کار در آلمان

کدام مشاغل در آلمان درآمدهای بالایی دارند؟ عوامل مختلفی بر شغل انتخابی شما در این کشور می توانند اثر بگذارند. برخی از افراد شغل های بهتری پیدا می کنند، در حالی که برای دیگران اینطور نیست. عوامل کلی موثر بر کار در آلمان شامل تحصیلات، کشور مبدا سکونت، زبان، مهارت ها و سوابق شغلی و میزان تقاضا برای شغل مورد نظر شما هستند.

اگر کار شما در کشور آلمان جزو مشاغل پر طرفدار باشد، شانس شما برای پیدا کردن کار مناسب بیشتر می شود. اما کدام مشاغل در آلمان پرطرفدارتر هستند؟ تحصیل در کدام زمینه های تحصیلی می تواند به شما در یافتن کار مناسب و پردرآمد در آلمان بیشتر کمک کند؟ ما در این مقاله به پاسخ این سوالات می پردازیم.


اینجا را هم ببینید: دوره کارشناسی ارشد MBA آلمان (ویژه دارندگان مدرک MBA علوم و فنون تهران)


دوره کارشناسی ارشد MBA آلمان

کدام کارها و مشاغل در آلمان حجم تقاضای بالایی دارند؟

با توجه به اینکه مهاجرت به کشور آلمان در طی دوران همه گیری کرونا کمتر شده است، این کشور نیاز بالایی به نیروی کار ماهر دارد. پیش بینی کرده‌اند که نیاز آلمان به افراد متخصص روز به روز بیشتر می شود. این خبر خوبی برای افرادی است که به دنبال موقعیت های جذاب شغلی در قوی ترین سیستم اقتصادی اروپا می گردند.

بر اساس آمارهای سایت Deutschland.de برترین مشاغل در آلمان در سال 2022 عبارتند از:

توسعه دهندگان نرم افزار، معماران و برنامه نویسان کامپیوتر

مهندسان الکترونیک و متخصصان این حوزه

مدیران کسب و کار و اقتصاددانان

پرستاران

مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات

مدیران و سرپرستان مشتری

مدیران محصول و فروش

مهندسان شهری و معماری

البته این لیست شامل تمام مشاغل پرطرفدار در آلمان نمی شود. اما مهم ترین زمینه های آن را دربر می گیرد. بنابراین اگر به دنبال کار در آلمان باشید و تخصص ها، مهارت ها و تحصیلات شما در یکی از این زمینه ها باشد، شانس یافتن یک شغل خوب با درآمد عالی برای شما بالاست.

برای کار در آلمان چه مراحلی را باید طی کرد؟

برای اینکه بتوانید در آلمان مشغول به کار شوید، لازم است تا چند مرحله اساسی را طی کنید. ما این مراحل را به صورت کلی در زیر آورده ایم:

1. بررسی کنید آیا به ویزا برای کار در آلمان احتیاج دارید یا نه. اگر اینطور است، کدام نوع از ویزا.

برای این کار لازم است تا با یک متخصص مهاجرت یا اشتغال در آلمان مشورت کنید. موسسات مهاجرتی و حقوقی برای این کار مناسب هستند. اگر در موسسه علوم و فنون تهران نیز تحصیل کرده باشید، می توانید از خدمات واحد بین الملل این موسسه برای دریافت اطلاعات لازم بهره مند شوید. با توجه به اینکه ما به تازگی دوره کارشناسی ارشد MBA را با همکاری دانشگاه مطالعات مدیریت مانهایم آلمان راه اندازی کرده‌ایم، در این زمینه اطلاعات کامل و به روز داریم و می توانیم کمکتان کنیم.

2. بررسی کنید آیا لازم است آموزش های بیشتری ببینید یا خیر. اگر لازم است، کدام آموزش ها بیشتر به درد شما می خورند.

