روانشناسی پول و اهمیت برنامه ریزی مالی در زندگی

روانشناسی پول

فهرست مطالب

هیچ کس در مورد پول کاملاً منطقی نیست. ما دائما بودجه ای را مدیریت پول و پس انداز نمیکنیم. درحالیکه معتقدیم این به نفع ما است. ما می دانیم که به یک برنامه مالی نیاز داریم، اما این کار را به تعویق می‌اندازیم. ما بیش از حد از روی بی پروایی خرج می کنیم. رفتار پولی ما گاهی باعث شرمساری ما می‌شود.

ارزش دارد به پول به عنوان چیزی که با آن رابطه پیچیده‌ای دارید فکر کنید. پول شما (و به طور گسترده‌تر امور مالی شخصی شما) یک موجودیت ثابت نیست، بلکه مجموعه‌ای از نقاط داده، چالش ها و فرصت هایی است که در زندگی بدست می‌آورید، و با آنها تعامل دارید. شما تصمیماتی در مورد پول می گیرید که بر وضعیت مالی شما تأثیر می گذارد و این تأثیرات متقابلاً بر احساسات و رفتارهای آینده شما تأثیر می گذارد و این رابطه ای است که در طول زندگی تکامل می یابد.

مدیریت پول

پول و احساسات ما

مهمترین احساسات در رابطه با پول ترس، گناه، شرم و حسادت است. اگر ما تلاش کنیم تا در مورد روانشناسی پول اطلاعات بدست بیاوریم قطعا ارزشش را دارد. زیرا بدون آگاهی، آنها بر تفکر منطقی غلبه می کنند و اعمال شما را هدایت می کنند.

بیشتر دغدغه ی ما پس از صرف پول، شامل ترس از پول نداشتن‌به اندازه‌ی کافی، ترس از احمق به نظر رسیدن، ترس از برانگیختن حسادت و ترس از لو رفتن یا تحقیر شدن است.

احساس گناه و شرم یکسان نیستند. احساس گناه با احساس بدی نسبت به تأثیر منفی که بر دیگران داشته‌اید، ارتباط دارد، در حالی که شرم، احساسی است که وقتی خود را ناامید می‌کنید یا به حس خود نسبت به آنچه که درست است عمل نمی‌کنید، برانگیخته‌می‌شود.

شرم یکی از رایج ترین و قدرتمندترین احساسات مرتبط با پول و امور مالی شخصی است. احساس شرم باعث میشود تا مساله ی مدیریت مالی و بررسی حسابهایتان را به تعویق بیاندازید و به آن ها فکر نکنید. طبیعی است که بخواهید در رابطه با چیزی که از آن خجالت می‌کشید از قرار گرفتن‌در معرض آن اجتناب کنید.

پول و مدیریت مالی

شرم با اجتناب برای ایجاد یک چرخه معیوب در تعامل است. وقتی پر از شرم هستید، تمایل طبیعی این است که از رویارویی با هر چیزی که باعث ناراحتی شما می شود اجتناب کنید. این اجتناب خود منجر به شرم بیشتر و اجتناب بیشتر می شود. نکته بعدی که می‌دانید مالیات‌هایتان عقب افتاده‌است و شش سال است که تصمیم گرفتید در نهایت آن قرار ملاقات را برای دیدن یک برنامه‌ریز مالی بگیرید و هنوز این اتفاق نیفتاده است.

افرادی که از پرداختن‌به نیازهای مالی اجتناب می کنند، اغلب به خود برچسب تعلل می زنند و تصور می کنند که تنبل یا بی انضباط هستند. این توهین آمیز، قضاوت کننده و مفید نیست. پویایی روانشناختی اجتناب زیربنای چیزی است که ما تمایل داریم آن را اهمال کاری بنامیم.

سایر احساساتی که با پول وارد بازی می شوند عبارتند از: حسادت، حرص، هیجان بیش از حد و… برخی از این موارد بیشتر در حوزه سرمایه گذاری حرفه ای به جای امور مالی شخصی مرتبط هستند.

مدیریت پول

تأثیرات روانشناسی پول دوران کودکی

هر خانواده روانشناسی خاص خود را در مورد پول دارد. در مورد چه چیزی می توان صحبت کرد، چه کسی باید کنترل داشته باشد، چه مسئولیت های پولی به چه جنسیتی اختصاص داده‌می شود، چقدر پول مهم است یا نه.

علاوه بر این، همیشه داستان هایی در مورد مدیریت پول وجود دارد که بخشی از هویت یک خانواده است. شاید یک پدربزرگ کارآفرین سریالی ثروت خانوادگی را از دست داده‌و باعث ایجاد محافظه کاری بیش از حد در نسل های بعدی شود. یا دیده‌می شد که پدر و مادری باهوش فریب خورده‌است.

شما ممکن است فشارهای ظریفی را برای اصلاح اشتباهاتی که توسط نسل های قبلی مرتکب شده‌یا متحمل شده‌اند، تجربه‌کرده باشید. یا ممکن است فشار داخلی را برای مخالفت با ذهنیت پول خانواده احساس کنید. اگر شما اولین نفر در خانواده خود هستید که موفق می شوید، ممکن است بخواهید به بقیه اعضای خانواده کمک کنید و نیازهای مالی خود را نادیده بگیرید.

نظر شما برای ما مهم است

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000