تجربه کاری MBA

تجربه کاری MBA


کسب مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) می تواند به پیشرفت شغلی شما کمک کند. فرصت های شغلی متنوع و امکان گسترش شبکه ارتباطات حرفه ای برای متخصصان دارای مدرک MBA فراهم است که موجب می شود شرکت در این دوره یک سرمایه گذاری ارزشمند برای فرد باشد. تعدادی از مخاطبان این دوره قبل از شرکت در آن تجربه کاری مرتبط دارند، اما تعدادی از آنها هم اینطور نیستند. اما آیا داشتن تجربه شغلی می تواند به افزایش دستاوردهای شما در این دوره تحصیلی کمک کند؟ در این مقاله به پاسخ این پرسش می پردازیم و به شما خواهیم گفت کسب مدرک مدیریتی MBA بدون تجربه کاری چه نتیجه ای به دنبال دارد. با ما همراه باشید.


MBA چیست؟

MBA یک مدرک همسان با کارشناسی ارشد در رشته مدیریت کسب و کار است که به دانشجویان مهارت های مدیریتی، فنی و رهبری می آموزد. افرادی که به دریافت این مدرک فکر می کنند معمولاً می خواهند مسیر شغلی خود را تسریع بخشند، قدم در مسیر کارآفرینی بگذارند یا به یک صنعت جدید منتقل شوند.

برخی از رایج ترین مشاغلی که می توانید بعد از دریافت مدرک مدیریتی MBA دنبال کنید عبارتند از:

 • تحلیلگر پایگاه داده
 • متخصص منابع انسانی
 • تحلیلگر مالی
 • مدیر روابط عمومی
 • مدیر حسابداری
 • مدیر تولید
 • تحلیلگر کسب و کار

برخی از دانشجویان دوره MBA پس از اتمام دوره کارشناسی و قبل از کسب تجربه در محیط های کاری، در این دوره ثبت نام و آموزش را آغاز می کنند. میزان تجربه ای که برای شرکت یا آموزش حرفه ای در این دوره مورد نیاز است، ممکن است از دوره ای به دوره دیگر و از یک مدرسه کسب و کار به مدرسه دیگر متفاوت باشد.


مزایای شرکت در دوره MBA حتی بدون داشتن تجربه کاری!

دوره MBA می تواند دانش و مهارت های ضروری را برای مدیریت کسب و کار به شما ارائه دهد، امکان شبکه سازی را برایتان ایجاد کند و به شما کمک کند به فرصت های جدیدی دسترسی پیدا کنید. در اینجا برخی از مزایای بالقوه ای را آورده ایم که حتی در صورت گرفتن مدرک MBA قبل از کسب تجربه کاری برای شما ایجاد می شود:

دسترسی به مشاغل مدیریتی

به عنوان یک فارغ التحصیل MBA، می توانید بدون تجربه قبلی به بسیاری از مشاغل رهبری در سطح بین المللی و در صنایع مختلف دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال، کارفرمایان ممکن است نقش های مدیریتی سطح پایه را به عنوان بخشی از یک دوره آموزشی طولانی ارائه دهند، که می تواند برای متخصصان دارای مدرک MBA جذاب باشد. این نوع از تجربیات حضوری می تواند به شما کمک کند تا با کسب تجربه کاری، درباره سازمان و فرهنگ سازمانی آن بیاموزید.

تجربه کاری و مدرک مدیریت MBA

برخی از سازمان‌ ها ممکن است به شما اجازه دهند تا زمانی که هنوز کارمند هستید، دوره MBA را دنبال کنید و حتی ممکن است پس از فارغ‌ التحصیلی، بتوانید به پست های مدیریتی ارتقاء شغلی پیدا کنید. کار در سازمانی که برای پیشرفت تحصیلی ارزش قائل است و می خواهد آن را در کارمندان خود بهبود دهد، می تواند راهی موثر برای کمک به پیشرفت مهارت ها و شغل شما باشد.

مهارت های مدیریتی پیشرفته و انعطاف پذیر

کلاس های MBA می تواند به داوطلبان کمک کند تا مهارت های حیاتی را برای موفقیت در شغل خود بیاموزند. با اینکه دوره های مختلف MBA مدیریتی با یکدیگر متفاوت هستند، تمام آنها شایستگی های قابل توجهی را به شما ارائه می دهند که از این قرار هستند:

 • مهارت های مدیریتی شما را بهبود می بخشند
 • به شما یاد می دهند محصولات یا خدمات خود را ایجادکرده و بفروشید
 • امکان ایجاد ارتباطات و مشارکت های ارزشمند را در قالب شبکه روابط برای شما فراهم می کنند
 • به شما می آموزند چطور موقعیت های چالش برانگیز را مدیریت کنید (مدیریت ریسک را دربر می گیرد)
 • راه استخدام استعدادهای برتر و بهبود حفظ کارکنان را به شما نشان می دهند
 • مدیریت مالی شرکت به طور موثر را به شما می آموزند
 • به شما می گویند چطور داده‌های کسب و کار را جمع آوری، تفسیر و گزارش دهی کنید
 • یادتان می دهند در صورت نیاز، تصمیمات سخت بگیرید

تخصص هایی متناسب با اهداف دقیق شما

اکثر مدارس و دانشگاه‌ های کسب و کار طیف گسترده‌ ای از دوره ها و گرایش های تخصصی را ارائه می‌ دهند. به این معنی که می‌ توانید دوره MBA ای را بیابید که به بهترین وجه متناسب با علایق و اهداف شغلی و تجربه کاری شما باشد. برخی از تخصص های مختلفی که می توانید در نظر بگیرید عبارتند از:

دسترسی به یک شبکه تجاری بزرگ

شبکه سازی با همکلاسی ها و همتایان خود در دوره های MBA، اساتید و کارکنان اداری می تواند به بهبود مهارت های مدیریت کسب و کار شما کمک کند. همانطور که روی موضوعات تخصصی دوره خود تمرکز می کنید، می توانید با گروه های مختلفی از افراد که شامل فارغ التحصیلان قبلی دوره نیز می شود، ارتباط برقرار کنید. این تعاملات می تواند به شما کمک کند تا برای چالش های زیادی که ممکن است خارج از کلاس با آنها مواجه شوید، آماده و با آنها سازگار شوید.

شانس بیشتر برای یافتن شغل های پردرآمد

پس از تکمیل MBA، ممکن است شانس بیشتری برای استخدام شغلی با حقوق بالاتر نسبت به کسانی که دارای مدرک کارشناسی هستند، داشته باشید. بسیاری از کارفرمایان ممکن است ترجیح دهند نامزدهایی را استخدام کنند که دارای مدرک مدیریت MBA هستند. زیرا نشان می دهد که آنها دانش و آموزش عمیقی در مورد موضوعات این حوزه دارند. فارغ التحصیلانی که در زمینه تحقیق و تجزیه و تحلیل، عملیات تجاری و منابع انسانی و مدیریت فعالیت می کنند، از جمله کسانی هستند که می توانند از این مدرک پیشرفته بهره مند شوند.

فرصت ها و مهارت های کارآفرینی

وقتی قبل از شرکت در دوره MBA و اخذ مدرک آن تجربه کاری کسب می کنید، مطالب آموزشی دوره ممکن است شما را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین ترغیب کند. بسیاری از اساتید MBA معمولاً تجربه واقعی ایجاد مشاغل موفق را دارند و می توانند در مورد چالش های بالقوه این مسیر به شما مشاوره دهند و نکاتی را برای اجتناب از آنها در اختیار شما بگذارند. مربیان همچنین می‌توانند تکنیک‌ های مناسب برای بازگشت سرمایه (ROI) و حفظ کسب‌ و کار در بلندمدت را به شما آموزش دهند. به عنوان یک دانش پذیر، ممکن است با همکارانی که می خواهند وارد تجارت شوند نیز تعامل داشته باشید، که اگر اهداف تجاری شما مشابه باشد، یک قدم ارزشمند است.


اگر بدون تجربه کاری بخواهید مدرک MBA بگیرید به چه نکاتی باید توجه کنید؟

اگر تجربه کاری کمی دارید، پیش از شرکت در دوره MBA و برای تقویت زمینه آموزشی و رزومه خودتان می توانید اقدامات دیگری انجام دهید. از جمله این اقدامات تکمیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. در آزمون پذیرش کارشناسی ارشد مدیریت (GMAT) شرکت کنید.

برخی از مدارس کسب و کار و دانشگاه ها از این آزمون برای بررسی متقاضیان شرکت در دوره MBA استفاده می کنند. این آزمون توانایی شما را برای غلبه بر چالش های پیچیده در یک محیط تجاری بررسی می کند. برای نشان دادن توانایی خودتان در یادگیری و موفقیت در کسب و کار، روی پاسخ صحیح و دقیق به همه سؤالات تمرکز کنید. حداقل نمره لازم برای ثبت نام در آن مدرسه کسب و کار که خودتان می خواهید، بدانید. می توانید با دانشجویان، فارغ التحصیلان یا افراد مطلع دیگر در این زمینه مشورت کنید تا بدانید در طول آزمون، فرآیند پذیرش و کل این دوره چه انتظاراتی باید داشته باشید. (دوره آموزشی MBA به مدیران در رسیدن به این اهداف کمک می کند!)

تجربه کاری و مدرک مدیریت MBA

2. وضعیت ثبت نام خود را انتخاب کنید.

شما اغلب شانس انتخاب دارید که دوره MBA را به صورت تمام وقت، پاره وقت و به صورت حضوری یا آنلاین بگذرانید. هر کدام از این گزینه ها برای برخی از افراد مناسب تر از دیگری هستند. در ادامه ملاحظاتی در مورد دوره های تمام وقت و پاره وقت آورده شده است:

دوره تمام وقت MBA

دوره های MBA تمام وقت فشرده هستند و اغلب حدود دو سال طول می کشد تا دانشجویان این دوره ها را کامل کنند. اگر برای یک دوره تمام وقت ثبت نام کنید، احتمالاً در طول روز در کلاس های زیادی شرکت خواهید کرد. اگر قصد دارید در حین تکمیل MBA خود شاغل باشید و تجربه کاری کسب کنید، حتماً الزامات برنامه خود را در نظر بگیرید.

دوره پاره وقت MBA

دوره های پاره وقت MBA اغلب کلاس هایی را در بازه زمانی عصر یا در تعطیلات آخر هفته ارائه می دهند که برای افراد شاغل مناسب است. این دوره ها حتی می توانند تا پنج سال به طول بیانجامند. گاهی اوقات، کارفرمایان به کارمندان خود پیشنهاد پرداخت شهریه MBA را می دهند که می تواند فرصتی ویژه برای متخصصان شاغل باشد تا در کنار تجربه کاری، از آموزه های دوره MBA نیز برای رشد مهارت ها و توانایی های خودشان بهره ببرند.

مدیریت کسب و کار چیست

بیشتر بخوانید:

مدیریت کسب و کار چیست؟


3. برای کلاس های داخل دانشگاه یا آنلاین ثبت نام کنید.

شما اغلب می توانید دوره MBA را در به صورت سنتی در کلاس درس یا به شکل آنلاین دنبال کنید. برنامه های مجازی و داخل دانشگاه طیف وسیعی از گزینه ها را برای دانشجویانی که ممکن است نیاز به برنامه ریزی های متفاوتی داشته باشند، ارائه می دهد. هنگام تصمیم‌ گیری در مورد نوع کلاس‌ ها، حتماً شرایط مکانی، کمک‌ های مالی و در دسترس بودن مکان برگزاری دوره را در نظر بگیرید.

ثبت امتیاز

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *