بسیاری از دانش پذیران مدیریت و دوره‌های MBA ترجیح می‌دهند به‌جای ادامه تحصیل در مقطع PhD در دوره‌های DBA مشغول به تحصیل شوند. تفاوت اصلی دوره‌های DBA با دکتری، این است که در دوره‌های دکتری، بیشتر بر تئوری تأکید می‌شود و در دوره‌های DBA بیشتر بر عمل. فارغ از اینکه تفاوت دوره‌های DBA با دکتری در کجاست، بد نیست نگاهی بیندازیم به اینکه اصولاً دوره‌های DBA برای چه به وجود آمده‌اند و در این دوره‌ها چه اهدافی دنبال می‌شود؟

 

رهبری در شرایط VUCA

نوسان (Volatility)، عدم قطعیت (Uncertainty)، پیچیدگی (Complexity) و ابهام (Ambiguity) ازجمله ویژگی‌های محیط‌های کاری سازمان‌ها در قرن ۲۱ به شمار می‌رود. البته VUCA قبل‌ها یک اصطلاح نظامی برای توصیف شرایط جنگی نامنظم و پیچیده بود که امروزه برای سازمان‌ها نیز به کار می‌رود. پرورش رهبران کسب‌وکاری که بتوانند در چنین محیطی سازمان‌ها را هدایت و رهبری کنند ازجمله اهداف دوره‌های DBA به شمار می‌رود. درواقع شرایط جدید، رهبران جدید نیز می‌خواهد و پرورش رهبران جدید نیز مستلزم آموزش‌های جدید و متفاوت است.

 

حل مسئله

همان‌طور که گفته شد در دوره‌های دکتری، بیشتر بر تئوری تأکید می‌شود و در دوره‌های DBA بر عمل. درواقع یکی از اهداف دوره‌های دکتری پرورش تئوری پرداز است، درحالی‌که یکی از اهداف مهم دوره‌های DBA، پرورش کسانی است که بتوانند مسائل واقعی پیش روی کسب‌وکارها را حل کنند و راه‌های جدیدی به روی آن‌ها بگشایند.

 

یادگیری در عمل

مدارس بازرگانی می‌بایست بیشتر شبیه دانشکده‌های پزشکی باشند تا علوم اجتماعی و فلسفه. به‌عبارت‌دیگر با توجه به اینکه موضوع دوره‌های DBA مدیریت سازمان‌هاست، فرایند یادگیری مدیریت سازمان‌ها نباید از واقعیت‌های سازمان‌ها فاصله بگیرد. بنابراین یادگیری در عمل ازجمله اصول دوره‌های DBA به شمار می‌رود و در این دوره‌ها، بر کار در کنار تحصیل تأکید می‌شود.

 

تفکر چندبعدی

لازمه مدیریت کسب‌وکارهای پیچیده امروزی، داشتن تفکر چند جانبی است. یکی از انتقاداتی که متفکران سیستمی به دانشگاه‌ها و رشته‌های دانشگاهی می‌نمایند، بخشی نگری و تخصصی شدن بیش‌ازحد رشته‌های دانشگاهی است. در دوره‌های DBA تلاش می‌شود تا دیدگاهی فرا بخشی و کل نگرانه در دانش پذیران ایجاد شود تا بتوانند در رأس زیر بخش‌هایی همچون بازاریابی، مالی، منابع انسانی و غیره، به مدیریت سیستم کسب‌وکار بپردازند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.