درگیری کسب و کارها تا دوفصل بعد از پایان قطعی کرونا!

بررسی‌ها نشان می‌دهد کسب وکارهای گردشگری حداقل دو فصل بعد از پایان قطعی کرونا، با وضعیت تعطیلی یا شبه تعطیلی درگیر خواهند بود، در این باره یکی از پژوهشگران چند پیشنهاد ارائه کرده است. محمد مهدی بازگیرخوب پژوهشگر دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) در یادداشتی نوشته است: بدون شک یکی از آسیب‌دیده‌ترین صنعت‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا، صنعت گردشگری است. برخی کسب وکارها در بازارهای مختلف از حدود دو ماه پیش به شرایط «فعالیت قبل از شیوع کرونا» برگشتند و برخی هم تا حدودی از «تعطیلی یا عدم فروش در ماه‌های اولیه شیوع ویروس» فاصله گرفته‌اند اما بازار گردشگری هنوز در کما قرار دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد کسب وکارهای گردشگری تا حداقل دو فصل بعد از پایان قطعی ابتلاء به کرونا، با وضعیت تعطیلی یا شبه تعطیلی درگیر خواهند بود. بخش‌های گسترده‌ای از قبیل هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، بخش حمل و نقل مانند شرکت‌های هواپیمایی، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها، دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، سفره‌خانه‌ها، مهمانپذیرها، راهنمایان گردشگری و مراکز آموزش گردشگری با خسارت‌های گسترده‌ای رو برو شدند. نهادهای ملی، منطقه‌ای، بین‌المللی باید دست به دست هم بدهند تا صنعت گردشگری را از رکود بی‌سابقه نجات دهند. این نهادها می‌توانند ابتدا آسیب‌دیده‌ترین بخش‌ها را مشخص کنند؛ سپس تسهیلات ویژه کم بهره‌ای را در اختیار این بنگاه‌های اقتصادی بگذارند. بخشی از هزینه‌های آن‌ها مانند مالیات، اجاره، پول برق، آب … را ببخشند یا به دوره‌های بعد موکول کنند. از این فرصت پیش آمده در راستای اصلاح ساختارهای معیوب گردشگری استفاده کنند. از ابزارهای دنیای دیجیتال و فضای مجازی در بهبود زیر ساخت‌های گردشگری استفاده کنند.

کرونا و گردشگری

 گردشگری جهان، با وجود همه قدرتی که دارد، یک بار در سال ۲۰۰3، به دنبال شیوع بیماری سارس و بار دیگر در سال ۲۰۰۹، و به دلیل بحران اقتصادی آمریکا، با افول چشمگیری روبه رو شده بود. بیماری سارس در سال ۲۰۰3، پس از کشتن ۷۰۰ نفر، ریشه کن شد. این بیماری ۲۹ کشور را آلوده کرد، ولی هتل‌ها تعطیل و پروازها لغو نشدند و تنها با افت تقاضا روبه رو شد و صنعت گردشگری جهان را با حدود ۵۰ میلیارد دلار ضرر مواجه کرد.

همه گیری ویروس کرونا باعث شده است که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، 22 درصد از ورود گردشگران بین‌المللی، کاهش یابد.  آخرین داده‌های سازمان جهانی گردشگری، نشان می‌دهد این بحران می‌تواند در مقایسه با ارقام سال ۲۰۱۹ بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش در گردشگری جهانی داشته باشد.  این بحران وضعیت کسب و کار میلیون‌ها نفری که در صنعت گردشگری مشغول به کار هستند را به شدت تحت تأثیر قرار داده.  دبیر کل سازمان جهانی گردشگری گفته است: جهان با یک بحران بی سابقه بهداشت و سالمت روبرو است و صنعت گردشگری با یکی از پر فشارترین بحران‌های اقتصادی تا به حال، در معرض خطر قرار گرفته است و میلیون‌ها شغل در معرض خطر هستند.

آسیا، آسیبديده‌ترين منطقه

 در اوایل ژانویه ۲۰۲۰، پیش‌بینی رشد ۵ الی ۶ درصدی گردشگری، در آسیا وجود داشت. اما در همین روزهای اخیر، آمارها نشان می‌دهد، گردشگری آسیا، با افت حدود منفی 35 درصدی، در ورود گردشگران بین‌الملل، آسیب‌دیده‌ترین منطقه جهان، از ویروس کرونا است.

چین در طی سال‌ها، بیشترین مسافر گردشگر را به جهان می‌فرستاده است و شیوع کرونا، مردم جهان را برای از دست دادن گردشگران چینی نگران کرده است. مسافران چینی، پس از تعطیلی اجباری هزاران شغل در کشورشان، خانه نشین اجباری نیز شده اند. همین امر سبب خالی شدن سریع سواحل آسیای جنوب شرقی و مقاصد گردشگری در اروپا شده است در حال به ً حاضر، خدمات گردشگری چین، تقریبا حالت تعطیل درآمده و هتل‌ها خالی هستند. تورهای گردشگری و پروازهای خارجی لغو شده‌اند و محدودیت‌های شدید مسافرتی، سبب کاهش ورود چینی‌ها به کشورها شده است. هر سال حدود ۱۷3 میلیون گردشگر چینی در حال سفر هستند که رقمی در حدود ۲۷۰ میلیارد دلار به اقتصاد دنیا کمک می‌کنند. سناریوهای گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ این سناریوها به شدت به زمان کنترل کامل ویروس، زمان بازگشایی مرزها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بستگی دارد. پیش‌بینی اول معتقد است که ورود گردشگران بین‌المللی به تدریج از ماه جولای آغاز می‌شود. دومین و سومین پیش‌بینی به ترتیب معتقد است بازگشایی مرزها و ورود گردشگران از ماه‌های سپتامبر و دسامبر به تدریج شروع می‌شود. تحت این سناریوها، تاثیر از دست دادن تقاضا در سفرهای بین‌المللی می‌تواند به صورت زیر پیش‌بینی شود:

  • از دست دادن ۸۵۰میلیون تا ۱.۱ میلیارد گردشگر بین‌المللی
  • از دست دادن ۹۱۰میلیارد دلار تا ۲.۱ تریلیون دلار درآمدهای صادراتی از گردشگری
  • ۱۰۰تا ۱۲۰ میلیون شغل گردشگری مستقیم در معرض خطر است

 پیش‌بینی می‌شود مسافرت‌های داخلی بسیار زودتر از مسافرت‌های بین‌المللی آغاز شود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند 3 ماه منتهی به سال ۲۰۲۱ مسافرت‌های بین‌المللی رشد بیشتری داشته باشد.

شنبه 24 آبان 1399

روزنامه اقتصادی آسیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.