اعتماد به نفس چیست و چه تاثیری در موفقیت ما دارد؟

اعتماد به نفس

فهرست مطالب

می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟ بیاموزید که اعتماد به نفس چیست؟ و استراتژی های علمی برای ایجاد اعتماد به نفس خود را بیاموزید. آیا به دنبال کمی هستید؟ اعتماد به نفس می تواند به ما کمک کند راحت تر به اهداف خود برسیم، با انگیزه بمانیم و حتی رفاه خود را افزایش دهیم.

در این مقاله، ما اعتماد به نفس را تعریف می کنیم، به شما کمک می کنیم تا سطح فعلی خود را درک کنید، تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس را روشن کنید، و به شما در ایجاد اعتماد به نفس کمک می کنیم.  بعلاوه، برخی از جنبه های مثبت پایین را بیان میکنیم.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یک چیز مبهم برای تعریف است. از بسیاری جهات، اعتماد به نفس با عزت نفس همپوشانی دارد، که می تواند به عنوان ارزیابی شما از خودتان تعریف شود. به ویژه اینکه چقدر خودتان را دوست دارید، تأیید می کنید یا برای خود ارزش قائل هستید. دیگران را به عنوان احساس یک فرد از شایستگی و توانایی درک شده خود برای رویارویی مؤثر با موقعیت‌های مختلف مثلاً عملکرد، ظاهر، روابط عاشقانه و تعاملات اجتماعی تعریف کرده‌اند. به طور کلی، را می‌توان روشی در نظر گرفت که ما در مورد توانایی های خود فکر می کنیم.

تصور می‌شود که یک فرد با اعتماد به نفس می‌تواند با چالش‌های جدید روبرو شود، از فرصت‌های جدید استفاده کند و با چالش‌ها یا مشکلات کنار بیاید. آنها می دانند که می توانند زندگی را اداره کنند. آنها همچنین ممکن است خودانگیخته تر باشند، احتمالاً اهدافی را دنبال می کنند و در تجلی موفق تر هستند. چرا که نه؟ آنها معتقدند آنچه را که برای موفقیت لازم است در اختیار دارند. به همین دلیل است که یک ویژگی ارزشمند است و احتمالاً اکثر ما می خواهیم آن را ایجاد کنیم.

نقطه مقابل اعتماد به نفس چیست؟

اگر فاقد اعتماد به نفس باشیم، ممکن است احساس ناامنی، شک به خود، عدم اطمینان و خودآگاهی کنیم. به جای نزدیک شدن به موقعیت های جدید، ممکن است غریزه ما این باشد که از ترس شکست، تمسخر یا بی کفایتی کناره گیری کنیم. بنابراین ممکن است ما نیز خجالتی، عصبی و دلهره باشیم. در یک نکته مثبت تر، اگر ما فاقد اعتماد به نفس باشیم، بعید است که متکبر، خودخواه یا متکبر باشیم. بنابراین اعتماد به نفس پایین درست مانند اعتماد به نفس بالا با بسیاری از ویژگی های مثبت همراه است.

اعتماد به نفس در مقابل عزت نفس

اگرچه اعتماد به نفس می تواند با عزت نفس همپوشانی داشته باشد، اما همیشه اینطور نیست. احتمالاً فردی را می‌شناسید که فهرست بلندبالایی از توانایی ها و دستاوردها دارد اما هنوز نسبت به خودش احساس بدی دارد. این به این دلیل است که ایجاد یا داشتن افکار مثبت در مورد توانایی‌هایمان ممکن است آسان‌تر از عزت نفس باشد، که اساساً ما به خودمان نگاه می‌کنیم.

فکر می‌کنم این خبر خوبی برای کسانی است که می‌خواهیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. اما مهم است که مراقب دلایلی باشیم که چرا می خواهیم به اهداف خود برسیم. اگر در حال بردن جوایز، دوستان، و کسب موفقیت‌های دیگر باشیم تا خودمان را متقاعد کنیم که واقعاً «به اندازه کافی خوب» هستیم، احتمالاً هنوز احساس خوبی نخواهیم داشت.

بنابراین اگرچه ممکن است تعریف فنی بیشتر درباره توانایی‌های ما باشد تا دیدگاه‌های ما، اما تصور من این است که شما به این مقاله رسیدید زیرا می‌خواهید احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید نه فقط توانایی‌هایتان، بلکه کل خودتان.

آیا شما فاقد این ویژگی هستید؟

قبل از اینکه در مورد چگونگی ایجاد صحبت کنیم، می‌خواستم فقط یک لحظه وقت بگذارم تا جنبه‌های مثبت اعتماد به نفس پایین را تشخیص دهم. مطمئناً، داشتن اعتماد به نفس می‌تواند زندگی را آسان‌تر کند. حداقل ما انگیزه بیشتری برای عمل کردن داریم، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که کارهایی انجام دهیم و چیزهایی را امتحان کنیم که زندگی ما را بهبود بخشد. اما برای لحظه‌ای تصور کنید ک پایینی دارید به خودتان اعتقاد ندارید، نگران این هستید که ممکن است موفق نباشید، و شاید حتی فکر نکنید که برای انجام کاری به اندازه کافی خوب هستید. اما به هر حال عمل می‌کنید.

به احتمال زیاد همه ما در زندگی کارهایی انجام داده ایم که به توانایی های خود اطمینان نداشتیم. منظورم این است که اکثر ما دوچرخه سواری را یاد گرفتیم و پس از چند بار زمین خوردن احتمالاً کمی داشتیم که هرگز یاد خواهیم گرفت. اما به نوعی این کار را کردیم و پس از انجام اقداماتی که ارزش یک زندگی را بدون اعتماد به نفس انجام دادیم، احتمالاً شجاعت زیادی از خود نشان داده‌ایم. بنابراین مهم نیست که چه سطحی از دارید، سعی کنید به یاد داشته باشید که هنوز در حال ساختن مهارت های مهم هستید. شما یا در حال ایجاد اعتماد به نفس یا شجاعت هستید و هر دوی اینها خوب هستند.

نظر شما برای ما مهم است

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000