وزیر صمت: صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه ۵۰ درصد رشد داشت

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در هشت ماه گذشته صادرات به ۱۵ کشور همسایه ۵۰ درصد افزایش یافت که نشان می‌دهد این کشورها زمینه خوبی برای تحقق این مهم هستند.

 علیرضا رزم حسینی شامگاه روز پنجشنبه در دیدار با فعالان اقتصادی استان در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی اصفهان افزود: در همین فرآیند در ماه‌های آینده و تا پایان سال هم افزایش صادرات را شاهد خواهیم بود.

وی اضافه کرد: جلوگیری از رانت خواری و واردات در مقابل صادرات نکته کلیدی و مورد مطالبه فعالان اقتصادی در نشست امروز بوده است. رزم حسینی صادرکنندگان را مجاهدان اقتصادی دانست و افزود: واردات ضروری و کارخانه‌های اساسی مختار خواهند بود در سامانه نیمایی ارز را به فروش برسانند، صادرکننده مجاهد اقتصادی است. وی ادامه داد: تفویض اختیار به ستاد تنظیم بازار استان‌ها و استانداران برای نظارت و کنترل بیشتر قیمت‌ها در بازار داده شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: البته ریشه گرانی‌ها مربوط به ارز و محدودیت‌هاست از این رو ما به دنبال افزایش کالا در بازار ایران هستیم.

 رزم حسینی گفت: در بحث خودرو و فولاد باید نوعی مدیریت صورت گیرد تا قیمت‌ها متعادل شود فاصله بین مصرف‌کننده و تولید کننده باید کاهش یابد تا پای دلالان از این موضوع حذف شود. وی اضافه کرد: در راستای جهش تولید و سرمایه در گردش ۵۰ هزار میلیارد تومان مصوب و در شورای پول و اعتبار برای سرمایه در گردش مصوب شد و فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی می‌توانند از آن استفاده کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صنعت و معدن در هشت ماه گذشته رشد خوبی داشت، بیان کرد: در ۱۷ قلم صنعتی رشد داشته است که امیدواریم با کمک فعالان اقتصادی و بخش خصوصی و تولیدکنندگان ثروت کشور را به جایگاه اصلی خود برسانیم.

 وی ادامه داد: امروز در اتاق بازرگانی معاونان این وزارتخانه با کمیته‌های اتاق اصفهان نسبت به موضوعات مختلف از جمله تامین ارز، صادرات و مشکلات واحدهای تولیدی و سرمایه در گردش واحدها بحث و گفت و گو کردند.

وی اضافه کرد: فولاد مبارکه اصفهان و ذوب آهن طرح‌های توسعه‌ای دارند که این مهم در افزایش تولید و صادرات ورق و ایجاد اشتغال منجر خواهد شد.

رزم حسینی با بیان اینکه استان اصفهان در حوزه نساجی و صنایع غذایی و صنایع شرکت های دانش بنیان از استان های خوب است، اظهارکرد: در کمیته نساجی امروز در اصفهان موارد به حقی مطرح شد که توسط معاونان وزارتخانه پیگیری می شود. وی تصریح کرد: رفــع تعهدات ارزی صادرکنندگان از درخواست‌های رییس اتاق بازرگانی اصفهان بود که در این خصوص اصفهان تعهدات خوبی را انجام داده که در این فرآیند ادرات استان افزایش خواهد یافت.

22 آذر 1399

روزنامه آفتاب اقتصادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.