چند سبک مدیریتی داشته باشید

روزی یکی از همکاران مهندسم به من که بعد از فارغ‌التحصیلی از دوره MBA در حوزه منابع انسانی مشغول به کار شده بودم گفت: «برای پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین ماشین‌ها هم یک دستورالعمل می‌توان نوشت ولی برای نحوه عمل انسان‌ها نه! من نمی‌دانم شما در واحد منابع انسانی، این “انسان” را چگونه می‌توانید مدیریت کنید؟!»

تا حدی می‌توان حق را به این همکار مهندس داد زیرا انسان‌ها بیش‌ازحد تصور پیچیده هستند و با هیچ اطمینانی نمی‌توان رفتارهای آن‌ها را به‌طور دقیق پیش‌بینی کرد. البته نکته‌ای که این همکارم بدان توجه نداشت این بود که مدیریت امور مربوط به کارکنان وظیفه مدیران منابع انسانی نیست، بلکه مسئولیت همه مدیران سازمان است.

درست است که هر انسان موجودی منحصربه‌فرد محسوب می‌شود ولی با دسته‌بندی کارکنان به گروه‌های مختلف و تنظیم کردن سبک مدیریتی با آن‌ها می‌توان اندکی از ابهام و سردرگمی کاست. هدف از این مقاله نیز ارائه چند نمونه در این خصوص است:

 

تحصیل‌کرده‌ها، روش‌های کنترلی را نمی‌پسندند

روش‌های مدیریتی سنتی مبتنی بر نظارت و کنترل برای افراد تحصیل‌کرده چندان خوشایند نیست. شاید علت این امر را غلبه ارزش‌ها یا آزادی‌خواهی در این کارکنان دانست ولی به‌هرحال بهتر است در مدیریت این افراد بیشتر بر دوستی و تعهد و تشویق توجه کنید تا کنترل و تنبیه.

 

جوان‌ها به توجه بیشتری نیاز دارند

نسل جوان دوست دارد دیده شود و به ازای کاری که انجام می‌دهد مورد تشویق قرار گیرد و به داشتن عملکرد بالا معروف شود. پس به این نسل از کارکنان بیشتر توجه کنید و سعی کنید آن‌ها را در سازمان بشناسانید.

 

خانم‌ها نسبت به رفتارهای شما حساس‌تر هستند

مخصوصاً اگر شما مرد باشید، این می‌تواند برای شما بسیار مسئله‌زا باشد زیرا ظرافت‌ها و حساسیت‌های خانم‌ها به رفتار همکاران و مدیران باعث می‌شود آن‌ها به چیزهایی توجه کنند که حتی به مخیله شما هم نمی‌رسد!

 

باسابقه‌ها تعهد بیشتری دارند

افراد باسابقه تعهد سازمانی بالاتری نسبت به افراد جوان و کم‌سابقه دارند و احتمال کمتری وجود دارد سازمان را ترک کنند. شاید دلیل این امر این باشد که افراد جوان فرصت‌های کاری بیشتری پیش روی خود می‌بینند و از طرفی دیگر ثبات و نظم از جمله ارزش‌های نسل قدیم و تغییر و پیشرفت از ارزش‌های نسل جدید است. بنابراین نسبت به حفظ و نگهداشت نسل جدید حساس‌تر باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.