آیا فارکس در ایران قانونی است

بازار ارزهای بین الملل یا همان فارکس (Forex) یکی از بازارهای جذاب مالی برای معامله گران است. با این حال فعالیت در این بازار مزایا و معایب خود را دارد و ممکن است اگر ناآگاهانه انجام گیرد، به ضررهای هنگفت و هدررفت سرمایه شما منجر شود. فارکس یکی از راه های کسب درآمد ارزی است که شما از شیوه های مختلفی می توانید به طور رایگان وارد آن شوید و معامله انجام دهید. تحلیل این بازار مشابه با سایر بازارهای مالی و ارزی همچون بورس یا ارز دیجیتال انجام می شود. اما مسائل دیگری نیز روی آن تاثیرگذار است که هر کدام اهمیت خود را دارند. در این مطلب به بیان مزایا و معایب فعالیت در بازار فارکس می پردازیم و اینکه آیا فارکس در ایران قانونی است یا خیر. با ما همراه باشید.

ورود به فارکس یا بازار ارزهای بین الملل

برای اطلاعات بیشتر، این مقاله را هم بخوانید:

ورود به فارکس | چگونه در فارکس ثبت نام کنیم؟


مزایای فعالیت در بازار فارکس

فعالیت در فارکس اگر بر اساس آموزش حرفه ای و توانایی تحلیل قوی و سریع باشد، مزایای زیر را دارد:

  • بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است و در هر زمانی از شبانه روز امکان معامله در آن وجود دارد.
  • در این بازار، محدودیتی در خرید و فروش ارزها وجود ندارد. هزینه معاملات پایین است و نقدینگی بسیار بالایی دارد.
  • برای فعالیت در بازار فارکس چه در ایران و چه در دیگر کشورها، عموما نیاز به سرمایه بالایی ندارید. حداقل سرمایه می تواند بین 20 تا 100 دلار یا همین حدود متغیر باشد.
  • بسیاری از کارگزاری های فارکس (بروکرها) این امکان را برای کاربران ایجاد می کنند که پیش از سرمایه گذاری واقعی، با یک سرمایه غیر واقعی و به صورت آزمایشی (دمو) به معاملات غیر واقعی بپردازند. بنابراین می توانید با استفاده از این قابلیت، معامله گری در فارکس را تمرین کنید.

معایب فارکس در ایران

دلایل اینکه فارکس در ایران غیر قانونی است، به شرح زیر است:

  • در معاملات فارکس در حقیقت شما دارید ارزها را به یکدیگر بر اساس نرخ بهره تبدیل می کنید. از آنجا که ارزش ریال ایران در برابر سایر ارزهای جهانی بسیار پایین است، این می تواند منجر به خروج ارز از کشور شود. هرچند معامله گران حرفه ای به خوبی می دانند که معاملات پر سود فارکس دقیقا برخلاف این عمل می کند. یعنی می تواند ارز را به کشور وارد کند.
  • فعالیت در فارکس دشوارتر از سایر بازارهای مالی است و وابسته به ریسک های بیشتر، مسائل جهانی، نوسانات دائمی نرخ ارزها و بسیاری عوامل دیگر است. از این جهت، معامله گران آموزش ندیده به احتمال زیاد در این بازار ضرر خواهند کرد. اگر قصد فعالیت در بازار فارکس در ایران را داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که به خوبی آموزش دیده‌اید. می توانید درست به موقع تصمیم گیری کنید و به اطلاعات دقیق و به روز دسترسی دارید.

برای اطلاعات بیشتر، این مقاله را هم بخوانید:

آموزش صفر تا صد فارکس | فارکس چیست؟


فارکس چیست

آیا فارکس در ایران قانونی است؟

بازار فارکس و کارگزاری های فارکس تقریبا در تمام کشورهای جهان فعالیت دارند (به خصوص در ایالات متحده آمریکا). اما به علت معایبی که در بالا گفته شد و نیز این مطلب که خرید و فروش ارزهای بین الملل نوعی ربا محسوب می شود، فعالیت در فارکس در ایران غیر قانونی است. هر چند تعداد زیادی از کارگزاری های خارج از کشور امکان خدمات رسانی به ایرانیان را نیز دارند. بنابراین اگر بخواهید در این بازار فعالیت داشته باشید، باید این کارگزاری ها را با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین آنها را انتخاب نمایید.

ثبت امتیاز

3 دیدگاه ها

  • سلام… من به شخصه در مورد معاملات در فارکس از مراجع سوال کردم معاملات چه بصورت دیجیتال باشه چه غیره باید شرایط داشته باشه که ربا و حرام نباشه ودر این مورد شرایط مبنی ربا وجود نداشت و با رعایت چند اصل که باید در معاملات وجود داشته باشه مشکلی نداشته و نوعی تجارت و خرید وفروش هست غیر از این در شرایط جامعه ما یکی از بهترین گزینه ها بود کارآفرینی.. و درآمد به دلار باتوجه به تورم افسارکسیخته برای جوانان با شمه وفن این بازار ایجاد موقعیت عالی به دست آورده که این امر را در اقتصاد امروز نباید نادیده گرفت. فقر و بیکاری عامل فساد هست که کارفارکس میتوتند گوشه ای از آن رابگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *