تیپ شخصیت شناسی INTP

فهرست مطالب

منطق‌دان و متفکر (INTP) فردی است که دارای ویژگی‌های شخصیتی درون‌گرا، شهودی، متفکر و آینده‌گر است. این متفکران انعطاف پذیر از اتخاذ رویکردی غیر متعارف در بسیاری از جنبه های زندگی لذت می برند. آن‌ها اغلب به دنبال راه‌های بعید هستند و تمایل به آزمایش با خلاقیت شخصی را در هم می‌آمیزند.

مسئله ی مهم این است که دست از سوال پرسیدن بر ندارید. 

آلبرت انیشتین

منطق دانان به دیدگاه های منحصر به فرد و عقل قوی خود افتخار می کنند. آنها نمی توانند از معمای اسرار جهان خودداری کنند که ممکن است توضیح دهد که چرا برخی از تاثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان تمام دوران منطق دان بوده اند. این تیپ شخصیتی نسبتاً نادر است، اما منطق‌دانان با خلاقیت و خلاقیت خود از متمایز شدن از میان جمعیت هراسی ندارند.

زندگی ذهن

منطق دانان اغلب خود را در فکر گم می کنند که لزوما چیز بدی نیست. افراد با این تیپ شخصیتی به سختی از فکر کردن دست می کشند. از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوند، ذهنشان با ایده‌ها، پرسش‌ها و بینش‌ها سر و صدا می‌کند. گاهی اوقات، آنها حتی ممکن است خود را در حال انجام مناظره های تمام عیار در ذهن خود ببینند.

شخصیت های تخیلی و کنجکاو، منطق دان می توانند جذابیت بی پایانی را در کار ذهن خود بیابند.

از بیرون، منطق گرایان INTP ممکن است به نظر برسد که در یک رویا بی پایان زندگی می کنند. آنها به متفکر بودن، جدا بودن و کمی محتاط بودن شهرت دارند. یعنی تا زمانی که سعی کنند تمام انرژی ذهنی خود را در لحظه یا شخص مورد نظر آموزش دهند که ممکن است برای همه کمی ناراحت کننده باشد. اما صرف نظر از اینکه در کدام حالت قرار دارند، منطق‌دانان درون‌گرا هستند و با معاشرت‌های گسترده خسته می‌شوند. پس از یک روز طولانی، آن‌ها میل دارند که تنها با افکار خود تنها باشند.

منطق گرایان

اما این اشتباه است که فکر کنیم منطق گرایان غیردوستانه یا سختگیر هستند. INTP هنگامی که آنها با فردی ارتباط برقرار می کنند که می تواند با انرژی ذهنی آنها مطابقت داشته باشد، این شخصیت ها کاملاً روشن می شوند و از یک فکر به فکر دیگر می پرند. چیزهای کمی به آنها انرژی می دهد مانند فرصتی برای مبادله ایده ها یا لذت بردن از یک بحث پر جنب و جوش با یک روح کنجکاو و پرسشگر دیگر.

منطق دانان عاشق تحلیل الگوها هستند. افراد با این تیپ شخصیتی، بدون اینکه لزوما بدانند چگونه این کار را انجام می دهند، اغلب استعدادی مانند شرلوک هلمز در تشخیص ناهماهنگی ها و بی نظمی ها دارند. به عبارت دیگر، دروغ گفتن به آنها ایده بدی است.

از قضا، منطق دانان نباید همیشه به قول خود پایبند باشند. آنها به ندرت قصد دارند ناصادق باشند، اما با ذهن فعال خود، گاهی مملو از ایده ها و نظریه هایی هستند که در تمام طول راه به آنها فکر نکرده اند. آنها ممکن است نظر خود را در مورد هر چیزی از برنامه های آخر هفته خود به یک اصل اخلاقی اساسی تغییر دهند، بدون اینکه هرگز متوجه شوند که به نظر می رسد از ابتدا تصمیم خود را گرفته اند. علاوه بر این، آنها اغلب خوشحال هستند که نقش وکیل مدافع را بازی می کنند تا بحث جالبی را ادامه دهند.

برای منطق‌دانان، بهترین مکالمات مانند جلسات طوفان فکری است که فضای زیادی برای افکار نامتعارف و اتفاقات غیرعادی دارد.

منطق‌دانان می‌توانند تمام روز را به فکر کردن درباره ایده‌ها و احتمالات بگذرانند و اغلب این کار را می‌کنند. با این حال، کار عملی و روزمره و تبدیل آن ایده ها به واقعیت همیشه مورد علاقه آنها نیست. خوشبختانه، وقتی نوبت به کالبد شکافی یک مشکل پیچیده‌و ارائه‌راه‌حل خلاقانه‌می‌رسد، تعداد کمی از تیپ‌های شخصیتی می‌توانند با نبوغ و پتانسیل خلاق منطق‌دانان برابری کنند.

اسرار کیهان

افراد با این تیپ شخصیتی می خواهند همه چیز در جهان را درک کنند، اما یک حوزه به طور خاص تمایل دارد آنها را رمز و راز کند: طبیعت انسان. همانطور که از نام آنها پیداست، منطق دانان در قلمرو منطق و عقلانیت بیشتر احساس راحتی می کنند. در نتیجه، آنها می توانند خود را از راه های غیرمنطقی و غیرمنطقی که احساسات و عواطف بر رفتار افراد از جمله رفتار خودشان تأثیر می گذارد، گیج کنند.

این بدان معنا نیست که منطق دانان بی احساس هستند. این شخصیت ها عموماً می خواهند از دوستان و عزیزان خود حمایت عاطفی کنند، اما لزوماً نمی دانند چگونه. و چون نمی توانند بهترین و کارآمدترین راه را برای ارائه پشتیبانی تصمیم بگیرند، ممکن است از انجام یا گفتن‌هر چیزی خودداری کنند.

این «تحلیلی بودن» می‌تواند حوزه‌های متعددی از زندگی منطق‌دانان را تحت تأثیر قرار دهد. افراد با این تیپ شخصیتی می توانند حتی در مورد کوچکترین تصمیمات نیز بیش از حد فکر کنند. این موضوع باعث می‌شود آنها احساس عدم توانمندی و گیرکردن کنند، به طوری که از غرق شدن در افکار در ذهنشان خسته شده‌اند که برای انجام کارها تلاش می‌کنند.

خبر خوب این است که منطق‌دانان مجبور نیستند برای مدت طولانی درگیر بمانند. نقاط قوت منحصر به فرد آنها شامل همه چیزهایی است که برای بیرون کشیدن‌خود از شیارهایی که گهگاه در آن‌می افتند نیاز دارند. منطق دانان با به کارگیری خلاقیت و ذهن باز خود می توانند به پتانسیل کامل خود دست یابند هم به عنوان متفکر و هم به عنوان افراد شاد و خوش فکر.

مشاغل مرتبط با تیپ شخصیت INTP

  • اقتصاد دان
  • تحلیلگر اقتصادی
  • دامپزشکی
  • پژوهشگر
  • وکیل
  • کارآفرین

مشاهیر مرتبط با شخصیت INTP

امانوئل کانت: فیلسوف آلمانی
فریدریش هایک: اقتصاددان اتریشی
کتی فریمن: قهرمان دو سرعت استرالیایی

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره ها و پکیج های آموزشی فرم زیر را پر کنید

ارتباط مستقیم

از طریق راه های زیر با ما در تماس باشید