تهران جزء گران‌ترین شهرهای جهان

مجله اکونومیست در گزارش سالانه نوشت، با محاسبه افزایش قیمت‌ها بــر پایه دلار آمریکا، تهران در میان همه شهرهای بزرگ جهان بیشترین افزایش گرانی را طی سال گذشته داشته است. در گزارشی که هر ساله از طرف واحد اطلاعاتی مجله اکونومیست تهیه می‌شود قیمت ۱۳۸ کالا و خدمات در ۱۳۰ شهر بزرگ جهان با یکدیگر مقایسه شده و گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان معرفی می‌شوند.

بر این اساس، تهران که سال گذشته 106اُمین شهر پرهزینه جهان برای ساکنانش بر اساس دلار آمریکا بود، امسال با پرش 30 رتبه به بالا، ۷۹ اُمین شهر از این نظر شده است که حاکی از افزایش شدید هزینه زندگی در پایتخت ایران برای افرادی است که درآمد ریالی دارند. اکونومیست می‌نویسد طی سالی که گذشت هیچ شهر بزرگ دیگر در جهان این اندازه از افزایش گرانی را تجربه نکرده است. این نشریه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را از عوامل افزایش گرانی در تهران ذکر کرد.

در مورد بالا رفتن هزینه زندگی در ایران و تبعات آن هر روزه گزارش‌هایی منتشر می‌شود و از آن میان مرکز پژوهش‌های مجلس در روزهای اخیر در گزارشی از تورم در ایران خبر داد که مصرف گوشت قرمز در سال ۹۸ در میان طبقه متوسط جامعه به نسبت سال ۹۵ بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است. در رده‌بندی جهانی تازه مجله اکونومیست، هنگ‌کنگ، زوریخ و پاریس به عنوان گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۰ معرفی شده‌اند. این گزارش می‌نویسد گرچه تهران ۳۰ پله بر نردبان گرانی جهان صعود داشته، اما قیمت‌ها در این شهر هنوز بسیار پایین‌تر از سه شهر بسیار گران جهان، یعنی هنگ کنگ، زوریخ و پاریس است. به نوشته اکونومیست، هزینه زندگی در شهرهای قاره آمریکا، آفریقا و اروپای شرقی از سال گذشته ارزان‌تر شده است، در حالی که شهرهای اروپای غربی گران‌تر شده‌اند. به نوشته این گزارش، این تا حدودی نشان‌دهنده افزایش ارزش ارزهای اروپایی در برابر دلار آمریکا است. بیشترین افت قیمت در ریودوژانیرو و سائو پائولو (هر دو در برزیل) اتفاق افتاده است که نشان‌دهنده ضعف ارزها و افزایش سطح فقر است.

 

3 آذر 1399

روزنامه اقتصاد برتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.