نقش منابع انسانی در کوچک‌سازی سازمان

یکی از روندهای رو به گسترش در سازمان‌های امروزی، چه خصوصی و چه دولتی، کاستن از فشار هزینه‌ای به شیوه‌های مختلف است. با توجه به اینکه هزینه‌های پرسنلی، به‌ویژه در مشاغل خدماتی، بخش مهمی از مجموعه هزینه‌های شرکت را تشکیل می‌دهد، کوچک‌سازی از راه کاستن نیروی انسانی و چابک و منعطف کردن سازمان ازجمله اقدامات رایج در سازمان‌هاست.
همانطور که می دانید از فارغ التحصیلان دوره MBA و DBA انتظار می رود که با مدیریت منابع و حوزه های وظیفه ای سازمان، استراتژی ها و اهداف سازمان را تحقق بخشند و سازمان را در مواقع تغییر و بحران پابرجا نگاه دارند. با توجه به این امر، پرسشی که در اینجا قصد داریم به آن بپردازیم این است که مدیریت منابع انسانی چه نقشی می‌تواند در تصمیمات مربوط به کوچک‌سازی داشته باشد (البته اگر خود یکی از قربانی های کوچک سازی نباشد!). و چگونه می‌تواند به سازمان کمک کند که تا امر کوچک‌سازی را با موفقیت به انجام رساند؟

چه بر سر مشاغل بیاید؟

کوچک‌سازی معمولاً با یک انتخاب مهم همراه است: آیا لازم است شغلی حذف شود؟ چه مشاغلی؟ مدیریت منابع انسانی در سازمان مهم‌ترین نقش را در این تصمیم‌گیری باید ایفا کند. با تجزیه‌وتحلیل شغل می‌توان با توجه به اهداف کوچک‌سازی مشاغل را حذف، ادغام و یا حتی اضافه کرد.

چه کسانی بمانند؟

به هنگام کوچک‌سازی باید به یک پرسش بزرگ پاسخ داد: چه کسانی باید باقی بمانند و چه کسانی از سازمان بروند؟ مدیریت منابع انسانی با شناسایی کارکنان کلیدی و در نظر گرفتن رویه‌های قانونی، می‌تواند بهترین تصمیم‌گیرنده در این خصوص باشد.

کارمند یابی و انتخاب

اگر کوچک‌سازی منجر به تغییرات اساسی ازجمله تغییرات عمده در مشاغل و ساختار سازمانی گردد، ممکن است نیاز باشد با توجه به ملزومات وضعیت جدید، نیروهای جدید بامهارت ها و دانش جدید به کارگرفته شود. کارمندیابی و انتخاب از حوزه‌های تخصصی سنتی منابع انسانی است.

آموزش

کوچک‌سازی تغییری بزرگ است و با تغییر مشاغل و افراد ممکن است نیازهای آموزشی جدیدی برای نیروها به وجود بیاید که وظیفه تشخیص و برگزاری این آموزش‌ها با مدیریت منابع انسانی شرکت است.

اطلاع‌رسانی

قبل از اجرای هر تغییر بزرگ، به‌ویژه اگر تغییر برای عده‌ای سودمند و برای عده‌ای زیان‌آور باشد، همواره در بین کارکنان حالتی از ابهام و ترس به وجود می‌آید و این امر منجر به مقاومت آن‌ها در برابر تغییر و دامن زدن به شایعات مختلف می‌شود. مدیریت منابع انسانی با اطلاع‌رسانی‌های شفاف و دقیق می‌تواند مانع بروز این‌گونه مسائل شود.

کمک به اخراج شده‌ها

در کوچک‌سازی، افراد بسیاری از روی ضرورت و نه به دلیل مشکلات عملکردی و انضباطی کار خود را از دست می‌دهند. مدیریت منابع انسانی با کمک به این‌گونه افراد در یافتن کار جدید وظیفه انسانی و اخلاقی خود را ایفا می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.