شناسایی استعدادهای مدیریتی

 

سنجش شایستگی‌های مدیریتی کسانی که اکنون مدیر هستند کار ساده‌ای نیست ولی بی‌شک آسان‌تر از تشخیص این است که آیا کارکنانی که هم‌اکنون مدیر نیستند دارای استعدادهای مدیریتی هستند یا نه؟ مسلماً عملکرد خوب در پست‌های غیر مدیریتی می‌تواند دال بر لیاقت فرد برای ارتقاء باشد ولی باید این موضوع را در نظر گرفت که مدیریت شایستگی‌های خاصی را می‌طلبد که ممکن است با شایستگی‌های موردنیاز برای شغل فعلی فرد متفاوت باشد. پیش‌بینی اینکه اگر فرد در آینده می‌تواند مدیر قابلی باشد یا نه مسلماً امر دشواری است.
باوجوداین بر اساس مطالعات و تجربیات شرکت‌ها در مورد ارتقاءهای موفقیت‌آمیز مشخص شده است که می‌توان با تکیه بر یک سری نشانه‌ها، در مورد استعداد مدیریتی کارکنان حدس‌های معتبری زد. بر این اساس استعدادهای مدیریتی دارای ویژگی‌های زیر هستند:
دارای سابقه‌ای از موفقیت‌های متوالی هستند.
شوق یادگیری دارند. آن‌ها دوست دارند هر چه سریع‌تر از مسائل سر دربیاورند و منحنی‌های یادگیری را سریع‌تر از بقیه طی می‌کنند.
از خود تعهد نشان می‌دهند. استعدادهای مدیریتی تعهد کاری بالایی دارند و حاضرند سختی‌ها را در راه به انجام رساندن وظایف خود طی کنند.
انگیزه مدیریتی دارند. آن‌ها خواستار این‌اند که افراد دیگر را هدایت کنند و از این کار لذت می‌برند. آن‌ها هم به توانمندی‌های خود واقف‌اند و هم می‌توانند استعدادهای دیگران را شناسایی کرده و از آن‌ها استفاده کنند.
تحمل ابهام بالایی دارند. استعدادهای مدیریتی وقتی در محیط‌های مبهم و غیر ساختارمند و به‌اصطلاح خاکستری قرار می‌گیرند، زمام امور را از دست نمی‌دهند و دچار سردرگمی فلج‌کننده نمی‌شوند.
پختگی شخصیتی دارند. استعدادهای مدیریتی انسان‌های بالغ، قاطع و پخته هستند و دارای اتکای به نفس و استقلال فکری‌اند.
هوش عاطفی بالایی دارند. آن‌ها نسبت به عواطف خود و دیگران آگاه هستند و قادرند بر روی دیگران اثرگذاری عاطفی و انگیزشی داشته باشند.
به دنبال بازخور می‌روند. آن‌ها از انتقادها آشفته نمی‌شوند و از آن به‌عنوان ابزار یادگیری و اصلاح استفاده می‌کنند.
کنجکاو و به دنبال تجربیات جدیدند که این امر از تاریخچه زندگی و رزومه‌های آنان قابل‌تشخیص است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.