این روزها در سازمان‌ها همه در آرزوی مدیر شدن هستند و شاید مهم‌ترین عاملی که آن‌ها را ترغیب به مدیر شدن می‌کند حقوق و مزایای بالای آن نسبت به مشاغل دیگر باشد. مطالعات هم نشان می‌دهد متوسط درآمد فارغ‌التحصیلان دوره MBA و DBA بسیار بیشتر از میانگین درآمد جامعه است. این حقوق و مزایای بالا گاهی منجر به این می‌شود که انسان واقعیات را فراموش کرده و در تصمیم‌گیری‌های خود احساسی عمل کند. در اینجا قصد داریم شما را با چند واقعیت در مورد مشاغل مدیریتی آشنا کنیم. هدف ما در اینجا ترساندن شما یا بد جلوه دادن مشاغل مدیریتی نیست. بلکه در این مقاله در پی این هستیم که شما را با جنبه‌های چالشی مدیریت نیز آشنا کنیم تا تصویر واقع‌بینانه‌تری نسبت به این شغل پیدا کنید و برای تصدی مشاغل مدیریتی آماده‌تر شوید تا احتمال موفقیت خود را افزایش دهید.

 

زیردستان بدقلق

مدیر، بنا به تعریف، کسی است که کارها را توسط دیگران به انجام می‌رساند. درواقع زیردستان بازوی مدیران هستند. حال تصور کنید زیردستانی با عملکرد بد دارید و توانایی بهبود و یا جابه‌جایی آن‌ها را ندارید و با همین کارکنان باید بسوزید و بسازید!

 

مسئولیت بالا، امکانات و اختیارات پایین

یکی از اصول اولیه مدیریت، تناسب مسئولیت و اختیار است که معمولاً در دنیای واقعی سازمان‌ها رعایت نمی‌شود. از مدیران انتظار می‌رود نتایج شگفت‌انگیز به ارمغان بیاورند درحالی‌که اختیارات و امکانات کافی برای آن‌ها فراهم نمی‌شود.

 

مشغله زیاد

اگر می‌خواهید مدیر شوید دیگر به فکر اهداف مهم دیگر مثل پیشرفت تحصیلی یا موفقیت در ورزش نباشید! غیر از معدودی از سازمان‌ها که در آن‌هابرنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کار اصولی بوده یا سازمان‌هایی که کاری برای انجام دادن در آن‌ها وجود ندارد، در دیگر سازمان‌ها، سر مدیران بسیار شلوغ بوده و تنوع و تعدد کارهای آنان بسیار زیاد است.

 

مدیریت روابط

وقتی شما در پست مدیریتی قرار می‌گیرید نسبت به عده‌ای از کارکنان حکم “بالادست” و رئیس را دارید. نحوه مدیریت روابط با زیردستان به‌نحوی‌که هم قدرت خود را از دست ندهید و هم موجب رنجش خاطر آن‌ها نشوید مسئله‌ای بزرگ و چالشی محسوب می‌شود.

 

انتظارات بالا

وقتی شما مدیر هستید از شما انتظار می‌رود سوپرمن باشید و هر جا کسی با مشکلی مواجه شد، شما راه‌حلی برای آن داشته باشید. علاوه بر این از شما انتظار می‌رود قابلیت‌ها و شایستگی‌های متعدد و متنوعی همچون تفکر سیستمی، برنامه‌ریزی، مهارت‌های ارتباطاتی، دانش و تخصص مدیریتی، انگیزش دیگران، مهارت‌های مذاکره و … داشته باشید. کمتر شغلی در دنیا وجود دارد که نیازمند این‌همه شایستگی باشد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.