کرونا عامل رشد سریع فناوری

آیین رونمایی رسمی از نخستین پلتفرم برگزاری نمایشگاه و رویدادهای مجازی ایران صبح روز گذشته در سالن فرهنگی هنری برج آزادی تهران با حضور مسوولان رده بالای کشوری شامل چند معاون وزیر، مسوولان شهرک‌های صنعتی استان تهران، مدیران فرمانداری تهران، مدیرعامل سازمان متخصصان ایران، مدیرعامل هایپراکسپو و جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران حوزه صنعت و کسب و کار برگزار شد. در این مراسم با افتتاح پروژه نمایشگاه مجازی شهرک‌های صنعتی استان تهران) که با حضور بیش از 5۰۰ شرکت در فاز اول از 7 بهمن ماه آغاز شد( به صورت رسمی از پلتفرم هایپراکسپو به عنوان اولین پلتفرم هوشمند برگزاری نمایشگاه و رویدادهای مجازی ایران رونمایی شد. این پلتفرم از سال ۹6 در صنعت نمایشگاه مجازی آغاز به کار کرده و با بررسی و الگوگیری از نمونه‌های موفق نمایشگاه‌های مجازی در سطح دنیا، اولین پلتفرم تخصصی برگزاری نمایشگاه و رویدادهای مجازی را راه اندازی کرده و با اتکا به تیم متخصص و تجربه چندین ساله بنیانگذاران خود در صنعت نمایشگاهی، تاکنون بیش از 3۰ عنوان نمایشگاه و رویداد اعم از چند نمایشگاه بین المللی و چندین جشنواره، کنفرانس، کنگره، استارت آپ ویکند، گالری هنری و… را به صورت کاملا مجازی در بستر پلتفرم خود برگزار کرده است. با ظهور کرونا فرصت بسیار مناسبی برای برگزارکنندگان نمایشگاه و رویدادهای مجازی داخلی و بین المللی فراهم شده تا نمایشگاه و رویدادهای خود را به صورت مجازی در هایپراکسپو برگزار کرده و از روش‌های مختلف نظیر فروش غرفه، فروش بلیت، جذب اسپانسر و تبلیغات درآمدزایی کنند.

تلاش‌های 6 ماهه به ثمر نشست

در این مراسم دکتر پرویز عطایی مدیرکل سابق روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران و دبیر کمیسیون مدیران سازمان متخصصان و مدیران ایران گفت: تالش های شش ماهه با حمایت آقای رییسی رییس قوه قضاییه و دیگر افراد به ثمر رسید.

نمایشگاه مجازی 4 سال قبل رونمایی شد

ایمان مصدری مدیرعامل سازمان متخصصان و مدیران ایران نیز در این مراسم گفت: امروز اینجا جمع شده‌ایم تا از اولین نمایشگاه مجازی در حوزه شهرک‌های صنعتی رونمایی کنیم. چهار سال قبل زمانی که نمایشگاه مجازی مطرح شد کرونا در کار نبود اما فعالان این حوزه از نمایشگاه مجازی رونمایی کردند. وی افزود: چند روز قبل نمایشگاه مجازی کتاب برگزار شد و بعد از چند ساعت پلتفرم دچار مشکل شد. این واقعا ناراحت کننده است. نمایشگاه مجازی تاکنون 5/4 میلیون نفر بازدید کننده داشته است. سه ماه پیش برای نخستین بار قراردادی میان شرکت شهرک های صنعتی استان تهران و نمایشگاه مجازی منعقد شد و شرکت‌های شهرک‌های صنعتی می‌توانند وارد فضای نمایشگاه مجازی شوند و فضای واقعی شرکت خود را ترسیم کنند. مصدری با اشاره به اینکه نمایشگاه مجازی منافع بسیاری برای فعالان اقتصادی دارد، بیان کرد: اگر فردی نمی‌تواند در نمایشگاه حقیقی حضور یابد، با حضور در نمایشگاه مجازی می‌تواند از دیگر فعالان اقتصادی کاتالوگ دریافت کند، کارت ویزیت بگیرد، ارتباط برقرار کند و کسب و کار خود را معرفی کند و رونق دهد.

هایپراکسپو تاکنون مشکل فنی نداشته است مصدری در رابطه با امکان از دسترس خارج شدن یا بروز مشکلات فنی در صورت بازدید کاربران به “جهان صنعت” گفت: این پلتفرم چهار سال است که فعالیت می‌کند و تاکنون هیج مشکلی نداشته است. تاکنون 2۰ رویداد در هایپراکسپو بدون هیچ مشکلی برگزار شده است.

