اقتصاد امروز را اقتصاد دانشی نام نهاده‌اند و از نظر بسیاری از صاحب‌نظران مدیریت و سازمان، مهم‌ترین منبعی که برای سازمان‌ها می‌تواند ارزش افزایی پایدار داشته باشد، دیگر منابع مالی و فیزیکی نیست؛ بلکه در اختیار داشتن و استفاده از دانش است. کافی است کشورها و سازمان‌های پیشرفته و موفق را به خاطر آورید تا این موضوع بر شما روشن گردد. ظهور و گسترش دوره‌های MBA و DBA در سراسر دنیا را نیز می‌توان رخدادی در راستای اقتصاد دانشی دانست، زیرا در این دوره‌ها مدیریت به‌عنوان دانشی تخصصی به دانش پذیران تدریس می‌شود. ازاین‌رو مدیریت دانش در سازمان‌ها، یکی از حساس‌ترین اقدامات به شمار می‌رود که اکثر سازمان‌ها نمی‌توانند به‌خوبی از عهده آن بربیایند. می‌دانید یکی از دلایل این موضوع چیست؟

به‌طورکلی یکی از اشتباهات رایج سازمان‌های نابالغ، میانبر زدن فرایندهاست. این سازمان‌ها می‌خواهند بدون طی کردن مسیرهای دشوار، در مدتی کم و با صرف زمان حداقل و طی نکردن مراحل مهم، به نتیجه برسند. این آفت در مورد فرایند مدیریت دانش نیز صدق می‌کند. بنابراین در اینجا، فرایند مدیریت دانش را به شما معرفی می‌نماییم:

 

تولید دانش

اختصاص زمان و هزینه به تولید دانش و در اختیار داشتن واحدهایی که وظیفه اصلی‌شان تولید و یا مدیریت دانش است، از ملزومات یک سیستم مدیریت اثربخش است. البته وارد کردن دانش از سازمان‌های دیگر نیز می‌تواند در اینجا راهگشا باشد.

 

کدبندی دانش

به‌منظور تبدیل داده‌ها و اطلاعات به دانش مفید، می‌بایست آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل، خلاصه و طبقه‌بندی کرد. در مرحله بعدی می‌بایست سیستم‌های مستندسازی و بایگانی مناسبی طراحی کرد تا در مواقع لازم بتوان از آن‌ها برای یادگیری و کاربرد استفاده کرد. برای مثال مشتریان را می‌توان برحسب جنسیت، سن، علائق و توزیع آن‌ها در ماه‌های مختلف سال طبقه‌بندی کرد.

 

به‌کارگیری دانش

ندانستن چگونگی استفاده از دانش در سازمان‌ها امری معمول است. سیستم مدیریت دانش باید سازوکار استفاده از دانش در تصمیم‌گیری‌ها را نیز در خود داشته باشد. برای مثال باید مشخص باشد که سازمان چگونه می‌تواند از اطلاعات گردآوری‌شده از مشتریان استفاده کند.

 

حفاظت از دانش

برای اینکه دانش تبدیل به منبعی برای مزیت رقابتی پایدار باشد، می‌بایست خاص سازمان باشد و سازمان‌های رقیب به‌سادگی به آن دست پیدا نکنند. به همین دلیل می‌بایست همچون منابع مالی از این منبع محافظت کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.