برخلاف پیش‌بینی برخی افراد مبنی بر اینکه دوره‌های MBA ، جزء مُد‌های زودگذری است که تب آن به‌زودی خواهد خوابید، در سال‌های اخیر از اهمیت این دوره‌ها کاسته نشده است و افراد بیشتری به دنبال گذراندن این دوره‌ها و کسب مدارک مربوط به آن هستند. در اینجا می‌خواهیم به دلایلی بپردازیم که منجر به محبوبیت دوره‌های MBA شده است:

 

کاربرد آموزه‌ها در سازمان‌های گوناگون

دروس دوره‌های MBA به‌گونه‌ای طراحی شده است که از دانش‌پذیر بتواند در انواع مختلف سازمان‌ها، اندوخته‌های خود را به کار گیرد. برای مثال درس «روش‌های تصمیم‌گیری برای مدیران» را در نظر بگیرید. فرقی نمی‌کند شما در سازمانی خصوصی کار می‌کنید یا دولتی. همچنین فرقی نمی‌کند سازمان شما تولیدی است یا خدماتی یا در چه صنعتی مشغول به فعالیت است. مهارت تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند در هر سازمانی، تصمیمات علمی‌تر و اثربخش‌تری اتخاذ کنید.

 

ارتقاء شغلی

با توجه به اینکه دوره‌های MBA به دوره‌های پرورش مدیر معروف هستند، گذراندن این دوره‌ها می‌تواند کمک زیادی به شما در کسب ارتقاء شغلی نماید. البته توانمندی‌های بسیار دیگری نیز در ارتقاء شغلی تأثیرگذارند اما در بسیاری از سازمان‌ها، داشتن مدارک تحصیلی مدیریتی، جزء شروط لازم برای به دست آوردن مشاغل مدیریتی است.

 

به‌روز بودن

یکی از اصولی که در طراحی دوره‌های MBA مدنظر است، همگامی سیلابس درسی و محتوای دروس با تغییرات کسب‌وکار است. قدیمی بودن سیلابس درسی دانشگاه ها و ناتوانی در حفظ پیوند صنعت با دانشگاه، از انتقادات همیشگی به رشته‌های سنتی مدیریت بوده است. درواقع معرفی و رشد دوره‌های MBA یکی از راهکارهای ایجاد این پیوند بوده است.

 

استاندارد بودن در سطح بین‌المللی

بسیاری از رشته‌های دانشگاهی مرتبط با مدیریت، مختص به یک کشور است و در کشورهای دیگر چندان شناخته شده نیست. دوره‌های MBA در سطح جهانی شناخته شده است و یکدستی و هماهنگی خوبی نیز میان دروس تدریسی در این رشته در کشورهای مختلف وجود دارد. به همین دلیل است که دوره‌های MBA برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، گزینه بسیار خوبی به شمار می‌رود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.