بهترین پلتفرم بنچ مارک شده ایران

علیرضا بهرامی مدیرعامل هایپراکسپو نیز گفت: سال جهش تولید همزمان شد با نمایندگی شرکت شهرک‌های صنعتی در نمایشگاه مجازی ایران. هایپراکسپو یک پلتفرم برگزاری نمایشگاه مجازی و رویدادهاست.این نمایشگاه به بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان این امکان را می‌دهد تا به صورت زنده در نمایشگاه‌های مجازی و رویدادها شرکت کنند. این نمایشگاه از چهار سال قبل در حال فعالیت است. بهرامی گفت: هایپراکسپو یک پلتفرم بنچ مارک شده از پلتفرم‌های موفق دنیا در حوزه اکسپو مجازی در دنیاست. نمونه‌های موفق دنیا را بنچ مارک کرده‌ایم و تنها نمونه موفق بنچ مارک شده نمایشگاه مجازی در ایران است. بهرامی گفت: امروز اولین روز نمایشگاه شهرک‌های صنعتی است. هیچ پلتفرمی در ایران وجود ندارد که توانمندی‌های شهرک‌های صنعتی را به صورت آنلاین نمایش دهد. مطمئنا رویدادهای بعدی وزن بیشتری خواهند داشت. بهرامی در پاسخ به این پرسش که بسیاری از پلتفرم‌های ایرانی بعد از استقبال بازدیدکنندگان از دسترس خارج و دچار مشکل می‌شوند به خبرنگار “جهان صنعت” گفت: در رویداد جشنواره وزارت نیرو با وجود بازدید بیش از 77 هزار نفر از پلتفرم هایپراکسپو این پلتفرم دچار مشکل نشد. نمایشگاه کتاب ایران دارای یک پلتفرم یک هفته‌ای بود و با هایپراکسپو تفاوت‌های بسیاری دارد.

تیم امنیتی قوی در این پلتفرم در حال فعالیت است بهرامی در رابطه با امنیت سایبری این پلتفرم بیان کرد: حملات سایبری همواره رخ می‌دهند اما هایپراکسپو تیم امنیتی بسیار قوی دارد و حتی دولت پیش از برگزاری جشنواره وزارت نیرو در این پلتفرم، امنیت سایبری آن را امتحان کرد و متوجه شد هیچ مشکلی ندارد. او در پاسخ به این پرسش که آیا کاربران یا فعالان اقتصادی خارجی می‌توانند در این پلتفرم شرکت کنند یا خیر گفت: این پلتفرم به دو زبان فارسی و انگلیسی است و کاربران و شرکت‌کنندگان خارجی نیز می‌توانند درآن حضور داشته باشند و به هر یک از این دو زبان در نمایشگاه و رویدادها شرکت کنند.

فرهنگ‌سازی 4 ساله بهرامی در رابطه با دلیل اینکه تاکنون این پلتفرم به خوبی در ایران معرفی نشده بود بیان کرد: تاکنون در حال فرهنگ‌سازی بودیم تا مردم را ترغیب کنیم از این نمایشگاه بازدید کنند و فعالان اقتصادی را تشویق کنیم که اگر با 1۰۰ میلیون تومان در نمایشگاه حقیقی شرکت می‌کنند، می‌توانند با 1۰ میلیون تومان در هایپراکسپو شرکت کنند و 1۰ برابر بیشتر نتیجه بگیرند

رشد 6۰ درصدی صنعت در 4۰ سال گذشته رییس شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران نیزگفت: با وجود تحریم‌ها تراز صادراتی ایران مثبت است. صنعت در 4۰ سال گذشته 6۰ برابر رشد کرده است. صابر پرنیان با اشاره به اینکه گفته‌های کاربران در فضای مجازی نادرست است گفت: همه در فضای مجازی مهندس، روانشناس، جامعه‌شناس، سیاستمدار و پزشک هستند. همه منتقد هستند و واقعیت‌ها را نمی‌بینند. پرنیان گفت: طی دو سال گذشته سه هزار کالایی که واردات داشتیم، ممنوعیت واردات شد و هیچ مشکلی ایجاد نشد چراکه همه را در کشور تولید کردیم و هیچ کمبودی نداریم. البته مفسدان اقتصادی و دلالان در کشور حضور دارند اما مشکلاتی که دیگر کشورها در کرونا داشتند را مشاهده نکردیم. او افزود: ظرفیت اسمی در ایران، حدود 4۰ هزار ماسک بود، این ظرفیت را به 5/8 میلیون ماسک رساندیم. طی کرونا ظرف سه روز مجوز گرفتیم. در شرایط عادی باید جوانان کفش آهنی بپوشند تا بتوانند مجوز کسب کنند. کرونا سیلی بر گوش ما زد تا بیدارمان کند و به ظرفیت‌هایمان بنگریم. پرنیان با اشاره به اینکه تولید و صنعت در ایران به سرعت در حال توسعه است بیان کرد: اتفاقاتی که من طی این مدت با مشاهدات میدانی و از نزدیک لمس کرده‌ام بیانگر آن است که طی پنج سال آینده کمبود شدید نیرو خواهیم داشت. او افزود: جهش بزرگی را در شرکت‌های دانش بنیان، استارت آپ‌ها، نخبگان و مقالات علمی شاهد هستیم. تا دو سال گذشته بسیاری از محصولات 8۰ درصد وارداتی بودند اما اکنون 80 درصد از قطعات تولیدات‌مان داخلی هستند. پرنیان گفت: جهش و رویش آغاز شده است. همین که به کشور و جوانان و نخبگان اعتماد کنیم کارهای بزرگی انجام می‌شود. همین افرادی که تا به حال واردکننده، دلال و واسطه بوده‌اند اکنون به تولید روی آورده‌اند.

