رمزارز ها چگونه آینده را تغییر خواهند داد (دوره ارز دیجیتال)

رمزارز (ارز دیجیتال) در بسیاری از سازمان ها و کسب و کارها برای اهداف سرمایه گذاری، عملیاتی و معاملاتی مورد توجه قرار گرفته است. مانند هر حوزه جدید دیگری، مشکلات و ریسک های ناشناخته و در عین حال فرصت های طلایی قابل توجهی در حوزه رمزارز ها یا ارزهای دیجیتال برای کسب و کارها وجود دارد.

هر روزه تعداد فزاینده ای از شرکت ها در سراسر جهان از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می کنند. استفاده از رمزارز برای انجام تجارت، فرصت ها و چالش های زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل کسب و کارهایی که تصمیم به استفاده از رمزارز ها در تجارت خود می گیرند، باید دو مورد را مد نظر داشته باشند: یکی دانش کافی و درک روشن از چرایی و چگونگی استفاده از ارز دیجیتال ، و دیگری فهرستی از مسائل، مشکلات و پرسش هایی که در این مسیر با آنها مواجه خواهند شد.

ما در این مقاله به دنبال این هستیم که مروری کلی بر این دو مورد داشته باشیم. بنابراین اگر به دنبال مدیریت یا تاسیس یک کسب و کار هستید و ارزهای دیجیتال را به عنوان راهی برای سرمایه گذاری و معامله در نظر دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

رمزارز (ارز دیجیتال) چه کمکی به سازمان ها و کسب و کارها می کند؟

در ادامه تعدادی از دلایلی را که موجب اقبال شرکت ها به استفاده از دارایی های رمزنگاری شده گردیده، آورده ایم:

 • کریپتوکارنسی می تواند امکان دسترسی مشتریان بیشتر و جدیدی را به محصولات شرکت فراهم کند. این مشتریان جدید، از روش های پیشرفته برای خرید استفاده می کنند و به رمزارز ها هم علاقه مندند.
 • معرفی ارز دیجیتال در شرکت و استفاده از آن به افزایش آگاهی سازمانی در مورد این فناوری نوین در شرکت شما منجر می شود. همچنین ممکن است به موقعیت آتی شرکت در استفاده از رمزارزها کمک کند.
 • استفاده از بازار ارزهای دیجیتال در کنار سرمایه گذاری های سنتی، تنوع سرمایه و دارایی های شرکت و جریان های نقدینگی متفاوت را ایجاد می کند.
 • کریپتو کارنسی گزینه های خاصی را ارائه می دهد که به سادگی در پول سنتی قابل دسترسی نیستند. برای مثال، معاملات ارزهای دیجیتال را می توان به طور دقیق زمان بندی کرد و در عین حال، از شفافیت در معاملات مالی برخوردار بود.
 • به تدریج مشتریان، سهامداران و فروشندگان کلیدی بیشتری به استفاده از ارز دیجیتال روی خواهند آورد. در نتیجه نیاز است کسب و کار شما به سمتی حرکت کند که بتواند پاسخگوی نیاز این دسته از افراد کلیدی باشد.
 • کریپتوکارنسی راه جدیدی برای تقویت مجموعه ای از فعالیت های سنتی شرکت است؛ از قبیل: سهولت در انتقال پول، سرعت و امنیت انتقال، کمک به تقویت کنترل بر سرمایه شرکت، مدیریت ریسک ها و فرصت های مشارکت در سرمایه گذاری بازار ارز دیجیتال.
 • رمزارز می تواند به عنوان یک جایگزین موثر یا دارایی متعادل کننده برای پول نقد عمل کند. پول نقد در طول زمان تحت تاثیر تورم قرار می گیرد، اما رمزارزها اینطور نیستند. برخی از آنها مانند بیت کوین در سال های گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته اند. هرچند خطرات نوسان قیمتی هم وجود دارد که باید توسط مدیران شرکت به دقت در نظر گرفته شود.

دو راه اصلی برای استفاده از رمزارز در کسب و کار

برای تعیین استراتژی صحیح استفاده از ارزهای دیجیتال در کسب و کار، باید بهترین گزینه را برای اهداف تجاری خود مشخص کنید. مزایای بالقوه، مهایب، هزینه ها، ریسک ها، سیستم مورد نیاز و موارد دیگر را در نظر بگیرید. دو راه اصلی برای کاربرد رمزارز ها در شرکت وجود دارد:

 1. فعال کردن پرداخت ها بدون مشارکت مستقیم

برخی از شرکت ها فقط برای تسهیل در امر پرداخت از رمزنگاری استفاده می کنند. یکی از راه های ساده سازی پرداخت ها این است که فرآیند تبدیل ارزهای سنتی به ارز دیجیتال را ساده کنید. در این صورت مشتریان یا فروشندگان شما درگیر مسائل مربوط به رمز ارز نمی شوند.

