آیا تاکنون فکر راه اندازی کسب و کار برای خودتان به ذهنتان خطور کرده است؟

تقریبا تمام افراد در برهه‌ای از زندگی حرفه‌ای‌ خود، به این موضوع می‌اندیشد. ایده‌ی خوداشتغالی، فرصت‌های جذابی را به ایجاد می‌کند. اما این مشاغل، چالش‌های قابل توجهی دارد:

مشتریان را چگونه پیدا نمایید؟ آیا می‌توانید مدیریت کسب‌وکار را هم‌زمان با انجام فعالیت‌های تجاری انجام دهید؟

اگر شخصی به عنوان صاحب مشاغل یا فریلنسر برای خود کار کند، خوداشتغالی است. آن‌ها خودشان شغلی را اداره می‌کنند و مسئول موفقیت یا شکست کسب و کار خود هستند.با این وجود امکان اشتغال همزمان وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید در طول روز برای یک کارفرما کار کنید و عصرها و آخر هفته‌ها “کار خود” را انجام دهید. خوداشتغالی یا خویش فرمایی موقعیتی است که طی آن، فرد برای خودش کار می‌کند و درآمدش را از فعالیت‌های اقتصادی که خود انجام داده است، کسب می‌کند. به بیان ساده، فرد در استخدام خودش است. از ویژگی‌های بارز این نوع مشاغل، ریسک‌پذیری می‌باشد زیرا درآمد فرد ثابت نیست و به شرایط محیطی و بستگی دارد.

این کسب و کارها، زیرزمینی محسوب نمی‌شوند. نظارت دولت بر آ‌ن‌ها از طریق صدور مجوز صورت می‌گیرد.  “پروانه کسب” که از طریق اتحادیه‌های اصناف اعطا می‌گردد. اطلاع از این مجوزها و مقررات مربوطه، برای راه‌اندازی کسب‌وکار ضروری است.

شرایط زیر را مدنظر بگیرید

وقتی تصمیم می‌گیرید که شرایط کاری خود را متحول نمایید و به خویش فرمایی روی آورید، شاید برخی واقعیات را ندید بگیرید. در اینجا دیدگاه‌هایی در مورد شرایط خوداشتغالی ارائه می‌کنیم که شاید بر تصمیم‌گیری شما تاثیر گذارد.

 • مسئولیت‌ شما چندین برابر شده است

وقتی کسب‌وکار خودتان را راه می‌اندازید، به‌عنوان صاحب کسب‌وکار، مسئولیت‌های بسیار بیشتری دارید که باید به بهترین نحو صورت گیرد.

 • زمان بیشتری باید صرف کنید

بسیاری از افراد زمانی که کار خود را آغاز می‌نمایند، متوجه می‌شوند که در مقایسه با گذشته، ساعات بسیار بیشتری را باید کار کنند. زمان شما صرف مسائل جزئی می‌شود که نیاز به بررسی دارند.

 • باید ماهر باشید

برای مدیریت کسب‌وکار خود، باید شخصی چند بُعدی باشید تا از تمامی مهارت‌ها وتوانایی‌های لازم جهت رشد کسب‌وکار برخوردار باشید. زمانی که در یک سازمان مشغول به کار هستید فقط مسئول یکی از فعالیت‌ها هستید، مانند بازاریابی.

 

ویژگی‌های خوداشتغالان

خوداشتغالی

ویژگی‌های خاصی وجود دارند که به عنوان صاحب شغل، باید از آن‌ها برخوردار باشید.

 •  خودمدیریتی

یکی از مهم‌ترین خصوصیات هر مدیر کسب‌وکار، خودمدیریتی است. برنامه‌ریزی، سازماندهی کارها و مدیریت زمان را فراموش نکنید. سازمان‌دهی باعث می‌شود تا بتوانید تجارت خود را کنترل نمایید و نسبت به فرصت‌های جدید آگاه باشید.

 • خلاق باشید

تقاضا و سلیقه‌ی مصرف‌کننده همواره در حال تغییر است. به عنوان صاحب شرکت، باید نسبت به این تغییرات حساس باشید و قادر به پیش‌بینی آن‎‌ها و یافتن راه‌های نوآورانه را برای پیروزی در رقابت، در خود تقویت کنید.

