مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان چیست؟ الزامات تحصیل در آلمان

مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان چیست؟ الزامات تحصیل در آلمان

فهرست مطالب

مسیری که اغلب دانشجویان بین المللی برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی دنبال می کنند، دشوار است. این دشواری شامل مسائل متعددی می شود. از مشکلات مالی و بودجه ای، تا فراهم کردن شرایط مناسب برای اینکه دانشگاه های خوب شما را بپذیرند. برای تحصیل در دانشگاه های آلمان نیز لازم است شرایط خاصی را فراهم کنید. شما باید از مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان و هزینه های این فرآیند به خوبی آگاه باشید. در این مطلب به این موضوع می پردازیم که مدارک لازم برای تحصیل در آلمان چیست؟ و آیا می توان بدون یک یا چندتا از آنها نیز در آلمان ادامه تحصیل داد؟ با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید: دوره کارشناسی ارشد MBA آلمان | اطلاعات بیشتر و ثبت نام (ویژه دارندگان مدرک MBA علوم و فنون تهران)


شرایط مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

در کشور آلمان، شما می‌ توانید دوره‌ های تحصیلی در مقاطع گوناگون آکادمیک را بیابید که در برخی از بهترین دانشگاه های جهان تدریس می شوند. در حال حاضر تقریبا 400000 دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در آلمان هستند. این نشان می دهد آلمان به یکی از بهترین انتخاب ها برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. برای کسانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در آلمان هستند، فهرستی از شرایطی که نیاز به تامین آنها دارند وجود دارد. برای اطلاع از مدارک لازم برای تحصیل در آلمان ، آگاهی از موارد زیر الزامی است:

 1. انتخاب دوره تحصیلی مناسب

پیدا کردن دوره ای که دوست دارید و آن را برای خود مناسب می دانید، اولین گام در ساختن آینده حرفه ای و زندگی رویایی شماست. اگر تصمیم دارید در این کشور زیبای اروپای غربی به ادامه تحصیل بپردازید، مهم است که اطلاعات بیشتری در مورد شرایط و مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان جمع آوری کنید. پایگاه های داده ای در سراسر اینترنت می توانند برای این کار به شما کمک کنند.

 1. بررسی شرایط پذیرش دانشگاه

هنگامی که دوره تحصیلی مورد علاقه خود را پیدا کردید، وقت آن رسیده تا معیارهای پذیرش و مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان را بررسی کنید. برای اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان، مدارک شما باید توسط دانشگاهی که انتخاب کرده اید به رسمیت شناخته شود. این بدان معنی است که شما نیاز به داشتن یک مدرک معتبر برای ورود به تحصیلات عالی دارید که به عنوان Hochschulzugangsberechtigung (HZB) یا Abitur نیز شناخته می شود.

اگر گواهی پایان تحصیل شما در آلمان به رسمیت شناخته نشود، باید در یک دوره مقدماتی یک ساله به نام Studienkolleg شرکت کنید.برخی از دانشگاه ها یک آزمون استعدادیابی نیز برگزار می کنند که به عنوان TestAS شناخته می شود. این آزمونی است که به طور خاص برای دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا طراحی شده است.

داشتن مدرک زبان نیز جزو مدارک لازم برای تحصیل در آلمان است. اگر دوره تحصیلی شما به زبان آلمانی برگزار می شود، باید مدرکی دال بر مهارت زبان آلمانی مانند Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH) یا TestDaF ارائه دهید. از طرف دیگر، اگر دوره شما به زبان انگلیسی تدریس می شود و زبان مادری شما انگلیسی نیست (مانند دانشجویان ایرانی) باید گواهینامه آیلتس یا تافل خود را ارائه دهید.

 1. گردآوری مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان

اگرچه هر دانشگاه شرایط پذیرش خاص خود را دارد، اما معمولاً برای ارسال درخواست اولیه، بسیاری از دانشگاه ها مدارک زیر را می خواهند:

 • فرم درخواست که به موقع تکمیل شده باشد
 • کپی مهر شده دیپلم دبیرستان
 • گواهینامه های معتبر علمی مرتبط
 • ریز نمرات ترجمه شده
 • کپی پاسپورت و عکس پاسپورت
 • مدرک زبان معتبر
 1. ارائه مدرک تمکن مالی

اگر شهروند کشورهایی هستید که برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارند، هنگام درخواست ویزای خود باید مدرکی مبنی بر تمکن مالی ارائه دهید. از سال 2021، یک دانشجوی بین المللی به 10332 یورو در سال نیاز دارد تا هزینه های خود را در طول مدت اقامت خود در آلمان پوشش دهد. این یکی از مهم ترین مدارک لازم برای تحصیل در آلمان است.