او افزود: چند درصد از مردم می‌توانند در کانادا و ترکیه خانه بخرند و مهاجرت کنند؟ یک درصد. باید تلاش کنیم و کشورمان را بسازیم. پرنیان با اشاره به اینکه سفیر ایران در گینه می گوید آمریکا 7۰ نفر رایزن اقتصادی در گینه دارد و ایران تنها یک نفر، بیان کرد: قرار است به گینه هیات تجاری بفرستیم با این حال ما ایرادها و نواقص بسیاری داریم. او با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری روی تولید و صنعت نسبت به سال گذشته 215 درصد رشد داشته است گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران 86 درصد رشد اشتغالزایی و 82 درصد افزایش واحدهایی که مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند داشته است. رییس شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران در ادامه بیان کرد: اتفاقات خوب در همه حوزه‌ها در حال رخ دادن است. زمانی که پای صحبت جوانان، نخبگان، ایده پردازان و تولید کنندگان می روم از بوروکراسی اداری گالیه می‌کنند. او گفت: به امید روزی که همچون گذشته به عزت خود برسیم. در حال حاضر سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ برای ایران وضع شده است، با این حال صنعت و تولید که حاصل دسترنج بخش خصوصی است رشد کرده است. نبود مدیران دلسوز موجب شده در جایگاه بالاتر نباشیم حسین سروری معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری تهران نیز در این مراسم گفت: در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ضعف‌ها و چالش‌هایی داریم و قطعات گمشده پازلی وجود دارند. می‌توانستیم در حوزه‌های گوناگون در جایگاه‌های بالاتری باشیم اما نبود مدیران دلسوز و متخصص موجب شد در جایگاه فعلی قرار بگیریم. او افزود: یکی از نقاط ضعف کنونی‌مان، عدم بهره‌برداری از ظرفیت‌های فناوری و اقتصادی است. سروری گفت: شیوع کرونا موجب آسیب‌های بسیاری به اقتصاد شد اما هنر، سینما و تئاتر دچار خسارت‌های جبران ناپذیری شد و آسیب‌های بیشتری دید که نگران کننده است. با این همه شیوع کرونا موجب شد عقب ماندگی‌هایی که در حوزه دولت الکترونیک داشتیم به سرعت جبران شود.

کرونا موجب تسریع رشد فناوری شد

او افزود: در سال‌های گذشته نسبت به دولت الکترونیک و رشد فناوری بی تفاوتی‌هایی وجود داشت اما کرونا موجب درک گسترده لزوم توسعه فناوری شد تا از این ظرفیت در جهت توسعه پایدار دولت الکترونیک استفاده شود. به همین منظور نمایشگاهی بین‌المللی در بستر تجاری ایجاد شد. سروری گفت: اولین پلتفرم نمایشگاه مجازی با کمک هایپراکسپو موجب شده جوانان و نخبگان از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فناوری استفاده کنند. همچنین محصولات، تولیدات و صنعت در این شرایط که برگزاری نشست‌ها و نمایشگاه‌ها با محدودیت همراه است به صورت مجازی در هایپراکسپو معرفی و عرضه شوند. او با اشاره به اینکه اگرچه برگزاری هایپراکسپو بسیار مثبت است اما رشد فناوری در ایران به کندی صورت می گیرد بیان کرد: جوانان و نخبگان کشور توقع حمایت از دولت ندارند، همین که سنگ پیش پای آن‌ها نیندازیم کافی است. سروری گفت: در استان تهران ظرفیت‌های نامحدودی وجود دارد، نباید اجازه دهیم جوانان گله‌مند شده و کشور را ترک کنند. اگر نخبگان کشور مهاجرت می‌کنند ما مقصریم. باید زمینه را فراهم کنیم تا استعدادها به منصه ظهور برسند.

8 بهمن 1399

روزنامه جهان صنعت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.