برای مثال، اگر مشاغل مورد نظر شما مرتبط با مدیریت باشد، گذراندن دوره های جانبی مربوط به آن (مانند دوره های رهبری، دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل بازاریابی دیجیتال، استراتژی های بازار و…) می تواند به شما کمک کند. شاید بتوانید با شرکت در دوره های سطح بالاتر مانند DBA رزومه خودتان را قوی تر کنید.

اشتغال در آلمان

3. ببینید مشاغل مورد نظر شما به زبان آلمانی نیاز دارند یا خیر. اگر باید زبان آلمانی را بیاموزید، تحقیق کنید که کدام سطح از زبان یا کدام مدرک زبان برای شما الزامی است.

هرچند مشاغلی در آلمان وجود دارند که در آنها به زبان آلمانی نیازی نباشد و بتوانید با زبان انگلیسی در آنها استخدام شوید، اما به طور کلی، کار در آلمان با دانستن زبان آلمانی ممکن است. بهتر است آموزش این زبان را در برنامه های خودتان بگنجانید. اگر در این کشور مشغول به تحصیل شوید، با توجه به اینکه بسیاری از دوره ها و مقاطع آموزشی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند، فرصت یادگیری زبان آلمانی را خواهید داشت. همچنین اگر در دوره MBA آلمان موسسه علوم و فنون تهران شرکت کنید، به دلیل آنلاین بودن دوره و امکان تحصیل این مدرک در داخل ایران، فرصت کافی برای یادگیری زبان آلمانی بدون نگرانی از سفر و سکونت در آلمان را خواهید داشت.

4. پرس و جو کنید که کدام شهر یا منطقه از آلمان برای کار و سکونت مناسب تر است.

برخی از مناطق آلمان برای پیدا کردن کار مناسب بهتر از بقیه هستند. شما برای مثال در مونیخ، فرانکفورت، دوسلدورف یا هامبورگ شانس های شغلی بهتری خواهید داشت. مشاوره با متخصصان امور بین الملل می تواند در این زمینه برای شما راهگشا باشد.

5. سطح درآمدها و هزینه های زندگی در آلمان را بررسی کنید.

ممکن است پایین تر بودن سطح درآمدها از انتظارات شما غافلگیرکننده باشد! این موضوع از شهری به شهر دیگر متفاوت است. شرکت های بزرگ تر می توانند حقوق بیشتری به شما بدهند، درحالی که کسب و کارهای نوپا عموما اینطور نیستند.

شما می توانید میانگین سطح درآمدی هر کار یا موقعیت شغلی در آلمان را از سایت هایی مانند لینکدین، گلاسدور یا GEHALT.de بررسی کنید. این اطلاعات می تواند به شما بینش خوبی از میزان درآمد انواع مشاغل در آلمان بدهد.

بررسی میزان هزینه ها در مناطق مختلف آلمان، سطح مالیات ها، اجاره خانه و آب و برق و… نیز اهمیت دارد. این به شما کمک می کند تا ارزیابی واقع بینانه ای از وضعیت کار و اشتغال و امکانات و مزایای زندگی برای خودتان در آلمان داشته باشید.

سخن نهایی

همانطور که در فهرست مورد تقاضاترین مشاغل برای کار در آلمان در سال 2022 گفته‌شد، مشاغل مربوط به حوزه مدیریت و کسب و کار از جمله مشاغل پرطرفدار در این کشور هستند. گذراندن دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) می تواند شما را به این مسیر هدایت کند. به علاوه اگر مدرک خود را از دانشگاه مطالعات کاربردی مدیریت مانهایم آلمان دریافت نمایید، شانس بهتری برای کار در آلمان خواهید داشت. این دوره ویژه افرادی است که قبلا دوره MBA موسسه علوم و فنون تهران را با موفقیت گذرانده اند. در صورتی که علاقه مندید بیشتر در مورد این دوره بدانید، می توانید با شماره 90008000 (بدون کد و رایگان) تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

ثبت امتیاز

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *