بیکاری | تعریف، انواع و علل

فهرست مطالب

بیکاری یک چالش رایج است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند و می تواند دلایل متعددی داشته باشد که بر توانایی یافتن شغل افراد تاثیر می گذارد. آشنایی با مفهوم بیکاری، انواع مختلف آن و دلایل بروز آن می تواند به شما کمک کند تا جستجوی بهتری در مورد شغل خود داشته باشید و بهتر بتوانید آینده شغلی خودتان را تضمین کنید. ما در این مقاله به بیان این موضوعات می پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.


بیکاری چیست؟

بیکاری به وقتی می گویند که فردی مایل به کار بوده و فعالانه به دنبال کار است اما نمی تواند شغلی پیدا کند. عوامل زیادی می توانند باعث بیکاری شوند، از جمله کاهش تحرک نیروی کار. وقتی تحرک نیروی کار کاهش می یابد، میزان بیکاری بالا می رود. در اینجا دو نوع اصلی جابجایی نیروی کار که بر بیکاری تأثیر می گذارند آورده شده است:

جغرافیایی:

این نوع تحرک، توانایی یا تمایل کارکنان برای جابجایی از شغلی به شغل دیگر در دو منطقه متفاوت است. ممکن است به علت هزینه های بالاتر زندگی یا الزامات جدید برای دریافت مجوزها، کارمندان نتوانند در مناطق دیگر مشغول به کار شوند و برای آن تمایل کمتری داشته باشند. این منجر به افزایش نرخ بیکاری می شود.

شغلی:

کارکنانی که مهارت ها و تجربیات خود را از یک کسب و کار به کسب و کار دیگر منتقل می کنند، موجب بروز تحرک شغلی می شوند. اگر کارمندان نتوانند در صورت خروج از یک شغل (ترک یا اخراج)، در موقعیت دیگری مشغول به کار شوند و از مهارت های خود استفاده کنند، نرخ اشتغال کاهش پیدا می کند.


انواع بیکاری

در اینجا 10 نوع بیکاری شغلی و عوامل ایجاد آن آورده شده است:

بیکاری شغلی و انواع بیکاری

بیکاری چرخه ای (ادواری)

بیکاری چرخه ای یا ادواری یکی از انواع بیکاری است. هر کدام از صنایع ممکن است یک یا چند دوره خاص، با تقاضای بالایی برای محصولات خود مواجه شود و در دوران های دیگری تقاضای کمتری برای محصولات خود داشته باشد و نرخ سود آوری پایین بیاید. در دوره هایی که سود آوری کمتر است، بیکاری رشد پیدا می کند. بنابراین در دوران های رکود احتمال بروز این موضوع بیشتر است. مصرف کنندگان در دوران رکود محصولات زیادی نمی خرند. بنابراین کسب و کارها برای صرفه جویی در بودجه، هزینه های نیروی کار را کاهش می دهند.

بیکاری شغلی و انواع بیکاری

بیکاری اصطکاکی

بیکاری اصطکاکی یا جستجویی، اغلب زمانی اتفاق می افتد که افراد به طور داوطلبانه مشاغل خود را ترک می کنند و به دنبال شغل جدید می گردند. این همچنین می تواند زمانی رخ دهد که یک فرد برای اولین بار یا پس از یک غیبت طولانی وارد بازار کار می شود. برای مثال، یک فارغ التحصیل دانشگاه را در نظر بگیرید که برای اولین بار به دنبال کار می گردد، یا والدینی که بعد از گذراندن چندین سال در خانه برای بزرگ کردن فرزندانشان، می خواهند دوباره مشغول به کار شوند.

بیکاری شغلی، انواع و دلایل آن
بیکاری شغلی و انواع بیکاری

بیکاری ساختاری

این مدل از انواع بیکاری زمانی رخ می‌ دهد که فناوری‌ ها یا فرآیندهای جدید توسعه پیدا کنند و مهارت‌ های کارکنان فعلی نتواند با تقاضای شرکت برای ورود این فناوری ها به رویه کسب و کار تطبیق پیدا کند. به عنوان مثال، یک شرکت هواپیمایی ممکن است از یک سیستم رزرو جدید استفاده کند که در آن، نرم افزار مخصوصی بیشتر رزروها را مدیریت می کند. شرکت هواپیمایی دیگر نیازی به تیم بزرگی از متخصصان رزرواسیون ندارد، به این معنی که این کارمندان یا باید مهارت‌ های جدید را بیاموزند یا برای ایفای یک نقش جدید (در داخل سازمان یا جایی خارج از آن) آموزش ببینند.

