آیا از اقداماتی که بصورت دائمی انجام می‌دهید آگاه هستید؟ اگر میدانید که دقیقا چه کارهایی را در چه زمان هایی انجام می‌دهید، شما به انجام آن کار عادت کرده اید. عادت‌های ما می‌تواند در زندگی ما بسیار مهم باشد، زیرا موفقیت های ما را تعیین می کند. اما عادت چیست؟ 

یک عادت دارای جزئیات و جنبه های مهم بسیاری است که باید در مورد آنها بدانید. 

«عادت رفتاری است که بصورت خودکار در افراد پدید می‌آید و ممکن است شخص با آگاهی یا نا آگاهی هر روز آن را انجام دهد».

از این تعریف می‌توان تعبیر کرد که عادت یک الگوی رفتاری است که می تواند از طریق تکرار مکرر ایجاد شود. علاوه بر این، می‌توانیم از شکل‌گیری عادت برای بهبود عملکرد خود برای الگوی رفتاری که تکرار می‌کنیم، استفاده کنیم.

تعریف دیگری از عادت نیز وجود دارد:

“کاری که اغلب یا به طور منظم انجام می دهید، اغلب بدون اینکه به آن فکر کنید.”

درونی کردن الگوی رفتاری به طوری که شما می توانید آن را بدون هیچ فکر آگاهانه انجام دهید. یعنی بوجود آوردن یک عادت.

اگر تعاریف مختلف یک عادت را از فرهنگ لغت‌های مختلف در اینترنت جمع کنیم، می‌توانیم تعریف کامل‌تری به دست آوریم. بنابراین، عادت یک الگوی رفتاری است که ما اغلب یا در فواصل زمانی منظم آن را تکرار می کنیم، به طوری که این تکرار باعث بهبود توانایی و آشنایی ما با الگوی رفتاری می شود. در نهایت، پس از مقدار مشخصی از تکرار، ممکن است الگوی رفتاری را بدون هیچ فکر آگاهانه ای در مورد آن نشان دهیم.

شکل گیری یک عادت

دانستن تعریف عادت می تواند به ما در درک اهداف مورد نظر از شکل گیری عادت کمک کند. همچنین دلیل خوبی در اختیار ما قرار می دهد تا عادات روزانه خود را برای عملکرد بهینه در جهت اهداف خود تنظیم کنیم. 

چه چیزی باعث ایجاد عادت می شود؟ عادت ها میتوانند از بیدار شدن صبحگاهی باشد که توسط ساعت زنگ دار شما فعال می شود نیز باشد. با شنیدن زنگ ساعت، شما را تحریک می کند که از رختخواب خود بیدار شوید و سپس به یک روال تنظیم شده ادامه دهید.

همه عادات نوعی محرک خواهند داشت، خواه این محرک نشانه‌های فیزیکی آشکار باشد یا نشانه های ذهنی. برای پیدا کردن عوامل ذهنی ایجاد یک عادت ما باید بیشتر دقت و فکر کنیم.

داشتن عادت های مثبت میتواند به ما کمک کند تا به شکل چشمگیری رو به جلو حرکت کنیم.

ایجاد عادت های مثبت فردی

عادت های مثبت بخشی از چرخه ی تکامل مغز هستند. زمانی که شما گرسنه می‌شوید به صورت ناخودآگاه برای خوردن خوراک اقدام میکنید. این یک کار غریزی است اما اگر گرسنه نباشید و صرفا بخاطر فرا رسیدن زمان نهار یا شام تصمیم بگیرید تا غذا بخورید این انتخاب مربوط به عادت غذایی شماست. اگر شما قصد دارید تا عادت مثبتی در خود ایجاد کنید بهتر است تا در انجام آن کار مداومت بورزید. پس از مدتی خواهید دید که شما بصورت ناخودآگاه به انجام آن کار عادت کرده‌اید. ایجاد عادت های مثبت نیز نیازمند مداومت در انجام آن کار است.

ایجاد عادت های مثبت فردی

رابطه ی بین رفتارهای انسان با احساس هایی که در او بوجود می‌آید ناخودآگاه منجر به ایجاد عادت هایی در او میشود. مثلا فرض کنید بعد از یک روز کاری بسیار خسته هستید به آشپزخانه میروید و قهوه برای خودتان سرو میکنید. با نوشیدن‌قهوه احساس لذت و شادی میکنید. و دفعه ی بعد نیز میل به انجام این کار را پیدا میکنید و مغز به شما پیغام میدهد که الان که خسته هستید میتوانید از قهوه برای افزایش سطح انرژی خود استفاده کنید. این فرایند ذهنی شما را به نوشیدن‌قهوه عادت میدهد. با دانستن همین ترفندها میتوانید زندگی خود را به عادات خوب مانند ورزش، خوراک سالم، کتاب خوانی، یادگیری و… عادت دهید 

ثبت امتیاز

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *