چگونه بر کمال گرایی غلبه کنیم؟

چگونه بر کمال گرایی غلبه کنیم؟

فهرست مطالب

آیا شما یک فرد کمال گرا هستید؟ بسیاری از افراد دارای ویژگی های کمالگرایی هستند و حتی به آنها افتخار می کنند. اما تفاوت های مهمی بین افراد کمال گرا و افراد موفق وجود دارد. و موفقیت آمیز بودن برای سلامتی و شادی شما به مراتب بهتر است.
اگر فکر میکنید که فردی کمال گرا هستید. یافتن راهبردهایی برای عبور از آنها و حرکت به سمت یک فرد موفق غیر کمال گرا ضروری است. کمال گرایی می تواند آرامش، لذت از زندگی و عزت نفس را از شما سلب کند. اگرچه این فرآیندی است که ممکن است کمی زمان بر باشد و تمرین کنید. اما کنار گذاشتن بار کمال‌گرایی می‌تواند سطح استرسی را که روزانه احساس می‌کنید تا حد زیادی کاهش دهد.

تمایزات مهم بین کمال گراها و افراد موفق

قبل از اینکه بیشتر به استراتژی‌های رها کردن کمال‌گرایی بپردازید، مهم است که اصول اولیه کمال‌گرایی را به خاطر بسپارید. این می تواند به شما کمک کند تا انگیزه خود را برای ایجاد تغییرات حفظ کنید. کمالگرایی از یک جهت با موفقیت متفاوت است: جایی که تمرکز شما قرار دارد. اگر برای برتری تلاش می کنید، می توانید از دستاوردهای خود خوشحال باشید و از اشتباهات خود درس بگیرید. کمال گرایان خود را به خاطر هر چیزی که به نظر می رسد کم است می کوبند. و این رضایت و غرور ناشی از همه کارهایی را که به خوبی انجام می دهند از بین می برد.

مشکلات کمال گرایان

یکی از مهم ترین مشکلاتی که کمال گرایان با آن مواجه هستند. ترس از این‌است که اگر برای رسیدن‌به کمال، تلاش را کنار بگذارند. کم دستاورد خواهند شد و اهدافشان از بین می رود. اجازه دهید این به شما اطمینان دهد: کنار گذاشتن‌نگرش های کمال گرا در واقع می تواند به شما کمک کند تا برتر شوید! کمال گراها در واقع کمتر از کسانی که نگرش های سالم تری دارند. به دست می آورند، زیرا تمرکز آنها بر کمال، انگیزه را از آنها سلب می کند. و می تواند باعث به تعویق انداختن کار و سایر رفتارهای خودزنی شود.

با این اوصاف، در اینجا چند قدم مهم برای حفظ نگرش سالم‌تر آورده شده‌است. به ویژگی های کمال گرایانه خود نگاه دقیق تری بیندازید. ممکن است فکر کنید که به خاطر آنها مؤثرتر هستید (اگرچه طبق تحقیقات، این احتمالاً درست نیست)، اما به چه قیمتی؟ کمال گرایی پیامدهای منفی بسیاری دارد و ممکن است در حال حاضر چندین مورد از آنها را تجربه کنید. فهرستی از تمام راه هایی که کمال گرایی به شما (و اطرافیانتان) صدمه می زند. تهیه کنید و انگیزه‌بیشتری برای کنار گذاشتن‌این تمایلات خواهید داشت.

از تمایلات خود آگاه شوید

اگر با کمالگرایی دست و پنجه نرم می کنید، احتمالاً مهارت تشخیص اشتباهات را حتی در بهترین آثار دیگران و خودتان تقویت کرده اید. ممکن است به طور طبیعی به دنبال آن بگردید و بیش از هر چیز دیگری متوجه آن شوید. اگرچه ترک این عادت ممکن است دشوار باشد. اما می‌توانید با تلاش آگاهانه برای مشاهده همه چیزهای خوب در کار خود و دستاوردهای دیگران، تمایل خود را برای مشاهده بدی‌ها کاهش دهید. برای مثال، اگر متوجه شدید که چیزی را در مورد خود یا کارتان دوست ندارید، به دنبال پنج ویژگی دیگر باشید که دوست دارید. این تمرکز انتقادی شما را متعادل می کند و به یک عادت جدید مثبت تبدیل می شود.

خودتان را سرزنش نکنید

کسانی که با کمال گرایی دست و پنجه نرم می کنند، معمولاً صدایی انتقادی در سر دارند که به آنها می گوید کارشان به اندازه کافی خوب نیست، به اندازه کافی تلاش نمی کنند و به اندازه کافی خوب نیستند. اگر می‌خواهید بر کمال‌گرایی غلبه کنید، باید روی تغییر این صدای کوچک کار کنید! خودگویی منفی می تواند رفتارهای ناسالم را تداوم بخشد و عزت نفس شما را تخریب کند.

کمالگرایی

با تغییر گفتار با خود و کمالگرایی، می توانید به سمت لذت بیشتر از زندگی لذت ببرید. و کسب قدردانی بیشتر از خود و کارتان بروید.

نظر شما برای ما مهم است

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره ها و پکیج های آموزشی فرم زیر را پر کنید

ارتباط مستقیم

از طریق راه های زیر با ما در تماس باشید