ضرورت مدیریت مبتنی بر دانش

 

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک حرفه، مبتنی بودن آن بر دانش و تخصص است. چشم‌پزشکی یک حرفه است؛ زیرا انجام آن مستلزم تسلط بر حوزه دانشی تخصصی مربوط به خود است. اصولاً فلسفه وجودی دوره‌های MBA و DBA پرورش مدیرانی است که با اتکا به نظریه‌ها، روش‌ها و تکنیکهای علمی امر مدیریت کسب‌وکارها را به‌صورت تخصصی و علمی به انجام برسانند.
اما مدیران به‌راستی شغل بسیار دشواری دارند، آن‌ها دائماً تحت‌فشار هستند تا در شرایطی که اطلاعات و زمان کافی وجود ندارد تصمیم‌گیری‌های مهمی انجام دهند. در این شرایط حتی بهترین مدیران نیز دچار خطا می‌شوند. ولی خبر خوب این است که تحقیقات و نظریه‌های فراوانی درزمینه مدیریت وجود دارد که با اتکا به آن‌ها می‌توان تصمیمات بهتری گرفت. خبر بد نیز این است که اکثر ماها به این نظریه‌ها و تحقیقات بی‌اعتنا هستیم و به‌جای آن‌ها، تصمیمات خود را بر تجربیات شخصی خود متکی می‌کنیم و قربانی روش‌های مد روز مدیریت می‌شویم یا می‌خواهیم بهترین اقدامات سازمان‌های دیگر را کپی‌برداری کرده و در سازمان خود اجرا کنیم بدون اینکه توجه داشته باشیم که شرایط و محیط آن سازمان‌ها با سازمان ما متفاوت است. نتیجه این امر چیزی جز تصمیمات بی‌کیفیت، اتلاف زمان و منابع و به خطر انداختن آینده سازمان نیست.
برای جلوگیری از این مخاطره، مدیریت مبتنی بر دانش را در سازمان خود به راه بیندازید. هر وقت کسی برنامه‌ای را ارائه داد یا خواست تصمیم مهمی بگیرد از او بخواهید شواهد علمی و منطق زیربنایی دال بر کارآمدی تصمیم و برنامه خود را ارائه دهد. مدیران را تشویق کنید که ایده‌های جدید را به روشی علمی آزمایش کنند و به کسانی که از تجربه و آزمایش یاد می‌گیرند پاداش دهید. بر این امر پافشاری کنید که مدیران و کارکنان حتماً باید خود را درزمینه دانش مربوط به شغل خود به‌روز نگه دارند و همیشه مجهز به سلاح علم و تحقیقات علمی باشند. نتیجه این رویکرد مطمئناً تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه‌تر و اجتناب از خطاهای فکری و تفکر عوامانه و غیرعلمی در سازمان خواهد شد. یکی از مزایای جانبی این رویکرد نیز افزایش مشروعیت و احترام رشته و حرفه مدیریت در نزد متخصصان حوزه‌های دیگر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.