 • منظم و با انگیزه باشید

اگر به تنهایی کار می‌کنید، بدون داشتن نظم وانگیزه از هدف خود دور خواهید شد. زمانی که مدیر خود هستید، عملکردتان را مورد ارزیابی قرار دهید.

 • آگاه باشید

شما باید اطلاعات جامعی درمورد کسب و کار خود و واقعیت‌های آن داشته باشید. بر این مبنا می‌توانید تصمیمات صحیح‌تر و دقیق‌تری را بگیرید. اما وقتی این اطلاعات را نداشته باشید، باید بر مبنای احساسات و حدسیات تصمیم بگیرید.

 • متقاعد کنید

به عنوان صاحب کسب‌وکار، قدرت متقاعدسازی‌تان حائز اهمیت است.

 1. خانواده‌‌ی خود را متقاعد نمایید که این تحول به نفع شما خواهد بود.
 2. مشتریان را نسبت به محصولات و خدمات خود آگاه و قانع سازید.
 3. تامین‌کنندگان را متقاعد کنید که در همکاری با شما، سود خوبی کسب خواهند کرد.

 

 • برای شروع آماده شوید

وقتی مزایا و معایب کسب‌وکار را برای خود ارزیابی نمودید، باید دانش و مهارت خود را بالا ببرید و برای شروع آماده گردید چرا که قدم‌های اولیه را بایستی استوار بردارید

 

مزایا و معایب خوداشتغالی

مزایا و معایب خوداشتغالی

مزایا

 • خلاقیت: تصمیم‌گیری را بر عهده شما خواهد بود. شما آزادانه برای مشکلات تجاری خود راه‌حل پیدا می‌کنید و ایده‌های خود را پیاده‌سازی می‌نمایید.
 • استقلال: شما می‌توانید ساعت كار خود را تنظیم کنید. اين امر موجب بهبود كيفيت زندگي شما نيز خواهد شد. به عنوان مثال مي‌توانيد براي ورزش و سلامت خود متناسب با ساعت كاري برنامه‌ريزي نماييد.
 • رضایت شغلی: به دست آوردن پاداش سخت کوشی می‌تواند بسیار رضايت‌بخش باشد، در حالی که استقلال انجام کارهای موردعلاقه خود را دارید.
 • آرامش: به این معنی است که لازم نيست نگران سیاست‌های اداری، سلسله مراتب شرکت و رفت و آمد باشید.
 • حقوق و دستمزد: پتانسیل درآمد شما در اين نوع كار بسیار بیشتر است. چرا  همه چیز در دست شماست، به این معنی که می‌توانید در ساعات مختلف روز کار بیشتری را بپذیرید.
 • تنوع: همانطور که حجم کار خود را کنترل می‌کنید، این فرصت را خواهید داشت که با تعدادی مشتری در طیف وسیعی از پروژه‌ها کار کنید.

 

معایب

 • نبود مزایای کارمندی: تمامی مسئولیت‌های کسب و کار بر عهده‌ی خود شما خواهد بود. ممکن است به علت نبود زمان یا عجله در انجام کارها، مجبور به باشید آخر هفته‌ی خود را به کار کردن مشغول شوید.
 • ساعت‌های طولانی: ممکن است روز کاری شما نسبت به شخصی که خود اشتغالی ندارد، بسیار طولانی‌تر و نامنظم باشد. تعهدات شغلی ممکن است شما را وادار نماید، شما وقت کمتری را با دوستان و خانواده خود سپری کنید.
 • مسئولیت: شما مسئول حقوق بازنشستگی، بیمه و مالیات خود هستید. حتی اگر تجارت شما ضرر داشته باشد، مالیات خواهید پرداخت. این واقعیت که موفقیت یا عدم موفقیت به شما بستگی دارد می تواند سطح استرس شما را افزایش دهد.
 • امور مالی غیرقابل پیش بینی: درآمد شما می‌تواند به ویژه در روزهای ابتدایی نامنظم باشد. شما ممکن است چندین ماه بدون کسب سود کار کنید و همیشه باید هزینه‌های جاری مانند اجاره ، بیمه و دسترسی به اینترنت را پرداخت کنید.

مهارت برای موفقیت در این نوع کسب و کار

 

مهارت برای موفقیت در این نوع کسب و کار

موفقیت در این زمینه، حد زیادی به “قدرت محصول یا خدمات” شما متکی است. با این حال، شما باید از ویژگی‌های زیر برای رشد برخوردار باشید:

 • خلاقیت

شما باید نوآور و خلاق باشید تا با ایده های جدید، تجارت خود را توسعه دهید.

 • دانش

داشتن درک قوی از بازار و مشتری، امری حیاتی است، در حالی که انطباق با نیازهای متغیر آن‌ها نیز ضروری است.

 • رهبری

مدیریت یک تیم برای رسیدن به اهداف اصلی، یکی از مهم‎‌ترین مهارت‌هایی است که باید کسب گردد.

 • خودباوری

برای ریسک‌پذیری، مسئولیت‌پذیری، تصمیم گیری و شبکه‌سازی با افراد و سازمان‌های دیگر به اعتماد به نفس نیاز دارید.

 

5 پرسش احتمالی که در این زمینه برای شما مطرح می‌شود:

خوداشتغالی

1.آیا خوداشتغالی مانند سایر کسب و کارها در مواجه با کرونا شکست می‌خورد؟

گزارش 2020 مرکز عملکرد اقتصادی با عنوان “ویروس کرونا و خوداشتغالان”:

آوریل و آگوست، این مشاغل با کاهش ساعت کاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، بهبود اقتصادی را تجربه کردند.

 

2- آیا اکنون زمان خوبی برای خوداشتغالی است؟

وقتی بررسی می‌کنید که آیا اکنون زمان مناسبی برای شروع این مشاغل است، باید موارد زیر را ارزیابی نمایید:

 • امتیازات مربوط به خوداشتغالی
 • جنبه‌های مختلف نحوه راه‌اندازی کسب و کار
 • تاثیر اقتصادی ویروس کرونا بر صنعتی مورد نظر شما

اگر در این برهه زمانی، قصد راه‌اندازی كسب و كاری را دارید، انجام تحقیقات گسترده و جستجوی هرچه بیشتر مشاوره‌های تخصصی مهم‌تر از هر زمان دیگری است. با کسانی که در حال حاضر خوداشتغالی دارند صحبت کنید، به خصوص اگر آن‌ها در صنعتی که شما قصد ورود به آن را دارید کار می‌کنند.

 1. تفاوت خوداشتغالی ، کارآفرینی و استارتاپ چیست؟

بعضی افراد این سه مفهوم کسب و کاری را یکسان می‌دانند یا به اشتباه بجای هم استفاده می‌نمایند.

 • خود اشتغالی: كسب و كاری با هدف ایجاد شغل برای موسس آن است.
 • کارآفرینی: سازمانی مبتنی بر ایده‌ای منحصر به فرد و نوین شکل می‌گیرد. به بیان دیگر فرآیند خلق ارزش جدید است.
 • استارتاپ: یک شرکت نوپا است که با کم‌ترین تعداد کارمند و با هدف بزرگتر شده ایجاد شده است.

 

 1. آیا خوداشتغالی آسان است؟

این نوع کسب و کار در کلام آسان به نظر می‌رسد اما این موضوع برای همه‌ی افراد صدق نمی‌کند. بلکه نیاز به آموزش و کسب مهارت‌های تخصصي دارد. از ویژگی‌های بارز این نوع مشاغل، ریسک‌پذیری است.

 

 1. آيا برای شما مناسب است؟

برای تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن خود اشتغالی، باید تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید. در حالی که اداره مشاغل شخصی مزایای بسیاری را به همراه دارد، اما مستلزم پشتکار و سخت‌کوشی است.

در حالی که ممکن است برای برخی کارآفرینان مسیر شغلی جذابی باشد، اما برای همه مناسب نخواهد بود. قبل از شروع یک کار تجاری، باید گزینه‌های خود را بسنجید و محاسبه کنید که آیا می‌توانید از عهده راه‌اندازی کسب و کار جدید برآیید.

در شرایط فعلی ، بررسی اینکه اثرات ویروس کرونا بر شغل افراد دارد نیز قابل توجه است.

 

سوالاتی که باید قبل از ورود به این وادی از خود بپرسید:

آیا ایده تجاری شما ماندگار خواهد بود؟

آیا من به اندازه‌ی کافی انگیزه دارید تا بتوانید از این طریق به موفقیت برسید؟

آیا خوداشتغالی متناسب با سبک زندگی شما است؟

آیا از کار خود لذت می‌برید؟

آیا می توانید از عهده چنین شغلی برآیید؟

چگونه بودجه را تامین کنید؟

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.