چطور پس از فارغ التحصیلی انگیزه یادگیری خود را حفظ کنیم؟

فهرست مطالب

انگیزه یادگیری پس از اتمام تحصیل نباید متوقف شود. شما همواره باید پیگیر رشد و توسعه فردی خودتان باشید. برای بسیاری از شما، دانشگاه و دوره های تحصیلی به منزله راهی برای دستیابی به شغل و درآمد خوب است. اما آنها برای آموزش مهارت های نرم به شما کافی نیستند. یادگیری این مهارت ها به شما کمک می کند تا تحصیلات خودتان را با شغل خودتان همسو کنید.

در زمان فارغ التحصیلی شاید حس کنید از چیزی رها شده اید و نیاز به استراحت دارید. این یک امر طبیعی است. ممکن است حتی علاقه و انگیزه خود را به یادگیری بیشتر از دست بدهید. اما باید بدانید این به آن معنا نیست که همه چیزهای لازم را یاد گرفته اید. حفظ انگیزه یادگیری یک کار ضروری برای پیشرفت و ترقی است. اما چطور می توان این کار را انجام داد؟ با ما همراه باشید تا پیشنهاداتی در این مورد به شما بدهیم.

 


بیشتر بخوانید: چگونه در زندگی خود هدفمندی بیشتری داشته باشیم؟


 

سفر کنید یا مکان خودتان را تغییر دهید

معمولا افراد سفر را مساوی با تفریح، تعطیلات و لذت می دانند و به نظرشان یادگیری در سفر جایی ندارد. با این حال، ماجراجویی در شهرها، کشورها یا مکان های جدید می تواند کنجکاوی شما را برای کسب دانش بیشتر در مورد یک مکان، رویداد یا فرد مشهور برانگیزد. تجربه سفری به یک کشور خارجی و مشاهده تنوع فرهنگ ها، مناطق کم جمعیت و دور افتاده، ترقی شهرها و… یا صرف یک بعد از ظهر در موزه می تواند به این کار کمک کند. این فرآیند برای شما لذت بخش خواهد بود.

 

ارزیابی درستی از اهداف آینده خود داشته باشید

اهدافتان را به خودتان یادآوری کنید. پس از فارغ التحصیلی لازم است تا دستاوردها و موفقیت هایی را که برای دستیابی به آنها برنامه ریزی کرده بودید به خودتان یادآوری کنید. همچنین باید جایگاه فعلی خودتان را در زندگی بدانید. در این صورت می توانید روند آتی رشد شخصی خودتان را ارزیابی و در صورت لزوم آن را تغییر دهید. ارزیابی وضعیت به شما انگیزه خوبی برای یادگیری می دهد که بتوانید در مسیر خودتان باقی بمانید و به اهدافتان برسید.

 

به گروه ها یا سازمان های مرتبط با رشته و شغل خودتان بپیوندید

از طریق عضویت در سازمان های مرتبط با علایق یا شغل خود، می توانید برای تقویت انگیزه یادگیری در خودتان الهام بگیرید. سازمان ها کلاس هایی را برگزار می کنند تا اعضای خود را در جریان فعالیت های مرتبط قرار دهند. این کلاس ها شانس شبکه سازی با افرادی با علایق مشابه با شما را برایتان ایجاد می کند. مشارکت در این گروه ها به شما کمک می کند به اطلاعاتی دست بیابید که وضعیت شغلی شما را بهبود می بخشند.

 

یک شریک برای یادگیری خود پیدا کنید و با او هماهنگ شوید

دوستی پیدا کنید که علایق مشترک با شما یا انگیزه خوبی برای رسیدن به اهدافش دارد (حتی اگر با اهداف شما متفاوت است). با آن دوست هماهنگ شوید تا برای خودتان یک برنامه پیشرفت و یادگیری بچینید و به آن دست پیدا کنید. می توانید با هم کلاس بروید یا پیشرفت یکدیگر را در برنامه یادگیری تان بررسی کنید. همچنین می توانید به یکدیگر کمک کنید تا در مسیر باقی بمانید. وقتی شرایط سخت می شود، یکدیگر را تشویق و در هنگام بروز چالش ها، یکدیگر را راهنمایی کنید. معاشرت با چنین دوستی می تواند به حفظ انگیزه برای یادگیری در شما کمک کند. زیرا دیگر در این راه تنها نیستید.

 

تقویت انگیزه یادگیری

 

برای یادگیری خودتان یک پاداش در نظر بگیرید

بهتر است برای تقویت انگیزه یادگیری، یک سیستم پاداش دهی برای خودتان تنظیم کنید. برنامه پاداش های خودتان را جایی قرار دهید که هر روز چشمتان به آن بیفتد. مرور این برنامه و پاداش هایی که آورده اید، باعث تمایل بیشتر شما به ادامه یادگیری می شود.

 

ویدیوها و پادکست های الهام بخش موفقیت را تماشا کنید

موقعیت های زیادی در زندگی وجود دارد که فرد در آنها احساس بی انگیزگی می کند و برای حرکت به جلو نیاز به «هُل» دارد. استفاده از ویدیوها و پادکست های انگیزشی می تواند به بهبود یادگیری شما و الهام بخشی برای رشد و دستیابی به اهداف کمکتان کند. یادگیری این قدرت را دارد که به شما در بهبود وضعیت اقتصادی و تقویت عزت نفس کمک کند. این فایل ها می توانند به شما یادآوری کنند که چه چیزهایی را می توانید به دست آورید و چه چیزهایی را ممکن است با سهل انگاری از دست بدهید. خود این ها هم می توانند ابزار آموزش شما باشند.

 

پرانرژی و فعال بمانید

ممکن است دلتان بخواهد بگویید «حوصله ندارم یاد بگیرم». اگر حس تنبلی و نارضایتی دارید و میلتان نمی کشد کاری بکنید چه رسد به اینکه برای یادگیری تلاش کنید، باید ابتدا به دنبال راهی برای حل این مشکل بگردید. هنگامی که حس خستگی و بی میلی دارید، امکان یادگیری وجود ندارد. هر روشی که بتواند روحیه شما را بالا ببرد، در تقویت انگیزه یادگیری شما نیز موثر خواهد بود.

 

به دنبال انتخاب های شخصی برای یادگیری باشید

همانطور که خودتان صلاح می دانید، زندگیتان را هدایت کنید. همه افراد دوست دارند آنطور که می خواهند زندگی کنند، تعطیلات را همان جا که می خواهند بگذرانند و در زمانی که انتخاب می کنند بازنشسته شوند. به خودتان یادآوری کنید که هدایت زندگی شما به نحوه برخورد شما با جامعه، قوانین، شرایط بیرونی و انتخاب های خود شما بستگی دارد. آن وقت متوجه اهمیت نقش یادگیری در زندگی خودتان می شوید و بیشتر به دنبال فرصت های یادگیری می گردید.

 

ابزارها و وسایل یادگیری را تغییر دهید

برای حفظ انگیزه یادگیری خود باید بدانید که درس و مطالعه تنها وسیله های آموزشی نیستند. به دنبال روش های یادگیری دیگر هم باشید. در سمینارها شرکت کنید، کتاب های اضافه تر بخوانید، در بحث های آنلاین شرکت کنید و با افراد مختلف دیدار کنید. گاهی ممکن است انگیزه یادگیری شما به همین دلیل از بین برود که فکر می کنید یادگیری همیشه یک فرآیند رسمی و کلاسی است. بنابراین باید ذهن و نگرش خود را در جستجوی روش های غیر سنتی یادگیری باز کنید.

 

رویدادهای جاری را پیگیری کنید

آگاهی از تحولات و فعالیت های جامعه می تواند برای یادگیری به شما انگیزه بدهد. همانطور که در مورد پیشرفت های تکنولوژیکی، تغییرات محیطی، محصولات و خدمات جدید می شنوید، اطلاعات بیشتری کسب می کنید و درگیر میل به آموختن بیشتر می شوید.

 

سخن نهایی

هرگز یادگیری را متوقف نکنید. بعد از اتمام تحصیل در دانشگاه و گرفتن مدرک، ممکن است نفس راحتی بکشید که انگار این پایان راه است. اما زندگی شما پس از اتمام تحصیل تازه شروع می شود. بنابراین یادگیری شما نیز نباید پایان یابد. به دنبال ابزارها و روش هایی بگردید که شما را برای یادگیری چیزهای جدید مشتاق می کند.

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000