دوره جامع MBA انتخابی عالی برای تحصیل در دانشگاه های خارجی

دوره جامع MBA

فهرست مطالب

آیا با دوره جامع mba و مزایای آن آشنایی دارید؟ اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که می خواهند در یک دانشگاه خارجی تحصیل کنند، احتمالا در مورد این دوره شنیده‌اید. در دانشگاه های بسیاری در سراسر دنیا، دانشجویان به تحصیل در این حوزه می پردازند. دوره mba در تمام کشورها طرفداران زیادی دارد و بازار کار فارغ التحصیلان این دوره به طور مداوم در حال گسترش است.

کسانی که دوره جامع mba را در یک مدرسه کسب و کار معتبر بگذرانند، اغلب می توانند برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه سطح بالا اقدام کنند. mba یا مدیریت ارشد کسب و کار یک مدرک تجاری هم سطح با کارشناسی ارشد محسوب می شود. بنابراین اگر شما یک مدرک mba معتبر دریافت کنید و رزومه خوبی داشته باشید، می توانید خارج از کشور به سادگی پذیرش تحصیلی دریافت نمایید.

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا گذراندن دوره جامع mba برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا مفید است؟ و اینکه آیا اساسا تحصیل دکترای دانشگاهی پس از دوره mba مزیتی به همراه دارد یا خیر.

 


بیشتر بخوانید: mba برای چه کسانی مناسب است ؟


 

آیا می توان پس از دوره جامع mba به تحصیل در مقطع دکتری پرداخت؟

کسانی که می خواهند در زمینه شغلی خود تخصص پیدا کنند، اغلب به ادامه تحصیل در مقاطع عالی روی می آورند. در حوزه مدیریت کسب و کار، معمولا کسانی که می خواهند در زمینه های آکادمیک پیشرفت بالایی داشته باشند به سراغ مدرک دکترا می روند. با این حال، این تصمیم برای هر شخصی می تواند متفاوت باشد. زیرا تحصیل در مقطع دکتری شما را به سمت فعالیت در زمینه پژوهش مدیریت، تدریس و اشتغال در موقعیت های آکادمیک می برد.

به عبارتی، شخصی که قصد دارد مدرک دکترای مدیریت کسب و کار یا رشته های مرتبط با آن را در دانشگاه کسب کند، به احتمال قوی تا حد زیادی از فضای واقعی کسب و کار فاصله می گیرد. از طرف دیگر، تحصیل در مقطع دکترا تمام وقت نیازمند صرف زمان زیادی است. بنابراین، اگر قصد دارید در دوره جامع mba ثبت نام کنید، کمی صبر کنید. یا اگر قصد دارید مدرک mba بگیرید و سپس به سراغ دکترا بروید، باید بیشتر دقت کنید.

در دانشگاه های ایران، تنها با داشتن مدرک mba معتبر نمی توان وارد مقطع دکتری شد. تحصیل دکترا در ایران تنها پس از گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه امکان پذیر است. اما دانشگاه های زیادی در خارج از کشور هستند که mba را معادل کارشناسی ارشد می دانند. به علت اینکه در کشورهای دیگر، مدارس کسب و کار معمولا با دانشگاه ها همکاری دارند یا به عنوان کالج تخصصی کسب و کار در دانشگاه فعالیت می کنند.

اگر شما مدرک دوره جامع mba را از یک بیزینس اسکول معتبر کسب کنید، شانس خوبی برای پذیرش در دانشگاه های خارجی خواهید داشت. تعداد زیادی از کسانی که این دوره را انتخاب می کنند، قصد دارند تا با استفاده از آن در دانشگاه های خارج از کشور پذیرش تحصیلی اخذ نمایند.

