مدرسه بازرگانی هاروارد چه چیز خاصی دارد؟

مدرسه بازرگانی هاروارد چه چیز خاصی دارد؟ مدرسه بازرگانی هاروارد چه چیز خاصی دارد؟دوره‌ MBA و DBA مدرسه بازرگانی هاروارد از شهرت و اعتبار جهانی خاصی برخوردار است. که می‌توان درس‌های خوبی از آن در طراحی دوره‌ MBA و DBA گرفت.
دوره‌های MBA و DBA مدرسه بازرگانی هاروارد از شهرت و اعتبار جهانی خاصی برخوردار است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مطرح جهان، مدیران کلیدی خود را به دوره‌های MBA و DBA این دانشگاه می‌فرستند تا با کسب علم و دانش روز، سازمان‌های خود را با اثربخشی بیشتری هدایت کنند. اما علت این امر چیست؟ یک پاسخ می‌تواند قدمت و اعتبار دانشگاه هاروارد باشد که به مدرسه بازرگانی این دانشگاه نیز سرایت کرده است.
درواقع مدرسه بازرگانی هاروارد و دوره‌های MBA و DBA آن به این دلیل معتبر است که دانشگاه هاروارد این‌گونه است. مطمئناً یکی از دلایل همین است اما کسانی که در این دانشکده درس خوانده‌اند موارد دیگری را نیز مطرح می‌کنند؛ یکی از این موارد پرورش قدرت تفکر تحلیلی می‌باشد. در مدرسه بازرگانی هاروارد علاوه بر تدریس دروس و افزایش دانش، ظرفیت لازم برای به‌کارگیری دانش نیز در فرد پرورش داده می‌شود. این امر با تقویت تفکر تحلیلی در شرکت‌کنندگان دوره MBA و DBA میسر می‌شود. تفکر تحلیلی یک استعداد خاص در نزد عده‌ای نابغه نیست؛ بلکه در هر فردی امکان پرورش آن وجود دارد.
یکی دیگر از ویژگی‌های خاص مدرسه بازرگانی هاروارد، ایجاد اعتمادبه‌نفس در شرکت‌کنندگان است. دانش‌پذیران دوره‌های MBA و DBA این دانشکده با قرار گرفتن در کنار مدیران ارشد سازمان‌های کلاس اول جهانی و اساتید بنام مدیریت، احساس توانمندی و اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کنند و این امر خود یادگیری را تقویت می‌کند. سومین ویژگی ممتاز مدرسه بازرگانی هاروارد این است که مواد درسی آن مستقیماً از نیازهای کسب‌وکار نشأت می‌گیرند. در تعیین واحدها و مواد درسی، آنچه از همه‌چیز مهم‌تر است مسائلی است که سازمان‌ها با آن روبرو هستند. این امر پیوند صنعت و دانشگاه را تقویت کرده است. فارغ‌التحصیلان دوره‌های MBA و DBA مدرسه بازرگانی هاروارد احساس نمی‌کنند که دانششان فاقد کاربرد است. آن‌ها در طول تحصیل خود روش‌ها و نظریه‌هایی را فراگرفته‌اند که مستقیماً ریشه در نیازهای سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بیرون داشته است.
بررسی علل شهرت، اعتبار و موفقیت مدرسه بازرگانی هاروارد در پرورش مدیران و رهبران اثربخش ازاین‌جهت دارای اهمیت است که می‌توان درس‌های خوبی از آن در طراحی دوره‌های MBA و DBA گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.