کمک MBA به راه‌اندازی کسب‌وکار

باور عمومی این است که برای کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار جدید نیازی به کسب مدارک مدیریتی و به‌ویژه حضور در دوره‌های MBA یا DBA نیست و تنها چیزی که لازم است عبارت است از مقدار مناسبی سرمایه و یک شم کسب‌وکار بالا.

کسانی که به این عقیده باور دارند، به هنگام دفاع از این عقیده، افراد موفقی همچون بیل گیتس و زاکربرگ را مثال می‌زنند که بدون حضور در دوره‌های MBA و یا DBA موفق به راه‌اندازی کسب‌وکارهای موفق شده‌اند. اما آیا این می‌تواند دلیل مناسبی برای عدم کسب دانش مدیریتی باشد؟

حقیقت این است که همه ما نبوغ بیل گیتس و زاکربرگ و شرایطی که برای آن‌ها فراهم بوده را نداریم. شما نیز حتماً در مدرسه یا دانشگاه با نوابغی مواجه شده‌اید که با اندکی مطالعه همیشه نمرات بالایی کسب می‌کنند. آیا این می‌تواند دلیلی بر این باشد که ما نیز مطالعه را کنار گذاشته و یا بسیار کم مطالعه کنیم؟

علاوه بر این، شک نکنید که افرادی همچون بیل گیتس و زاکربرگ، از مشورت‌ها و کمک‌های متخصصان مدیریت و کسب‌وکار استفاده کرده‌اند. مگر می‌شود بدون داشتن برنامه بازاریابی مناسب، سیستم مالی منظم و اثربخش، سیستم جذب استعدادها و مابقی سیستم‌های مدیریتی، کسب‌وکار موفق و بادوامی داشت؟

در دوره‌های MBA شما می‌توانید قبل از تجربه کردن، تجربه کسب کنید. دروس دوره‌های MBA حاصل مطالعات گسترده ایست که بر روی سازمان‌های مختلف به انجام رسیده است. درواقع این درس‌ها عصاره تجربه چند ده‌ساله سازمان‌های موفق و ناموفق مختلف است. برخی افراد می‌توانند با نادیده گرفتن این تجربیات، خود به تجربه و آزمایش دست بزنند ولی همان‌طور که می‌دانید نرخ شکست کسب‌وکارهای جدید بسیار بالاست و بیشتر کارآفرینان در همان سال‌ها و یا ماه‌های اولیه فعالیت خود، مجبور به تعطیل کردن کسب‌وکار خود می‌شوند.

علاوه بر این، گذراندن دوره‌های MBA و شناخته شدن به‌عنوان کسی که تحصیلات مدیریتی دارد، وجهه و اعتبار شما را در کسب‌وکار افزایش می‌دهد. این موضوع هم در بازار کالا به شما کمک می‌کند و هم در بازار استعداد. استعدادهای مدیریتی بیشتر جذب سازمان‌هایی می‌شوند که افراد مدیریتی در رأس آن قرار گرفته‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.