نگاهی به سبک مدیریت آلمانی

سازمان‌های آلمانی جزء بهترین‌ها در جهان هستند. کیفیت محصولات تولیدشده توسط شرکت‌های آلمانی گویای این موضوع است. بااین‌وجود، با نگاهی به کتب درسی دوره‌های MBA و حتی DBA مشاهده می‌کنیم که در مورد سبک‌های مدیریتی این کشور مطالب خاصی یافت نمی‌شود. شاید علت این موضوع را بتوان غلبه سبک مدیریت آمریکایی بر متون مدیریتی دانست که منجر به نادیده گرفته شدن سبک‌های مدیریتی جایگزین شده است. در اینجا قصد داریم نیم‌نگاهی به سبک مدیریت آلمان‌ها بیندازیم تا ببینیم فرهنگ سازمانی‌ای که منجر به تعالی این سازمان‌ها شده است چیست.

اولین مشخصه بارز سازمان‌های آلمانی غلبه قوانین و مقررات بر آن‌هاست. آلمانی‌ها تمایل به عدم وجود ابهام دارند و ازاین‌رو پذیرای قوانین و مقررات هستند و از آن‌ها پیروی می‌کنند. به همین دلیل وقتی وارد سازمان‌های آلمانی می‌شوید نظم و انضباط جالبی را مشاهده می‌کنید که در کمتر سازمانی در جهان یافت می‌شود. قانون‌پذیری آلمانی‌ها تا حدی است که برخی صاحب‌نظران، سازمان‌های آلمانی را به ماشین‌هایی که به‌خوبی روغن‌کاری شده‌اند تشبیه می‌کنند. یعنی همه‌چیز در جای خود قرار دارد و فعالیت‌ها بر اساس برنامه و نظم خاصی در حال انجام است.

ویژگی بارز مدیریتی در سازمان‌های آلمانی این است که در این کشور از مدیران انتظار می‌رود دانش فنی بالایی داشته باشند. برای مثال از مدیر IT انتظار می‌رود که حتی بیشتر از مهندسان خود، بر مباحث فنی IT تسلط داشته باشد. این در حالی است که در برخی کشورها، از مدیران انتظار می‌رود که بیشتر مهارت‌های مدیریتی داشته باشند و با حوزه تخصصی خود نیز در حد قابل‌قبول آشنا باشند.

سومین مشخصه سبک مدیریت آلمانی که به مشخصه اول نیز مرتبط است، اهمیت زمان و تعهد به برنامه‌های زمانی است. شاید در برخی کشورها، زمان‌شناس نبودن و دیر به انجام رساندن کارها امری عادی باشد ولی در آلمان تخطی از برنامه زمانی نشانه‌ای از ضعف مدیریت و عدم کارایی است.

کار تیمی و درعین‌حال اطاعت‌پذیری نیز از ویژگی‌های جالب سازمان‌های آلمانی است. آلمانی‌ها در تیم‌ها به‌خوبی کار می‌کنند ولی درنهایت این مدیر است که دستور نهایی را صادر می‌کند. یعنی در عین حفظ ارتباطات افقی و پرهیز از تک‌روی، روابط حفظ می‌شود و جایگاه مدیر به‌عنوان رئیس خدشه‌دار نمی‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.