تفاوت DBA و Post DBA چیست؟

تفاوت DBA با Post DBA

فهرست مطالب

اگر بخواهید در یک دوره عالی مدیریت کسب و کار ثبت نام کنید، لازم است اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. دوره های DBA و Post DBA از جمله دوره هایی هستند که مخاطبان زیادی دارند. به خصوص کسانی که قبلا در دوره مدیریت ارشد کسب و کار یا MBA را گذرانده باشند، دوست دارند به سراغ یکی از این دوره ها بروند. اما تفاوت DBA و Post DBA چیست و کدام دوره برای شما انتخاب مناسب تری است؟

در این مقاله به طور مختصر به بیان تفاوت های این دو می پردازیم. با ما همراه باشید تا در مورد این دوره های مدیریتی بیشتر بدانید.

 


بیشتر بخوانیدآشنایی با دوره Post DBA | ثبت نام در دوره


 

دوره پست دکترای کسب و کار (Post DBA) را بیشتر بشناسید

کسانی که از دوره DBA یا دکترای حرفه ای کسب و کار فارغ التحصیل می شوند، مهارت پژوهشی به دست می آورند. این افراد در کنار توانایی های مدیریتی عملیاتی، می توانند در سمت های مشاوره ای در سازمان ها مشغول به کار شوند. همچنین مهارت تدریس در دانشگاه ها و موسسات آموزشی را نیز به دست می آورند.

تغییرات سریع و روندهای متغیر کسب و کار در جهان به قدری گسترده است که تمام دانش آموختگان مدیریت نیاز دارند تا به طور مداوم در جریان یادگیری قرار بگیرند. آموزش علم و هنر مدیریت فرآیندی بی پایان است. اگر شما به عنوان یک دانش آموخته DBA بخواهید دانسته های خودتان را به روز کنید، لازم است تا در دوره های تکمیلی شرکت نمایید.

دوره Post DBA در درجه اول به همین منظور طراحی شده است. تفاوت DBA و Post DBA در اینجاست که DBA شما را به مهارتهای تحقیق و پژوهش در مدیریت مجهز می کند. اما گذراندن دوره Post DBA پس از گذشت مدت زمانی از فارغ التحصیلی، به شما کمک می کند تا بار دیگر در فضای یادگیری قرار بگیرید، نظریات جدید بازار کسب و کار را بشناسید، یک بار دیگر امکان شبکه سازی حرفه ای با افراد جدید در اختیارتان باشد و در یک کلام، آنچه را قبلا یاد گرفته اید با توجه به اقتضائات زمانه احیا کنید.

 

اصلی ترین تفاوت ها میان این دو دوره در چه چیزهایی است؟ 

اصلی ترین تفاوت های دوره Post DBA و دوره DBA را می توان در موارد زیر برشمرد:

  1. دوره Post DBA به نسبت دوره DBA شما را بیشتر وارد مسیر پژوهش در علم مدیریت می کند و تسلط شما را در این زمینه بالاتر می برد. بار علمی و پژوهشی این دوره بیشتر از دوره DBA است.
  2. دیگر تفاوت DBA و Post DBAاین است که در دوره DBA مباحث عمومی و شناخته شده مدیریتی مورد توجه قرار می گیرد. اما در دوره Post DBA مباحث بسیار جدیدتر مطرح می گردد. مسائلی مانند کاربرد فناوری های بسیار مدرن در مدیریت، هوش تجاری، شیوه های نوین کسب و کار و…
  3. دوره DBA به فارغ التحصیلان MBA اجازه می دهد تا از آموزه های مدیریتی جهت ارائه تئوری های جدید در مدیریت بهره ببرند. اما در دوره Post DBA یاد می گیرید که چطور تحقیقات را مجددا در کسب و کار خود اعمال نمایید.

 

به لحاظ دروس ارائه شده، تفاوت DBA و Post DBA چیست؟

جدول زیر نشان می دهد که دروس ارائه شده در این دو دوره چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

دروس دوره DBAعمومی

دروس دوره Post DBA عمومی

روش‌های نوین مدیریت منابع انسانی

تحلیل اقتصاد بین ‌الملل

بازاریابی پیشرفته

مدیریت استراتژیک پیشرفته

KAB (Knowledge About Business)

سمینار بورس و اوراق بهادار

سمینار تأمین سرمایه

مدیریت نوآوری

مهارت‌های نوین رهبری

مدیریت زنجیره تأمین

آینده‌ پژوهی

تدوین طرح کسب و کار

استراتژی های بازاریابی

مدیریت دانش

مدیریت ریسک

تحلیل رفتار مصرف‌کننده

مذاکرات تجاری

روش تحقیق

مشاوره مدیریت عملی

بازاریابی نوین

تبلیغات پیشرفته

تجارت بین الملل

تدریس و شبکه آموزش

آینده نگاری

منابع انسانی و رهبری در عمل

تحلیل و پیشبینی وضعیت اقتصاد کنونی ایران و جهان

استراتژی های نوین کسب و کارها

ژنتیک برند و کهن الگوها

عارضه یابی و بهبود

چه گرایش هایی در دوره Post DBA وجود دارد؟

از آنجا که هدف این دوره ارتقاء سطح دانش و مهارت دانش آموختگان است، چندین گرایش متفاوت در این دوره تعریف شده است. مدارس کسب و کار ممکن است حوزه های گوناگونی از کسب و کار را در دوره Post DBA مد نظر بگیرند. معمولا یک دوره عمومی وجود دارد که برای مدیران تمام حوزه ها مناسب است. اما گرایش هایی همچون تحول دیجیتال، روابط عمومی و… نیز در این دوره تعریف شده اند.

 

تفاوت این دو دوره از نظر مخاطبان دوره ها چیست؟

دوره DBA افراد را برای مشاغل تحقیقاتی و مشاوره کسب و کار آماده می کند و برای مدیران میان رده و بالا رده مناسب است. دوره Post DBA هم همین هدف را در سطح عالی تر دنبال می کند. با این وجود، تفاوت DBA و Post DBA این است که شرکت در دوره Post DBA مستلزم تجربه بسیار غنی مدیریتی است.

این موضوع باعث می شود تا این دوره بیشتر مورد توجه رهبران و مدیران ارشد سازمان ها قرار بگیرد. تفاوت DBA و Post DBA  در اینجا روشن می شود. یعنی این دوره انتخاب کسانی است که به دنبال رشد کسب و کار خود در سطح پیشرفته، بهره گیری از ابزارهای روز دنیا و پیشگام شدن در زمینه فعالیت خود هستند.

 

موسسه علوم و فنون تهران، نخستین برگزارکننده دوره Post DBA در ایران

تهران بیزینس اسکول نخستین برگزار کننده دوره Post DBA در ایران به شمار می رود. این دوره برای نخستین بار، توسط این موسسه برای مدیران ارشد و رهبران سازمان ها طراحی شده است. سالها تجربه آموزشی در اجرای با کیفیت این دوره ارزشمند تاثیر گذار بوده است. به همین دلیل است که مخاطبان مجموعه همواره رضایت بخشی خود را از آموزش در این موسسه اعلام کرده اند. شما جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره تلفن ۹۰۰۰۸۰۰۰ به صورت رایگان و بدون پیش شماره با ما تماس بگیرید.

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000