بنابراین تنها راه برای برتری بر سایر متقاضیان شغلی که دارای مدرک MBA هستند، گذراندن دوره دی بی ای است. در بیشتر موارد، متخصصان منابع انسانی داوطلبانی را ترجیح می دهند که دارای تحصیلات عالی باشند. با توجه به این موضوع، دریافت مدرک DBA تعهد شما به کار سخت و یادگیری مستمر را نشان می دهد.

8) دوره دی بی ای اشتیاق شما را برای انجام کار مدیریت شعله ور می کند

اگر خودتان نسبت به کاری که انجام می دهید اشتیاق و انگیزه نداشته باشید، حتی پردرآمدترین شغل نیز ارزش تلاش را نخواهد داشت. اگر امیدوارید وارد یک نقش مدیریتی در سطح ارشد و اجرایی شوید و می‌خواهید در یک شرکت نقش اثربخشی را بر عهده داشته باشید، تکمیل یک دوره دی بی ای می تواند اشتیاق شما را برانگیزد و به شما انگیزه و عزم موفقیت بدهد. شما دوست دارید شغلی انتخاب کنید که راضی تان کند و حس خوبی در شما به وجود بیاورد، بنابراین تلاش برای رسیدن به اهداف بالاتر و جاه طلبی در یادگیری می تواند این امکان را برایتان فراهم کند و درهای بیشتری به سوی پیشرفت به رویتان باز شود.

مزایای شرکت در دکترای حرفه ای کسب و کار
شبکه سازی، تعامل و حضور در کلاس ها از شروط موفقیت در دوره مدیریت کسب و کار است.

9) با شرکت در دوره دی بی ای مهارت های رهبری را در خود توسعه می دهید

دریافت مدرک DBA می تواند شانس شما را برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای تان به میزان قابل توجهی افزایش دهد. بسیاری از دانش آموختگان دوره دی بی ای، دارای مهارت های لازم و ویژگی های رهبری هستند که برای موفقیت لازم است. صرف نظر از زمینه تخصص شما و اینکه آیا می خواهید یک مشاور ارشد مدیریت، تحلیلگر سیستم های تجاری یا مدیر برند بازاریابی شوید، دوره DBA به توسعه مهارت های رهبری شما کمک می کند که می توانید به طور موثر در محل کار از آنها استفاده کنید.

10) اعتماد به نفس شما در دوره DBA افزایش می یابد

اگر قبلا در دوره MBA شرکت کرده اید و می خواهید شانس یافتن شغل بهتر را برای خود افزایش دهید، ممکن است از بازگشت به تحصیل و شرکت در یک دوره آموزشی دیگر بترسید. با این حال، از همان ابتدای دوره دی بی ای متوجه خواهید شد که سطح اعتماد به نفس شما در حال بالا رفتن است و به تدریج بیشتر دلتان می خواهد این مسیر را ادامه دهید. خیلی مهم است که وقتی موقعیت شغلی رویایی خودتان را پیدا می کنید، از قبل چهارچوب ذهنی مناسبی برای در اختیار گرفتن و ایفای آن داشته باشید. بنابراین مجهز بودن به مهارت ها و توانایی های بیشتر می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری نسبت به قابلیت های خودتان داشته باشید.

11) دوره دی بی ای یک دوره انعطاف پذیر است

بسیاری از مردم و به ویژه مخاطبان دوره DBA زمان این را ندارند به شرکت منظم در یک برنامه سنتی کلاسی متعهد شوند. آنها نیاز دارند ساعت های طولانی و فشرده سر کارشان حاضر شوند، به مسافرت های کاری بروند یا در رویدادهای متنوع دیگری هم شرکت کنند. شاید حتی عمده مسئولیت خانه و زندگی بر دوش آنها باشد و مجبور باشند از چند کودک نیز مراقبت کنند.

