دریافت اطلاعات به روز تجارت خارجی کشور با استفاده از سامانه جامع تجارت

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد:

دریافت اطلاعات به روز تجارت خارجی کشور با استفاده از سامانه جامع تجارت

 

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران شفاف‌سازی تجارت خارجی و جلوگیری از فساد را از مزایای سامانه جامع تجارت دانست و گفت: این سامانه، کشورمان را در استانداردهای نظام بین‌المللی تجارت قرار خواهد داد.

به گزارش اقتصاد مردم، حمید زادبوم با بیان این مطلب، افزود: با توجه به اینکه با استفاده از سامانه جامع تجارت ایران، دخالت افراد و سلایق اشخاص از تجارت خارجی کم کم حذف می‌گردد، تجارت خارجی کشورمان در تراز جهانی قرار می‌گیرد.

وی افزایش سرعت عمل در تجارت خارجی را از دیگر مزایای سامانه جامع تجارت دانست و تصریح کرد: با سامانه جامع تجارت، در شاخص‌های مرتبط با زمان در تجارت جهانی رتبه کشورمان بهبود و ارتقا خواهد یافت. معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه گفت: انجام فرآیندهای کاری صادرکنندگان و واردکنندگان در این سامانه تسهیل خواهد یافت و هزینه‌ها برای تجار کاهش خواهد یافت و به حداقل می‌رساند.

 

دریافت اطلاعات به روز تجارت خارجی کشور با استفاده از سامانه جامع تجارت

زادبوم همچنین تصریح کرد: در این سامانه هر تاجر با یک درگاه مواجه است و کار خود را از طریق یک درگاه به جلو می‌برد و ارایه داده‌های مورد نیاز در حوزه تجارت خارجی از طریق دستگاه‌های مرتبط نیز با یک درگاه انجام خواهد شد. وی این سامانه را مورد تاکید رییس جمهور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و اضافه کرد: تصمیم‌گیران حوزه اقتصادی نیاز به اطلاعات صحیح و به روز دارند و این سامانه از لحاظ تعادل در صادرات و واردات به ما کمک خواهد کرد.

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه سرعت و دقت بیشتر در انجام فرآیندها از مزایای دیگر این سامانه است، ادامه داد: شرایط ارزی کشور و شرایط تجارت و اقتصاد با شیوع ویروس کرونا نیاز به سامانه جامع تجارت را بیشتر مشهود کرده است.

 

مدیر سامانه جامع تجارت ایران اعلام کرد:

نقش درگاه واحد سامانه جامع تجارت در فرآیند ثبت سفارش

 

مدیر سامانه جامع تجارت ایران یکی از اهداف این سامانه را ایجاد درگاه واحد برای بازرگان و فعالان تجاری دانست و گفت: با رصد و رهگیری کالاها در سامانه جامع تجارت دیگر شاهد عرضه خارج از شبکه، افزایش بی‌رویه قیمت‌ها، کمبود کالا در سطح عرضه نخواهیم بود.

محمد شیرازیان با بیان این مطلب، افزود: سامانه جامع تجارت ایران موضوع بند (الف) ماده (6) قانون مبارزه با قاچاق و کالا مصوبه سال 1۳92 است که این سامانه کار خود را پس از تصویب آیین نامه مواد(5 و 6) قانون در سال 1۳95 آغاز کرد. وی با بیان اینکه از مرداد ماه 1۳95 بخش تجارت خارجی سامانه جامع تجارت با فرآیند ثبت سفارش چند گروه کالایی شروع به کار کرده است، تصریح کرد: در همین راستا به صورت گام به گام ثبت سفارش کالاها از سامانه ثبت سفارش به سامانه جامع تجارت و بخش تجارت فرا مرزی منتقل شد.

 

انتقال ثبت سفارش کالاها به سامانه جامع تجارت ایران

مدیر سامانه جامع تجارت ایران اضافه کرد: فرآیند گام به گام به نحوی بود که در پایان سال 1۳9۶ همه تعرفه‌های ثبت سفارش و درگاه ثبت سفارش‌ها در سامانه جامع تجارت بوده است.

نقش درگاه واحد سامانه جامع تجارت در فرآیند ثبت سفارش شیرازیان یکی از اهداف سامانه جامع تجارت را علاوه بر یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند تجارت، ایجاد درگاه واحد برای بازرگان و فعالان تجاری دانست و بیان کرد: این درگاه واحد باید درخواست را از فعالان تجاری دریافت و بین دستگاه‌های متولی در لایه حاکمیت منتشر کند که در فرآیند ثبت سفارش، سامانه جامع تجارت نیز همین نقش را بر عهده دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود نیز یادآوری کرد: از اوایل سال 1397 موضوع رصد و رهگیری کالاهای اساسی مطرح شد که به بخش تجارت داخلی سامانه مربوط بوده است. مدیر سامانه جامع تجارت ایران گفت: زیرمجموعه سامانه جامع تجارت برای ایجاد یکپارچگی و زیرساخت، زیرسامانه‌های مختلفی در قانون پیش‌بینی شده است که از جمله آن به سامانه جامع روابط تجاری، سامانه یکپارچه مجوزها، سامانه شناسه کالا و رهگیری، سامانه جامع انبارها و سامانه همتا اشاره کرد.

 

استفاده از شناسه کالایی برای ایجاد زبان مشترک

شیرازیان لازمه رسیدن به یکپارچگی را ایجاد زبان مشترک، در سامانه‌های اطلاعاتی هر دستگاه به ازای هر فرآیندی که متولی آن است دانست و افزود: در سامانه جامع تجارت برای ایجاد این زبان مشترک، برای افراد از کدملی، اماکن از کدپستی و برای کالا از شناسه کالا استفاده می‌شود.

وی هدف از ایجاد سامانه را ایجاد شفافیت دانست و ادامه داد: شفافیت ابزار تصمیم‌گیری مدیران و ابزاری برای اعمال سیاست‌های ابلاغی قانونی می‌شود و با رصد و رهگیری کالاها در سامانه جامع تجارت دیگر شاهد عرضه خارج از شبکه، افزایش بی‌رویه قیمت‌ها، کمبود کالا در سطح عرضه نخواهیم بود.

 

9 آذر 1399

روزنامه اقتصاد مردم

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.