پنج چالش بزرگ زنان کارآفرین

درصد قابل توجهی از دانش پذیران دوره‌های MBA و DBA را بانوان تشکیل می‌دهند. بسیاری از بانوان بعد از فارغ‌التحصیلی از این دوره‌ها، شروع به راه اندازی کسب‌وکارهای جدید می‌نمایند. اما حتی در کشورهای پیشرفته، زن‌ها با چالش‌های منحصربه‌فردی روبرو هستند که معمولاً برای آقایان پیش نمی‌آید. طبیعی است که اولین گام در مدیریت کردن این چالش‌ها و غلبه بر آن‌ها، آشنایی قبل از مواجهه با آنان است که در زیر اشاره می گردد:

 

ابهام در خصوص مردانه یا زنانه رفتار کردن

دنیای کسب‌وکار تحت سلطه مردان است و این باعث می‌شود برخی از زنان کارآفرین احساس کنند که برای جدی گرفته شدن و موفقیت، می‌بایست مردانه رفتار کنند. این افراد معمولاً سعی می‌کنند همچون مردان، خود را خشن، جدی و رقابت‌جو معرفی کنند. در بسیاری از موارد، این رفتارها به دلیل مصنوعی بودن، نتیجه عکس می‌دهد.

 

احساسات و عواطف

دنیای کسب‌وکار در بازارهای امروزی خشن و بی‌رحم است. درست همان‌طور که مردانه رفتار کردن گاهی به دلیل تصنعی بودن پیامدهای مثبت ندارد، عواطف و احساسات زنانه نیز ممکن است مانع گرفتن تصمیمات سخت در دنیای کسب‌وکار شود.

 

دشواری جذب سرمایه

به دلیل باور سنتی به توانمندی مردان در اداره کسب‌وکار، سرمایه‌گذاران بیشتر تمایل دارند سرمایه خود را در اختیار کارآفرینان مرد قرار دهند. از نظر این اشخاص وقتی سرمایه شما دست خانم‌ها باشد، ریسک سرمایه‌گذاری افزایش پیدا می‌کند.

 

دشواری جذب نیروی شایسته

هرچند فرهنگ جوامع روبه‌پیشرفت است و تبعیض‌های جنسیتی کم‌رنگ‌تر شده است ولی هنوز هم بسیاری از مردان تمایل چندانی به این ندارند که زیردست یک خانم شوند. به همین دلیل، خانم‌های کارآفرین ممکن است در جذب نیرو دچار مشکل شوند.

 

تضاد کار و خانواده

همان‌طور که می‌دانید راه‌اندازی و اداره کسب‌وکارهای جدید بسیار وقت‌گیر است و لازم است که رهبر سازمان، بیشتر وقت خود را وقف اداره آن کند. اما بسیاری از زنان کارآفرین مجبورند علاوه بر امور سازمان خود، وظایف سنتی یک زن در خانه را نیز انجام دهند. این موضوع می‌تواند منجر به بروز تضاد کار و خانواده و کاهش اثربخشی آنان گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.