 

با داشتن مدرک دوره جامع mba در کدام رشته ها می توان ادامه تحصیل داد؟

در اینجا بهترین تخصص ها برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا پس از دوره جامع mba آمده است:

 • دکترای کارآفرینی
 • دکترای بازرگانی
 • دکترای حسابداری
 • دکترای مدیریت
 • دکترای اقتصاد
 • دکترای حقوق تجارت
 • دکترای مدیریت منابع انسانی
 • دکترای تحقیقات عملیاتی
 • دکترای بازاریابی
 • دکترای بهداشت و درمان و مدیریت
 • دکترای رفتار سازمانی
 • دکترای مالی
 • دکترای شیمی
 • دکترای علوم کامپیوتر
 • دکترای حقوق
 • دکترای فناوری اطلاعات
 • دکترای مهندسی
 • دکترای علوم سیاسی
 • دکترای آموزش و پرورش
 • دکترای آمار
 • دکترای روانشناسی
 • دکترای بانکداری و مالی
 • و…

از آنجا که mba در حقیقت مدیریت حرفه ای کسب و کار است، کسانی که این مدرک را دریافت می کنند عموما در بخش های مختلف تجارت مشغول به کار می شوند. تحصیل در مقطع دکترا می تواند به این افراد نگرش جدیدی با رویکرد پژوهشی و تحقیقاتی بدهد. پس از گذراندن دوره جامع mba اگر مایل به تحصیل در مقطع دکترای دانشگاهی باشید، می توانید در مشاغل دانشگاهی نیز مشغول به کار شوید.

 

به این دلایل، باید بعد از دوره mba مدرک دکترا بگیرید!

مدرک دوره جامع mba یک مدرک نهایی در حوزه کسب و کار است. با این وجود، از آنجا که دکترا بالاترین درجه تحصیلات آکادمیک است، دریافت آن می تواند بینش عمیق تری از دانش کسب و کار در اختیار شما قرار دهد. دلایل زیادی هست که تحصیل در مقطع دکتری پس از دوره mba می تواند مفید باشد. چند مورد از این دلایل عبارتند از:

 • کسب یک مزیت رقابتی کلیدی، نسبت به کسانی که تنها مدرک mba دارند
 • کسب مهارت ها و یادگیری روش های تحقیق بالاتر از سطح کارشناسی ارشد
 • ورود به عرصه آکادمیک کسب و کار
 • امکان تدریس در دانشگاه و موسسات آموزش عالی
 • امکان تدریس و پژوهش در مدارس کسب و کار

 

شیوه پذیرش دکتری در خارج از کشور پس از دوره جامع mba

اگر قصد پس از گذراندن دوره mba قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور را دارید، نکات زیر می تواند شما را راهنمایی کند:

روند درخواست برای دانشگاه های مختلف جهان با یکدیگر بسیار متفاوت است. شما در خارج از کشور نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارید، بلکه بیشتر باید روی تقویت پروژه ها و تحقیقات قبلی خود تمرکز کنید. این موارد رزومه شما را تقویت می کنند و شانس انتخاب شدن شما را بالا می برند. نمره آزمون زبان GMAT / GRE نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

 


بیشتر بخوانیدرشته MBA چیست ؟


 

آیا امکان تحصیل در مقطع دکتری به صورت آنلاین (راه دور) پس از دوره mba وجود دارد؟

معمولا دانشگاه های معتبر دنیا چنین امکانی در اختیار شما قرار می دهند. اما شما باید مدرک mba خود را در یک مدرسه کسب و کار معتبر اخذ کرده باشید. برای درخواست ثبت نام در مقطع دکترا، ارائه ریز نمرات نیز ضروری است.

پس از دریافت مدرک دکترای خود، با داشتن mba در این بخش ها استخدام شوید!

با اضافه کردن مدرک دانشگاهی جذاب دکترا به فهرست مدارک خود، فرصت های شغلی زیادی در انتظار شماست. از آنجایی که مدرک دکترا در رشته های مرتبط با کسب و کار، به شما تیزبینی روشنگری در عرصه تجاری می دهد، شما را به دانش تجزیه و تحلیل داده ها و روندهای تجاری و مشکلات سازمانی مجهز خواهد کرد. علاوه بر این، شما در روش‌های تحقیقاتی مانند اقتصاد سنجی، روش‌های تجربی، مطالعات میدانی، مدل‌سازی و غیره مهارت خواهید یافت. بنابراین، با داشتن مدرک دکترا پس از دوره جامع mba ، نه تنها یک کاندید عالی برای پست های شغلی دانشگاهی خواهید بود، بلکه می‌توانید چشم‌اندازهای جدیدی را نیز در این زمینه کشف کنید.

از جمله مشاغل برتری که می توانید پس از ادامه تحصیل در مقطع دکترا بعد از دوره mba به دست بیاورید، می توان تحلیلگر پژوهش، تحلیلگر کسب و کار، مشاور مدیریتی، مشاور توسعه کسب و کار، کارآفرین، استاد / مدرس دانشگاه، مدیر ارشد مالی (CFO) و مدیر عامل (CEO) را نام برد.

تدریس با دکترا پس از دوره جامع mba

محبوب ترین مسیر شغلی پس از اخذ دکترا، استاد شدن است. بسیاری از کسانی که دکترای مرتبط با مدیریت یا کسب و کار می گیرند، به دنبال شغلی در دانشگاه هستند. ضمنا بیشتر دانشگاه ها ترجیح می دهند افرادی با مدرک دکترا را در سمت استادی استخدام کنند.

ترکیب دکترا با مدرک mba شانس بسیار عالی برای شما خواهد بود و شما را به یک کاندید ایدئال برای موقعیت های گوناگون شغلی تبدیل می کند. یک نظرسنجی آماری نشان می دهد تقریبا 80 درصد از فارغ التحصیلان دکترا پس از دوره جامع mba عضو هیات علمی دانشگاه ها می شوند.

 

فعالیت های پژوهشی

دکترا یک مدرک مبتنی بر داده هاست. تحصیل در این دوره به معنای تجزیه و تحلیل گسترده اطلاعات و ارزیابی های عمیق است. زیرا ارائه یک پایان نامه مبتنی بر تحقیقات از الزامات این دوره محسوب می شود. دوره جامع mba به شما کمک می کند تا راه خود را در دنیای کسب و کار پیدا کنید. اما ترکیب آن با دکترا دانش نظری و تحقیقاتی را نیز به توانایی های شما اضافه می کند. در نتیجه شما مهارت هایی چندگانه به دست می آورید که در انجام مطالعات موردی برای شرکت ها برایتان سودمند است.

 

بخش های مدیریتی

این گفته که دکترا بیشتر مبتنی بر نظریات و داده هاست، مفهومش این نیست که داشتن آن در دنیای حرفه ای بی فایده است. در حقیقت، ماجرا کاملا برعکس این است. تحصیل در مقطع دکترای مرتبط با دوره جامع mba می تواند بستری حیاتی برای مهارت های کسب و کار در اختیار شما قرار دهد. به همین دلیل است که دریافت دکترا شما را واجد شرایط برای قرار گیری در نقش مشاور و تحلیلگر تجاری می سازد. با این وجود، بسیاری از دانش پژوهان دکترا به دنبال استادی و تحقیقات هستند و تعداد کمی از آنها به سمت تجارت می روند. شما در نهایت می توانید چشم اندازهای شغلی متنوعی را در شرکت های بزرگی که مدیران با مدرک دکترا را استخدام می کنند، بیابید.

 

دوره جامع mba در موسسه علوم و فنون تهران مورد تایید وزارت علوم و سازمان های بین المللی

موسسه علوم و فنون تهران ( تهران بیزینس اسکول ) از سال 1374 زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در حوزه دوره های مدیریت کسب و کار و ثروت آفرینی فعالیت دارد. تمام مدارک صادر شده از این موسسه همراه با مهر وزارت علوم ارائه می گردد. همچنین قابل ترجمه رسمی و مورد تایید وزارت امور خارجه و قوه قضاییه است. مدارک صادر شده از تهران بیزینس اسکول نزد سازمان های بین المللی متعددی دارای اعتبار است. از جمله مهم ترین این سازمان ها می توان سازمان ارزیابی خدمات آموزشی کانادا (WES) را نام برد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و پرسش سوالات خود و مشاوره رایگان در مورد دوره جامع mba در موسسه علوم و فنون تهران می توانید با شماره 90008000 (بدون کد و رایگان) تماس حاصل نمایید.

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000