فعال کردن پرداخت با ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین یا اتریوم بدون وارد کردن آن به ترازنامه شرکت، ممکن است ساده ترین و سریع ترین راه برای استفاده از دارایی های دیجیتال در شرکت باشد که به کمترین تعدیل در طیف عملکردهای شرکت نیاز دارد.

این دسته از شرکت ها برای عملکردهای خود متکی به طرف شخص ثالث هستند. شرکت ثالث، پرداخت های ارز دیجیتال را به صورت رمزنگاری می پذیرد و صورت می دهد.

کنترل و انطباق مسائل مربوط به این معامله وظیفه شرکت ثالث است. با این حال، این بدان معنا نیست که کسب و کار اصلی به طور کامل از هر گونه مسئولیت در قبال ریسک، انطباق و کنترل معاملات رمزارز معاف است. شرکت ها همچنان باید به مسائلی مانند مبارزه با پولشویی توجه دقیق داشته باشند و نیازهای مشتری را بدانند.

 1. فعال کردن پرداخت ها با مشارکت مستقیم

اگر یک کسب و کار آماده باشد تا معامله مستقیم کریپتوکارنسی را انجام دهد، می تواند به مزایای بیشتری دست یابد. در عین حال ممکن است مشکلات بیشتری نیز سر راهش قرار گیرد. در این صورت کسب و کار باید به مسائل از این قبیل رسیدگی کند:

 • تمهیدات لازم برای دریافت، نظارت و مدیریت بر پرداخت های ارز دیجیتال
 • اقدامات مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به عنوان نوعی از دارایی های جدید
 • پیش بینی اصلاحات در معاملات رمزارز ها

استفاده از رمزارز در کسب و کارها به چه صورت است؟

رمزارز از طریق کیف پول های دیجیتال نگهداری و مدیریت می شود. آشنایی با ساختار کیف پول برای معاملات رمزارز ضروری است. در بسیاری از موارد، شرکت ها برای کاهش عدم قطعیت مربوط به نوسانات قیمت رمزارز ها، روشی را اندیشیده اند که تغییر از بیت کوین به یک استیبل کوین (ارز ثابت) مانند USD Coin (USDC) یا Standard Coin (PAX) است.

بعد از انجام این مبادلات، ارز دیجیتال به راحتی برای انجام تراکنش های سنتی بانکی قابل استفاده است و تاخیر یا هزینه های نقل و انتقال سنتی در آن وجود ندارد.

پکیج آموزش جامع رمزارز ها
سازمان هایی که تمایل به استفاده از رمزارزها دارند باید با الزامات قانونی و حسابداری آن آشنا باشند.

ملاحظات مالیاتی و حسابداری ارزهای دیجیتال در کسب و کارها به چه عواملی وابسته است؟

ملاحظات مالیاتی و حسابداری برای شرکت هایی که از ارز دیجیتال به عنوان دارایی استفاده می کنند به چندین موضوع بستگی دارد. اگر رمزارز به روشی مشابه با پول سنتی استفاده شود، مسائل حسابداری باید برای آن در نظر گرفته شود. درست مانند جریان نقدی که در دارایی های سنتی اتفاق می افتد.

علاوه بر این، استفاده از رمزارز ها می تواند در معاملات پایاپای باشد و در مبادلات غیر پولی کالاها و خدمات بین دو طرف معامله گردد. نوسانات قیمت کریپتوکارنسی نقش مهمی در تعیین ارزش دارایی دیجیتال دارد که در مسائل حسابداری و مالیاتی مورد نظر قرار می گیرد.

برای اهداف مالیاتی، ارزش ارز دیجیتال زمانی تعیین می شود که پرداخت ثابت و قابل تعیین باشد. این ممکن است به جای زمانی که قرارداد وارد می شود، با زمان دریافت کریپتو مرتبط باشد. همانطور که معمولاً برای سایر معاملات انجام می شود، شرکت باید ارزش بازار منصفانه دارایی را در زمان دریافت آن تعیین کند.

مدیریت سرمایه در گردش و نقدینگی رمزارز در سازمان

یکی از چالش های عملیاتی مکرر که همه سازمان ها با آن مواجه هستند، مدیریت سرمایه است. این چالش در سه سوال زیر گنجانده شده است:

 1. سرمایه سازمان به چه صورت است؟
 2. سرمایه سازمان در کجا ذخیره شده است؟
 3. آیا سازمان همواره به سرمایه های خود دسترسی دارد؟

استفاده از ارز دیجیتال می‌ تواند به حل برخی از چالش‌ های مدیریت سرمایه در گردش کمک کند. هنگامی که یک شرکت اقدام به انجام تراکنش از طریق رمزارز می کند، معمولا ظرف چند دقیقه تراکنش قفل می شود. این موضوع موجب می شود تا شرکت بتواند در مورد پول نقد موجود آگاهی دقیقی کسب نماید.

با مدیریت دقیق ریسک و کنترل، استفاده از ارز دیجیتال می ‌تواند سرعت و شفافیت انتقال سرمایه را افزایش دهد. در واقع، استفاده از رمزارز ها مانند نگاه کردن به یک صفحه رادار دقیق است.


بیشتر بخوانید : آموزش جامع رمز ارزها – مسیر جدید سرمایه گذاری و ثروت آفرینی


انتخاب شریک معاملاتی یا واسطه (شخص ثالث) در معاملات رمزارز

استفاده از ارز دیجیتال مستلزم انتخاب متولیان شخص ثالث مناسب است. شرکت ها باید تمام پیامدهای بالقوه نحوه عملکرد یک دارایی دیجیتال معین، شرایط و ضوابط آن، و آسیب پذیری ها یا نوسانات بازار مربوط به دارایی را درک کنند. از زاویه فناوری اطلاعات، شرکت ها همچنین باید درک روشنی از موارد زیر داشته باشند:

 • سیستم های بلاکچین که فروشنده یا متولی برای پشتیبانی از دارایی ها و شبکه دیجیتال استفاده می کند
 • توانایی و امکانات شخص ثالث برای هدایت و راهنمایی صحیح مشتریان
 • برقراری امنیت در معاملات ارز دیجیتال و ممانعت از فعالیت بدافزارها و هکرها

بسیاری از فروشندگان و متولیان از تکنیک هایی مانند تراکنش آزمایشی کوچک برای تأیید آدرس ها قبل از اجرای تراکنش اصلی استفاده می کنند.

 

سخن پایانی

به احتمال قوی، در آینده نزدیک تمام کسب و کارها به سمت استفاده از ارز دیجیتال یا رمزارز ها در مبادلات و معاملات خود خواهند رفت. اما استفاده از رمزارزها الزامات حقوقی، حسابداری و امنیتی خاص خود را دارد. مانند هر تغییر فناورانه دیگری، شرکت در این مورد نیاز به یک برنامه اجرایی باشد. این برنامه باید به سوالاتی همچون سوالات زیر پاسخ دهد:

 • استراتژی کلی کسب و کار در استفاده از ارز دیجیتال چیست؟
 • اهداف کوتاه مدت و بلند مدت کاربرد رمزارز ها در تجارت شرکت به چه صورت است؟
 • شرکت باید با چه سازمان های دیگری در این زمینه همکاری کند؟
 • آیا رهبران و مدیران برای کاربردهای ارز دیجیتال در سازمان آمادگی و دانش لازم را دارند؟
 • آیا تصمیمات و اقدامات فعلی شرکت امکان انعطاف پذیری را با توجه به نیازهای آتی کسب و کار در زمینه رمزارز دارد؟
 • چگونه شرکت می تواند نیازهای امنیتی فعالیت در حوزه دارایی دیجیتال را با تلاش های امنیتی و سایبری که از قبل در سازمان انجام می شوند، ادغام کند؟
 • رویکرد سازمان در استفاده از ارز دیجیتال چیست؟
 • نقشه راه اجرایی به چه شکل خواهد بود؟
 • شرکت به چه منابعی بیشتر از آنچه در حال حاضر دارد، احتیاج خواهد داشت؟
 • آیا امکان ارزیابی بر اجرای تراکنش ها و عملکرد ارز دیجیتال در کسب و کار فراهم شده است؟ این ارزیابی به چه صورت انجام می شود؟

استفاده از رمزارز ها در کسب و کار می تواند یک فرآیند پیچیده و نیازمند تلاش و تغییر فراوان باشد. به همین دلیل، بسیاری از سازمان ها ابتدا طرح خود را به صورت آزمایشی اجرا کرده و از بازخورد های اجرای موقت طرح برای راه اندازی طرح اصلی استفاده می کنند.

موسسه علوم و فنون تهران اقدام به طراحی و اجرای دوره های آموزشی تحلیل ارز دیجیتال و پکیج های آموزش جامع رمزارز نموده است تا مدیران کسب و کارها و سایر علاقمندان بتوانند با مفاهیم اساسی و لازم در کاربرد ارزهای دیجیتال در تجارت و مدیریت آشنا شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره ها و پکیج های آموزشی می توانید با موسسه علوم و فنون تهران به شماره 22057120 تماس حاصل نمایید.

بنر لینک دهی به اینستاگرام
بنر لینک دهی به اینستاگرام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.