مدیریت پول و پس انداز در زوج ها

مدیریت پول و پس انداز در زوج ها


مدیریت پول زوج ها یکی از مهمترین مسائل در زندگی متاهلی است. مسائل مالی و مربوط به پول انقدر اهمیت دارد که پیشنهاد میشود قبل از ازدواج حتما در مورد نوع نگرش خود به مسائل اقتصادی،‌ پس انداز،‌ خرج و مخارج،‌ بدهی ها، اقساط و….را با یکدیگر درمیان بگذارید. در مورد نحوه خرج و دخل در زندگی مشترک با یکدیگر به تفاهم برسید و نظرات خود را بیان کنید. مدیریت پول زوج ها بويژه مدیریت پول در خانه میتواند موجب پیشرفت در زندگی شما و آرامش شود. ما در این مقاله به بررسی مدیریت پول و پس انداز و مدیریت پول و پس انداز می‌پردازیم و میخواهیم سه مدل بسیار موثر را به شما معرفی کنیم و مزایا و معایب این شیوه مدیریت پول متاهلین را بیان کنیم.

۳ روش مدیریت پول در خانه 

اولین مدلی که برخی از زوجین برای مدیریت پول خانه از آن استفاده میکنند، داشتن حساب های بانکی جداگانه است. حساب های پس انداز جداگانه، حساب های مخارج جداگانه و… این روش مزیت ها و معایب مختلفی دارد. قطعا اولین مزیتی که در این روش مدیریت پول متاهلین به چشم میخورد این است که هر کدام از زوجین مدیریت پول و پس انداز مستقلانه ای دارند و می‌توانند خرج و دخل و پس انداز شخصی خودشان را داشته باشند. این روش برای زوج هایی که تفاهم نظر اقتصادی ندارند بسیار کارآمد است و باعث میشود تا هر کسی خودش اختیاردار مدیریت مالی حساب خودش باشد. اگر از این مدل برای مدیریت پول و پس انداز در خانه استفاده می‌کنید باید بدانید که این روش معایبی هم دارد.

معایب مدیریت پول و پس انداز بصورت جداگانه

در این روش مشترک المنافع بودن عملکرد مالی زوج ها کم میشود. دو حساب که هر دو در حال پس انداز و خرج کردن هستند بازدهی کمتری نسبت به یک حساب دارد. در یک حساب شما کاملا متوجه وضعیت کارت بانکی هستید اما زمانی که هدف دارید ماشینی بخرید اما دو کارت جدا دارید مسیر رسیدن به هدفتان کند‌تر میشود.

یکی دیگر از معایب این روش این است که شما باید در مورد مخارج منزل مثل پرداخت قبض ها و خریدهای مشترک و پرداخت اجاره بهای منزل و … با یکدیگر به تفاهم برسید و تقسیم بندی کنید. تهیه فهرستی از مخارج و تقسیم بندی آن در در طول ماه نیازمند یک حسابداری بیشتر و تهیه جدول های مخارج هر کدام از شما است و رسیدگی به مسائل مالی را سخت تر می‌کند.

مدیریت پول متاهلین با حساب های جداگانه و یک حساب مشترک

 مدیریت پول و پس انداز

این مدل مدیریت پول یکی از بهترین مدل های مدیریت پول متاهلین است. در این روش استقلال حساب مخارج برای زوج ها حفظ می‌شود اما حساب پس انداز مشترک آن ها باعث میشود تا سریعتر به اهدافشان برسند. در این روش همه‌ی درامد دو طرف به یک حساب مشترک واریز میشود و سپس به هر شخصی مبلغی برای خو دش تخصیص داده میشود و در کارت مستقل او واریز میشود. این باعث میشود که مدیریت پول و پس انداز به شیوه ای راحت تر پیش برود . مدیریت پول در خانه دچار مشکل نشود و شما راحت بتوانید هرچقدر دلتان میخواهد و بودجه در کارت مستقل خود دارید خرج کنید. اما از طرفی میدانید که حساب پس اندازتان نیست بدرستی سرجایش است.

مدیریت پول در خانه

 نکات مهم در مدیریت پول زوج ها و پس انداز

مدیریت پول در خانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر خانواده ای باید بهترین مدل مالی رو باتوجه به روحیات خانواده و خود  پیاده کند. شاید در اوایل ازدواج بیشتر علاقه داشته باشید تا در مورد مسائل رمانتیک باهم صحبت کنید اما نمیتوان از اهمیت مدیریت پول ازدواج و مدیریت پول و پس انداز غافل شد. مدیریت پول در خانه بویژه مدیریت پول متاهلین میتواند باعث پیشرفت بسیار زیاد زوجین و آرامش و رفاه طرفین شود.

ثبت امتیاز

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *