قدرتمند ساختن تیم‌های کاری

یکی از مشکلات اساسی ما در انجام کارها این است که از طرفی بسیاری از کارهای مهم را نمی‌توانیم به‌تنهایی انجام دهیم و از طرفی دیگر از ساختن یک تیم قوی عاجز هستیم. درواقع نمی‌توانیم یک تیم اثربخش ساخته و با تقسیم‌کار و هدایت اعضای آن، کار را به سرانجام مناسب برسانیم. بر اساس آنچه در سال‌های تدریس خود مشاهده کرده‌ام، این تجربه را بسیاری از دانش پذیران دوره‌های MBA و DBA داشته‌اند و برخی از آن‌ها به دلیل این تجربه منفی، از انجام کارهای گروهی اجتناب می‌کنند.
ایجاد یک تیم اثربخش و قوی، دارای قواعد و اصول خاص خودش است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

تقسیم وظایف بر اساس توانمندی

در بسیاری از مواقع کارکنان ضعیف، تقصیری ندارند و این شما هستید که کارها را بر اساس تخصص افراد به آن‌ها تخصیص نداده‌اید.

 

شفاف‌سازی انتظارات عملکردی

از همان ابتدا به افراد تیم خود با شفافیت و صراحت بگویید که چه چیزی از آن‌ها انتظار دارید. اگر دوست دارید اعضای تیم شما عملکرد خوبی داشته باشند، نخست باید برای آن‌ها مشخص کنید که عملکرد خوب ازنظر شما یعنی چه.

 

دریافتن احساسات ناگفته اعضای تیم

هنر یک رهبر تیم خوب این است که از روی علائم رفتاری و گفتاری، احساسات و خواسته‌های ناگفته اعضای تیم را دریابد و به آن‌ها توجه نشان دهد.

 

اهمیت دادن به ایده‌های اعضای تیم

حتی اگر یکی از اعضای تیم، ایده‌ای ناپخته و ناکارآمد مطرح کرد، او را جدی گرفته و به ایده‌های او بها دهید. در غیر این صورت اعضای تیم ممکن است کلاً قید مطرح کردن ایده‌های خود را بزنند.

 

تقویت اعتماد و تشویق اعضای تیم به همکاری

همان‌قدر که نحوه ارتباط شما با اعضای تیم مهم است، نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. بنابراین تلاش کنید میان آن‌ها ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را با توانمندی‌های یکدیگر آشنا سازید تا اعتماد آن‌ها به یکدیگر افزایش یابد.

 

ایجاد تصور «متفاوت بودن تیم» برای اعضا

احساس تفاوت با تیم‌ها و افراد دیگر و خاص بودن عضویت در تیم، عامل مهمی در به وجود آمدن هویت جمعی و اتحاد و انسجام میان آن‌هاست.

 

جدی گرفتن مالکیت ایده‌ها

مواظب باشید که در حین انجام کارها به‌صورت تیمی، مالکیت معنوی ایده‌ها از میان نرود. راهکارها و ایده‌های مطرح‌شده از سوی کارکنان باید به اسم خود آن‌ها ثبت شود تا انگیزه بیشتری برای مشارکت اثربخش در تیم پیدا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.