یکی از مزایای اصلی دوره DBA این است که در صورت تمایل، می توانید این دوره را طبق برنامه ریزی دلخواه خودتان بگذرانید. امروزه امکان تحصیل پاره وقت و آنلاین دوره دی بی ای در اکثر بیزینس اسکول ها و موسسات آموزشی معتبر دنیا فراهم شده است. انعطاف زیادی در اجرای دوره DBA در موسسات وجود دارد زیرا این دوره تحصیلی برای متخصصان ارشد در نظر گرفته شده تا همزمان با اشتغال مهارت های خود را نیز توسعه دهند.

برای ثبت نام دوره DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره DBA با مدرک وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

12) دانش پذیران دوره دی بی ای از کمک و پشتیبانی اساتید و هم کلاسی های خود که ممکن است کارآفرین یا مدیر باشند، بهره مند می شوند

هنگامی که شما در حال تحصیل در دوره DBA هستید، می توانید از کمک و پشتیبانی افراد مختلفی بهره مند شوید. از موسسه آموزشی خودتان گرفته تا برخی از هم کلاسی هایتان که می توانند دانش خود را با شما به اشتراک بگذ ارند یا برای شما فرصت شرکت در یک مصاحبه شغلی جدید را فراهم کنند. در این دوره هر زمان که با چالش ها و موانعی رو به رو باشید، می توانید با اساتید خود مشورت کنید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

از بعضی جهات، سپری نمودن یک دوره DBA راه موثقی برای طراحی سبک زندگی حرفه ای شما خواهد بود. مسیر شما مختص به خود شماست و برای شما طراحی می شود. می توانید در آن به پروژه های اختصاصی بپردازید و اهداف فردی خود را متناسب با علاقه و شغلتان دنبال کنید. در هر زمینه ای که دلتان بخواهد، می توانید از مهارت هایی که در دوره دی بی ای می آموزید استفاده کنید.

معایب شرکت در دوره دی بی ای (DBA)

وجود این مزایا به این معنی نیست که دوره دکترای حرفه ای کسب و کار یک انتخاب بی عیب و نقص است. داشتن مدرک دی بی ای به معنی داشتن کلیدی طلایی برای باز کردن قفل تمامی مشکلات سازمان و کسب و کار نیست. معایبی وجود دارد که باید پیش از انتخاب و ثبت نام در دوره DBA به آنها توجه داشته باشید. در ادامه به مهم ترین معایب این دوره می پردازیم.

تحقیقات اغلب نامشخص و غیر قطعی هستند و رسیدن به نتایج ممکن است بسیار طول بکشد

تحصیل در دوره دی بی ای زمانی نسبتا طولانی نیاز دارد. اما فقط این نیست. پس از اتمام دوران تحصیل در دوره DBA و پس از اشتغال به کار نیز انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط با حوزه تجارت و مدیریت، فعالیتی زمان بر است. ممکن است رسیدن به نتایج دلخواه یا انجام یک پروژه ماه ها یا حتی چند سال به طول بیانجامد. به ویژه اینکه روش های رسیدن به پاسخ ممکن است با هم متفاوت باشند و این تفاوت دیدگاه همان چیزی است که در دوره DBA به دانش پذیران آموخته می شود.

ممکن است نیاز باشد تا از محل سکونت خود جا به جا شوید و شغل مناسب خود را در مکانی دیگر بیابید

هرچند شما می توانید در یک دوره دی بی ای آنلاین ثبت نام کنید و از هر جایی در دنیا به کلاس های آموزشی خود دسترسی داشته باشید، اما جا به جایی و مسافرت با هدف قرار گرفتن در کنار مدیرانی که با شما هم کلاسی هستند، چیزی است که می تواند به شما در ایجاد روابط هدفمند و اشتراک موثر آموخته ها و ایده ها کمک کند.

این نقل مکان و مسافرت می تواند برای برخی از افراد آزاردهنده باشد. علاوه بر این، پس از اتمام این دوره نیز ممکن است لازم باشد برای به دست آوردن شغل دلخواه خود مجبور به چندین بار تعویض شغل و مسافرت باشید. جا به جایی بین شهرها، استان ها، کشورها و حتی قاره ها موضوعی قابل انتظار برای فارغ التحصیلان دوره دی بی ای است که می خواهند بهترین موقعیت های شغلی را که با علایق تحقیقاتی آنها همخوانی دارد، به دست بیاورند.

مزایا و معایب مدیریت عالی کسب و کار
گزینه های شغلی آکادمیک پس از گذراندن این دوره در اختیار شما قرار دارد.

دستیابی به نتیجه در دوره دکترای حرفه ای مدیریت کسب و کار زمان زیادی می برد

نه تنها دوره دی بی ای، بلکه تحصیل در مقطع دکترا در تمام رشته های دیگر نیز به صرف زمان زیادی نیاز دارد. پیدا کردن شغل مناسب و دلخواهتان نیز زمان بر است. ممکن است نیاز باشد روزها، ماه ها و چه بسا دهه ها صرف کنید تا به جایگاه مناسب خودتان پس از فراغت از تحصیل در دوره DBA برسید.

دوره دی بی ای (DBA) یک دوره تحصیلی رقابتی است

رقابت در مقاطع تحصیلی عالی کمابیش زیاد است. هرچند رقابتی بودن بازار کار برای فارغ التحصیلان دوره MBA بیشتر است. با این حال، رقابت برای کسب جایگاه های شایسته تر شغلی در دوره دی بی ای نیز وجود دارد.

با اینکه سپری نمودن این دوره به شما مزیت رقابتی می بخشد، هنوز نیاز دارید تا برتری و شایستگی خود را نسبت به سایر افراد ثابت کنید. ممکن است این رقابت باعث شود تا نیاز به تلاش و فعالیت طولانی تری داشته باشید. باید به رقابت بر سر پروژه ها و موقعیت های استخدام و احتمالا رد شدن در بسیاری از آنها عادت کنید.

بخشی از فعالیت شما به عنوان دانش آموخته دوره دی بی ای از نظرتان کارهایی پیش پا افتاده خواهد بود

مواردی مانند جمع آوری داده ها، بررسی حقایق یا تدوین جداول، همگی بخشی از کار شما هستند. هرچند تمام آنها در روند تحقیقات اهمیت دارند، اما ممکن است به نظرتان پیش پا افتاده و کسل کننده باشند.

برای ثبت نام دوره Post DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره Post DBA با ارائه مدرک از وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

علاوه بر موارد مثبت و منفی یاد شده، موارد کمتر مهم دیگری نیز در ارتباط با دوره دی بی ای وجود دارد. چیزی که مهم است، این است که اگر تصمیم به تحصیل در این دوره و دریافت مدرک DBA دارید، از قبل در مورد آن شناخت کاملی داشته باشید.

نکات مثبت و منفی هردو حائز اهمیت هستند؛ درست مانند هر تصمیم تحصیلی یا پیشنهاد شغلی دیگری که ممکن است پیش رویتان قرار داشته باشد. اینکه از این اطلاعات به نحو صحیح استفاده کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید، به خودتان بستگی دارد.

نتیجه گیری

دوره دی بی ای یا دکترای حرفه ای کسب و کار اگر با آگاهی و توسط شخص درستی انتخاب شود، یک دوره تحصیلی بسیار معتبر و با ارزش است. با این وجود باید تمام گزینه های دیگر را نیز مد نظر داشته باشید و اطمینان پیدا کنید که آموخته های شما پس از این دوره، واقعا قرار است به دردتان بخورد و برای شما مزیت هایی به همراه داشته باشد.

موسسه علوم و فنون تهران نخستین برگزار کننده دوره های مدیریتی MBA و DBA در ایران است. جهت دریافت مشاوره رایگان و پاسخ به سوالات خودتان در خصوص این دوره و مزایا و معایب آن، می توانید با شماره 22057120 -021 تماس حاصل نمایید.