قدرت کاریزماتیک به معنای داشتن شخصیتی مقبول و پرنفوذ است که باعث می‌شود افراد به‌دلخواه از شما پیروی کنند. در اینجا چند رهنمود که به شما کمک می‌کند قدرت کاریزماتیک خود را توسعه دهید ارائه می‌دهیم. برخی از این نکته‌ها شاید در نگاه اول ساده و ابتدایی به نظر برسند ولی درست با رعایت همین نکات است که می‌توانید تغییرات زیادی ایجاد کنید:
افزایش اعتمادبه‌نفس: چگونه انتظار دارید دیگران به شما اعتماد کرده و از شما پیروی کنند درحالی‌که خودتان به خودتان اعتماد ندارید؟ قدرت ابتدا در ذهن شما شکل می‌گیرد. باید به خود بقبولانید که دارای قدرت تأثیرگذاری بر دیگران هستید، زیرا در غیر این صورت همه کارهای شما در راستای توسعه قدرت کاریزماتیک با شکست مواجه خواهد شد.
داشتن دانش عمومی: در کنار دانش تخصصی و حرفه‌ای، باید در مورد انواع حوزه‌های دانشی دارای کاربرد در سازمان خود اطلاعاتی داشته باشید. در سازمان‌ها معمولاً حرفه‌ها و مشاغل مختلفی وجود دارند و متصدیان این مشاغل به کسی که هیچ‌چیزی از تخصص آن‌ها نمی‌داند اعتنایی نمی‌کنند.
داشتن ظاهر قدرتمندانه: اگر مردی بلندقد، تنومند و با یک یونیفرم نظامی که بر روی آن آرم‌ها و نشان‌های افتخار زیادی نصب شده است را مشاهده کنید اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد چیست؟ قدرت نظامی! برای داشتن قدرت کاریزماتیک نیز باید ظاهر خاصی داشته باشید. لباس رسمی و شیک داشته باشید و با اطمینان راه بروید.
رابطه نزدیک با افراد: برای داشتن قدرت کاریزماتیک باید با دیگران ارتباط نزدیک برقرار کنید و به عواطف و احساسات آن‌ها توجه کنید. مدیران کاریزماتیک با تأثیرگذاری بر عواطف دیگران و تحریک احساسات، رفتارها را هدایت می‌کنند.
نگاه کردن به چشمان هنگام صحبت کردن: اگر هنگام صحبت کردن به‌جای مخاطب به اطراف نگاه کنید صحبت‌هایتان تأثیر چندانی بر مخاطب نخواهد گذاشت. با نگاه گیرا به چشمان طرف مقابل می‌توانید تا عمق وجود آن‌ها نفوذ کنید و ایده‌های خود را در ذهن آن‌ها بکارید.
گوش سپاری: تأثیرگذاری فقط این نیست که شما صحبت کنید و دیگران شونده منفعل حرف‌های شما باشند. باید به دیگران نشان دهید که حرف‌ها و دغدغه‌های آنان را می‌فهمید و حرف‌های آن‌ها برای شما مهم هستند.
عجولانه صحبت نکردن: کسانی که تند و بدون فکر صحبت می‌کنند این تصور را ایجاد می‌کنند که در پس حرف‌هایشان تفکر عمیقی وجود ندارد و به همین دلیل چندان به گفته‌ها و باورهایشان اعتنا نمی‌شود. سعی کنید باکمی مکث، شمرده و درعین‌حال با قاطعیت سخن بگویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.