سیستم کارشناسی ارشد در آلمان | سه ترم (90 ECTS) و چهار ترم (120 ECTS)

سیستم کارشناسی ارشد در آلمان | سه ترم (90 ECTS) و چهار ترم (120 ECTS)


اگر بخواهید مدرک کارشناسی ارشد خود را در آلمان دریافت کنید، ممکن است طی پرس و جوهای خود با دو دوره متفاوت رو به رو شده باشید. باید بدانید در آلمان دو سیستم متفاوت برای اتمام دوره کارشناسی ارشد با تعداد واحدهای متفاوت وجود دارد: 90 واحدی و 120 واحدی. اما تفاوت این دو سیستم در چیست؟

تحصیلات تکمیلی در آلمان از فرمت مشترک اروپایی که طبق قرارداد بولونیا تعیین شده است پیروی می کند. مقطع کارشناسی ارشد در این کشور مانند ایران، بعد از مقطع کارشناسی و قبل از مقطع دکترا قرار دارد. این دوره معمولا بین دو تا چهار ترم تحصیلی است. همچنین در یک نوع از این دوره، شما ملزم به ارائه پایان نامه هستید.

به طور کلی، سیستم واحدهای درسی کارشناسی ارشد در آلمان شامل 90 واحد درسی یا ECTS است. 30 واحد دیگر نیز ضمن ارائه پایان نامه به شما تعلق می گیرد که مجموعا 120 واحد یا امتیاز در این سیستم محسوب می شود.


اینجا را هم ببینید: دوره کارشناسی ارشد MBA آلمان (ویژه دارندگان مدرک MBA علوم و فنون تهران)


دوره کارشناسی ارشد MBA آلمان

ویژگی های دوره 120 واحدی

دوره مقطع کارشناسی ارشد در آلمان با نظام 120 واحدی خصوصیات زیر را داراست:

  • مدت زمان اتمام دوره: دو سال
  • شامل 4 ترم تحصیلی
  • عموما در دانشگاه های فنی و مهندسی
  • شامل پایان نامه است

ویژگی های دوره 90 واحدی

اگر بخواهید دوره کارشناسی ارشد خود را تنها با 90 واحد بگذرانید، باید بدانید خصوصیات این دوره شامل موارد زیر است:

  • مدت زمان اتمام دوره: یک سال و نیم
  • شامل 3 ترم تحصیلی
  • عموما در دانشگاه های علوم کاربردی
  • شامل پایان نامه نیست

آیا با گذراندن دوره کارشناسی ارشد در آلمان در سیستم 90 واحدی (سه ترم) می توان برای تحصیل در مقطع دکترا اقدام کرد؟

شما می توانید با مدرک کارشناسی ارشد با گذراندن 90 واحد در آلمان برای تحصیل در مقطع دکترا نیز اقدام کنید. اما بهتر است پایان نامه نیز ارائه دهید. البته این موضوع بستگی به نوع مدرک کارشناسی شما نیز دارد. همچنین به شرایط دانشگاه یا کشوری که برای تحصیل دکترا به آن درخواست می دهید. در این مورد بهتر است با کارشناسان دانشگاه یا موسساتی که دوره کارشناسی ارشد خودتان را در آن می گذرانید، مشورت کنید.

کدام دوره بهتر است؟

پاسخ این سوال ساده نیست. زیرا بهتر یا بدتر بودن هر کدام از این دو شیوه، به سایر شرایط شما بستگی دارد. برای مثال، آینده شغلی شما وابسته به نوع دوره انتخابی شما در کارشناسی ارشد آلمان نیست. بلکه بیشتر به عواملی همچون سطح دانش و مهارت شما بستگی دارد و اینکه رزومه شما چقدر قوی باشد.

به همین ترتیب، آینده شغلی شما پس از هردوی این دوره ها به مهارت ها و توانایی های فنی شما بستگی دارد. هیچ دانشگاه و هیچ دوره ای نمی تواند آینده شغلی شما را به تنهایی تضمین کند.

دوره کارشناسی ارشد MBA دانشگاه مطالعات کاربردی مدیریت مانهایم آلمان، در موسسه علوم و فنون تهران!

این دوره برای افرادی طراحی شده است که قبلا دوره MBA را با موفقیت در موسسه علوم و فنون تهران سپری کرده اند و یا در حال حاضر، دانشپذیر این دوره هستند و می خواهند پس از اتمام دوره MBA در دوره کارشناسی ارشد مدیریت آلمان نیز شرکت نمایند.

اگر می خواهید تنها با 90 واحد درسی فارغ التحصیل مدیریت حرفه ای کسب و کار از یکی از دانشگاه های کشور آلمان شوید، موسسه علوم و فنون تهران این فرصت را برای شما فراهم کرده است.

برای این دوره نیازی به سفر به کشور آلمان یا پذیرش تحصیلی مستقیم در دانشگاه آلمانی نیست. بلکه بر اساس قرارداد منعقدشده بین موسسه علوم و فنون تهران و دانشگاه مطالعات مدیریت مانهایم، می توانید دوره MBA را در این موسسه بگذرانید. پس از آن، دروس شما با دروس کارشناسی ارشد دانشگاه معادل سازی می شود.

سپس تنها کافیست یک ترم تحصیلی شامل دو درس را به زبان انگلیسی و به صورت آنلاین در ایران بگذرانید و مدرک کارشناسی ارشد خود را از نظام آموزشی آلمان دریافت نمایید.

لازم به ذکر است امکان ارائه پایان نامه از داخل ایران و یا به طور حضوری در دانشگاه مطالعات کاربردی مدیریت مانهایم وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد این دوره می توانید به صفحه دوره کارشناسی ارشد MBA آلمان مراجعه کنید و یا با شماره 90008000 (بدون کد و رایگان) تماس حاصل نمایید.

ثبت امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *