اینترنت در خدمت بهره‌وری

در دوران رکود اقتصادی و رقابت جهانی، شاید «بهره‌وری» حرف اول را بزند. تصور کنید سازمان شما در زمان کمتر، با به خدمت گرفتن نیروی انسانی کمتر و با هزینه پایین‌تر، محصولات و خدمات بیشتری تولید کند. اصولاً یکی از مشکلات اساسی کسب‌وکارهای کشور ما پایین بودن بهره‌وری است. در صنایع مختلف، مانند خودروسازی، بسیاری از شرکت‌های خارجی پیشرو با نیروی انسانی کمتر تولید به‌مراتب بیشتری نسبت به شرکت‌های مشابهشان در داخل کشور دارند.

امروزه خوشبختانه ابزارهای مختلفی برای افزایش بهره‌وری ابداع‌شده است. برخی از این ابزارها، با به کار بستن پتانسیل اینترنت، کارها و پروژه‌های گروهی را ساده‌تر و بهره‌ور‌تر کرده‌اند. اکثر این ابزارها نه نیاز به نرم‌افزاری مجزا دارند نه از شما تخصص در IT می‌خواهند. چند نمونه از این ابزارهای اینترنتی عبارت‌اند از:

Yast: هدف این ابزار کمک به شما برای مدیریت زمان بهتر است. با استفاده از این ابزار، شما می‌توانید محاسبه کنید که در طول روزها و هفته‌ها، چه مدت از زمان خود را صرف چه‌کارهایی کرده‌اید.

Trello: این ابزار کاملاً رایگان، با هدف ساده‌سازی مدیریت پروژه‌ها ساخته شده است. با مراجعه به وب‌سایت این ابزار، می‌توانید به‌سادگی هر چه تمام‌تر پروژه‌های مختلف و فعالیت‌های مربوط به هر یک از پروژه‌ها را به شکل آنلاین طراحی و با دیگران به اشتراک بگذارید.

Google forms: نظرسنجی از کارکنان و مشتریان و همچنین سنجش نگرش‌های مهمی همچون رضایت شغلی و تمایل به ترک کار، ازجمله ابزارهای مهم برای مدیریت مبتنی بر داده به شمار می‌روند. Google forms این کار را برای شما به‌شدت ساده، سریع و کم‌هزینه کرده است.

Wrike: «مدیریت آنلاین پروژه‌های شما» شعار این ابزار است. تصور کنید به‌جای اینکه یک مدیر پروژه دائماً مشغول گرفتن گزارش و پیگیری وضعیت پروژه‌ها باشد، اعضای تیم پروژه به‌صورت اشتراکی و هم‌زمان، مدیریت پروژه را به عهده بگیرند و در هر زمان مشخص باشد که پروژه در چه وضعیتی است.

Asana: این ابزار نیز همچون Wrike عمل می‌کند. آن‌گونه که سازنده‌های این ابزار می‌گویند، هدف Asana، افزایش بهره‌وری تیم‌ها در پروژه‌ها و برنامه‌های کاری مختلف است. در این ابزار، افزایش بهره‌وری از طریق هماهنگ نگه داشتن اعضای تیم و مطلع نگه داشتن آن‌ها از هم صورت می‌پذیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.