بیکاری شغلی و انواع بیکاری

بیکاری طبیعی

بیکاری طبیعی حداقل نرخ بیکاری اقتصاد است که همیشه در سطح حداقل یا طبیعی وجود دارد و شامل موارد زیر می شود:

  • کسانی که شغل فعلی خود را قبل از یافتن شغل جدید ترک می کنند
  • افرادی که بدون داشتن شغل، به محل جدید نقل مکان می کنند
  • کارمندانی که داوطلبانه کارشان ترک می کنند تا مجددا آموزش های بلند مدت ببینند
  • کسانی که برای مراقبت از فرزندان یا سایر اعضای خانواده استعفا می دهند
  • کارمندانی که دیگر به مهارت هایشان نیازی نیست و نیاز به آموزش بیشتر دارند

اساساً هر نوع بیکاری ساختاری یا اصطکاکی به افزایش این نرخ کمک می کند.

بیکاری شغلی و انواع بیکاری

بیکاری دراز مدت

این مورد زمانی رخ می دهد که فردی بیش از 27 هفته (یا حدود شش ماه) به دنبال شغل می گردد. بیکاری چرخه ای، اصطکاکی و ساختاری همگی می توانند به بیکاری طولانی مدت کمک کنند. برای مثال، زمانی که شرکت‌ های کمتری اقدام به استخدام برای موقعیت های شغلی گوناگون می‌ کنند، یک فرد ممکن است بیش از شش ماه در دوران رکود به دنبال کار باشد. این یکی از رایج ترین انواع بیکاری است.

بیکاری فصلی

بیکاری فصلی به دلیل تغییرات آب و هوا یا فصول کاری رخ می دهد. به عنوان مثال، کارمندانی که در فضای باز مشغول به کار هستند، مانند برخی از کارکنان ساختمانی، معمولاً در زمستان بیکار می شوند. کارکنان بخش های تفریحی زمستانه مانند پیست های اسکی، یا بخش های تابستانه مانند تفریحات ساحلی و همچنین کارگران برداشت محصول از مزارع نیز از این دست افراد هستند. این افراد تنها در فصول خاصی از سال مشغول به کار هستند.

بیکاری کلاسیک

بیکاری کلاسیک را بیکاری با دستمزد واقعی نیز می نامند. این زمانی اتفاق می‌ افتد که دستمزد کارکنان فعلی از مقیاس بالاتر باشد و کارفرما نتواند از عهده استخدام کارمندان بیشتری برآید یا مجبور باشد کارکنان فعلی را رها کند. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که استانداردهای حداقل دستمزد در منطقه افزایش یابد، یا اتحادیه‌ ها درباره حقوق‌ های بالاتر برای فعالان صنف خود مذاکره کنند. ممکن است کارفرما تمایل و نیاز به استخدام کارمندان بیشتری داشته باشد، اما توانایی انجام این کار را نداشته باشد.

کم کاری

کم کاری یک مقوله منحصر به فرد است، زیرا شامل کسانی می شود که در حال حاضر شغل دارند. این کارمندان ممکن است مشاغل پاره وقت یا مشاغل فصلی داشته باشند، اما خواهان موقعیت های تمام وقت هستند. این دسته همچنین می‌ تواند شامل شرکت‌ هایی باشد که از مهارت های کارمندان خود به طور کامل استفاده نمی کنند. به عنوان مثال، یک مدیر پروژه فقط می تواند موقعیت های قراردادی یا نیمه وقت برای طراحی و اجرای پروژه ها را پیدا کند. این افراد ممکن است در دو یا چند موقعیت پاره وقت کار کنند تا درآمد بیشتری کسب نمایند. با این حال، برخی از این موقعیت های پاره وقت نیز با هم تداخل پیدا می کنند و در نتیجه، فرد به این نتیجه می رسد که داشتن یک شغل تمام وقت بهتر از چندین شغل پاره وقت است.

بیکاری منطقه ای

بیکاری منطقه ای در مناطق خاصی از کشورها و به دلیل محصولات یا صنایعی رخ می دهد که فقط در آنجا وجود دارد. به عنوان مثال، در فلوریدا ممکن است در صورتی که هوای سرد مانع از رشد و محصول دهی مرکبات به اندازه مناسب شود، کارکنانی که در این منطقه فعالیت دارند نتوانند به کار خود ادامه دهند. در حالی که در تگزاس چنین اتفاقی نمی افتد، زیرا هوای سردی در کار نیست و درختان تحت تاثیر قرار نمی گیرند. مناطقی که اقتصاد آنها به شدت به صنعت گردشگری متکی است، مانند سواحل، شاهد بیکاری بیشتری در منطقه هستند.

بیکاری داوطلبانه

این زمانی است که کارمند خودش تصمیم می گیرد کار خود را ترک کند. برای نمونه، ممکن است یک کارمند شرایط ویژه ای را تجربه کند که نخواهد برای مدتی مشغول به کار شود یا به دنبال کار جدیدی بگردد. همچنین کارمندانی که شغل دارند اما از حقوق و مزایای آن راضی نیستند، ممکن است در این دسته قرار بگیرند. البته در صورتی که کار خودشان را ترک کنند و به جستجوی شغلی بروند که با نیازهایشان سازگاری بیشتری داشته باشد.

نظر شما برای ما مهم است

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000