منشورهای اخلاقی اثربخش

در بسیاری از مواقع، سازمان‌ها به‌ این ‌علت دست به اقدامی خاص می‌زنند که آن اقدام در دنیای سازمان‌ها، عرف محسوب می‌شود. تدوین استراتژی مثال خوبی در این زمینه است. بسیاری از سازمان‌ها به علت اینکه داشتن برنامه استراتژیک در میان سازمان‌ها عرف است و نداشتن آن جلوه خوبی ندارد دست به این اقدام می‌زنند و علت تدوین استراتژی در این‌گونه سازمان‌ها، کاربردهای واقعی و ملموس آن نیست. نتیجه چنین رویکردی، تولید اسناد استراتژیک تزئینی است که هیچ ارتباطی با آنچه در سازمان در حال رخ دادن است ندارد و در قفسه‌های سازمان مشغول خاک خوردن هستند.
منشورهای اخلاقی نیز در اکثر سازمان‌ها چنین وضعیتی دارند. گویی تدوین منشور اخلاقی مد شده است و فقدان آن در وب‌سایت شرکت، جلوه خوبی برای سازمان ندارد. معمولاً هیچ ‌یک از کارمندان شرکت نه‌ تنها از محتوا، بلکه از وجود این منشورها نیز اطلاعی ندارند. نکته جالب اینجاست که وقتی در چنین سازمان‌هایی تخلف اخلاقی رخ می‌دهد، مدیران تعجب می‌کنند و می‌پرسند چرا با وجود اینکه سازمان منشور اخلاقی دارد، باز هم مشکلات رفتاری و اخلاقی در سازمان مشاهده می‌شود.
مسئله اینجاست که منشورهای اخلاقی به‌خودی‌خود هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهند. منشورهای اخلاقی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند و اجرایی شوند تا بتوانند بر رفتار اخلاقی کارکنان تأثیر بگذارند. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

شفافیت

اصول اخلاقی و رفتاری مورد انتظار از کارکنان باید با دقت و شفافیت در منشور اخلاقی توضیح داده شود. در صورت مبهم بودن، منشور اخلاقی راهنمای رفتار نخواهد بود و کارکنان بنا بر صلاحدید خود عمل خواهند کرد.

 

شامل مجازات بودن

باید تمهیدات لازم برای مجازات کسانی که منشور اخلاقی را نقض می‌کنند پیش‌بینی شود. در غیر این صورت تفاوتی میان کسانی که منشورهای اخلاقی را رعایت می‌کنند و کسانی که نمی‌کنند وجود نخواهد داشت و انگیزه‌ها برای رعایت منشور اخلاقی سرد می‌شود.

 

قابلیت دست‌یابی

سطح انتظارات منشورهای اخلاقی باید معقول باشد. نباید از کارکنان انتظار داشت که پیامبرگونه رفتار کنند.

 

اطلاع‌رسانی

منشور اخلاقی باید به ‌طور گسترده به اطلاع ذینفعان مختلف قرار بگیرد. این کار از طریق رسانه‌های مختلفی همچون بیلبوردها، کارتابل‌‌های اداری، بروشورها، خبرنامه‌های داخلی و غیره امکان‌پذیر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.