 1. بیمه سلامت

اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید بیمه درمانی نیز مهم است. دانشجویان بین المللی باید تا زمانی که در آلمان هستند در سیستم مراقبت های بهداشتی بیمه شوند. شما باید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) را دریافت کنید و این یکی از مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان محسوب می شود.

اگر شما مقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا نباشید، باید برای درخواست ویزای دانشجویی خود و همچنین ثبت نام دانشگاه، مدرک بیمه درمانی ارائه دهید. از شما انتظار می رود ماهانه مبلغی به ارائه دهندگان بیمه درمانی دولتی یا خصوصی (اگر بیش از 29 سال دارید) پرداخت کنید.

 1. ویزای دانشجویی، از اساسی ترین مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان

اگر از کشوری آمده‌اید که برای ورود به آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارد، باید برای ویزای تحصیلی در سفارت/کنسولگری آلمان در کشور خود درخواست دهید. شما باید مدارک لازم را جمع آوری کنید، در مصاحبه سفارت شرکت کنید و منتظر پاسخ باشید. زمان پردازش ویزای دانشجویی در شرایط عادی معمولاً دو هفته است.

 1. اسکان برای دانشجویان بین المللی

گزینه های اقامتی زیادی برای انتخاب دانشجوی بین المللی در آلمان وجود دارد. شما می توانید از بین خوابگاه های ویژه، آپارتمان های خصوصی و همچنین آپارتمان های مشترک یکی را انتخاب کنید. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که هزینه اجاره در آلمان ارزان نیست. این هزینه به احتمال زیاد، بزرگ ترین چالش مالی شما در طول مدت اقامت در آلمان خواهد بود. با این حال، لازم است مکانی برای زندگی پیدا کنید. اجاره نامه شما یا مدرک اقامت مسکن شما از جمله مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان است.

 1. ثبت نام در دانشگاه مورد نظر

پس از فراهم کردن تمام مدارک لازم برای تحصیل در آلمان ، ثبت نام شما در دانشگاه مورد نظر انجام می شود. بعد از پذیرش لازم است تعدادی از مدارک را به دفتر امور دانشجویی ارسال کنید. با قطعی شدن ثبت نام، می توانید در کلاس ها، سخنرانی ها، تمرین ها و امتحانات شرکت کنید.

بدون داشتن مدارک لازم پذیرش دانشگاه آلمان ، از یک دانشگاه معتبر آلمانی فارغ التحصیل شوید

اگر تمایل داشته باشید در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار (MBA) از دانشگاه مانهایم آلمان فارغ التحصیل شوید، موسسه علوم و فنون تهران این شانس را برای شما ایجاد کرده است. (ویژه دارندگان مدرک MBA علوم و فنون تهران)

تحصیل در این دوره مزایای مهمی دارد. از جمله:

 • شما تنها با پرداخت یک چهارم هزینه تحصیل در آلمان می توانید از یک دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شوید
 • طول مدت تحصیل شما به جای دو سال، کمتر از یک سال خواهد بود
 • مدرک کارشناسی ارشد رسمی و مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شما اعطا خواهد شد
 • دانشگاه مانهایم بهترین دانشگاه آلمان در رشته مدیریت کسب و کار و یکی از برترین دانشگاه های دنیا در این رشته است
 • با این مدرک شما می توانید در کشور آلمان به تحصیل دکتری بپردازید. همچنین از آنجایی که این مدرک اعتبار کافی را در آلمان و سایر کشورها دارد، می توانید از طریق آن برای اشتغال و سکونت در آلمان نیز اقدام کنید
 • تحصیل در این دوره نیاز به آشنایی با زبان آلمانی ندارد
 • دوره MBA شما به زبان فارسی و یک ترم تحصیلی به زبان انگلیسی برگزار می شود. آشنایی متوسط با زبان انگلیسی برای شما کافی ست
 • برای شرکت در این دوره نیاز به حضور در موسسه یا سفر به کشور آلمان ندارید و می توانید کل دوره را به صورت آنلاین بگذرانید

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره 90008000 (بدون پیش شماره) تماس بگیرید.

منبع: برگرفته از سایت studying-in-germany.org

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000