پتروشیمی بوعلی سینا آماده عرضه اولیه با انتشار اطلاعات مالی ، سود هر سهم، پیش بینی ظرفیت اسمی و تولید و فروش، پیش بینی صورت سود و زیان و سیاست تقسیم سود را مشخص کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پتروشیمی بوعلی سینا که چهارشنبه این هفته جاری با عرضه اولیه ۱۲ درصد سهام در دامنه قیمتی ۳۹۳۶ تا ۴۱۴۳ تومانی هر سهم و سهمیه ۲۰۰ سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی وارد بورس می شود با انتشار اطلاعات مالی ، سود هر سهم، حاشیه سود، پیش بینی ظرفیت اسمی و تولید و فروش، پیش بینی صورت سود و زیان و سیاست تقسیم سود را مشخص کرد.

براین اساس، پتروشیمی بوعلی سینا ۲۹ فروردین سال ۷۷ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و متعاقب آن کارخانه در سال ۸۳ با نام طرح آروماتیک سوم و سرمایه گذاری داخلی و خارجی ۱۳۱.۷ میلیارد تومانی، فاینانس ۳۰۰ میلیون دلاری کشورهای بلژیک و فرانسه و سرمایه‌گذاری ریالی از طریق مشارکت بانک ملت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به بهره برداری رسید.

سرمایه شرکت با ۸۱۳ نیروی انسانی در بدو تاسیس یک میلیون تومان بوده که طی دو مرحله افزایش سرمایه به ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است. مالکیت ۷۰ درصدی سهام به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و ۳۰ درصد سهام هم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت تعلق دارد. همچنین شرکت تا سه سال آتی برنامه‌ای برای افزایش سرمایه ندارد.

خلاصه اطلاعات مالی سه سال اخیر

میزان تولید کل شرکت در سال ۹۸ برابر با ۱.۳۶ میلیون تن که افزایش آن نسبت به سال قبل ۷۷ هزار تن بوده است. کاهش مقداری ۲۶۷ هزار تنی سال ۹۷ نسبت به ۹۶ عمدتاً به دلیل شرایط خاص کشور و کمبود خوراک بین واحد است.

مقدار فروش کل شرکت در سال ۹۸ برابر با ۱.۳۴ میلیون تن که نسبت به سال قبل ۲۱۶ هزار تن معادل ۱۹ درصد افزایش داشته اما در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به دلیل شرایط تحریمی مقدار فروش ۴۱۵ هزار تن معادل ۲۶ درصد کاهش داشته است.

کل فروش شرکت در سال ۹۸ بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال های ۹۷ و ۹۶ به میزان ۹۴ و ۱۳۹ درصد افزایش یافته است. نرخ میانگین فروش محصولات سال ۹۸ نسبت به سال گذشته با افزایش ۶۳ و ۱۷۴ درصدی همراه بوده که این امر تحت تاثیر تغییرات قیمت جهانی محصولات، قیمت نفت و نرخ تسعیر ارز بوده است.

اطلاعات آتی
سود هر سهم سال مالی منتهی به اسفند ۹۹ و حاشیه سود بر اساس بودجه اعلامی به شرح جدول ذیل است:

پیش بینی ظرفیت اسمی و تولید شرکت

مقادیر تولید و فروش سال ۹۹ بر اساس آخرین ابلاغیه معاونت برنامه ریزی و توسعه شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و تایید اداره بازرگانی شرکت در محاسبات منظور شده است. با توجه به وقوع حادثه آتش سوزی ، تولید پارازایلین و ارتوزایلین قطع و محصول برش میانی، مخلوط زایلین و ریفرمیت جایگزین شده است. طبق اعلام برنامه ریزی و کنترل تولید و بازرگانی این شرکت و تایید هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، مقرر شد در سال ۹۹ جمع مقدار ۱.۵ میلیون تن از محصولات و معادل ۸۷ درصد ظرفیت اسمی تولید شود.

پیش بینی فروش

نرخ های سال ۹۹ بر اساس روش میانگین موزون هستند به غیر از نفت و میعانات گازی که به روش میانگین خطی محاسبه شده است. نرخ دلار برای فروش محصولات در بودجه ۹۹ برابر با ۱۹ هزار تومان در نظر گرفته شده است. ظرفیت فروش شرکت برای سال ۹۹ معادل دو برابر شش ماهه ابتدایی سال ۹۹ و با فرض برابر بودن مقدار تولید و فروش در نظر گرفته شده است.

فروش های داخلی طبق قراردادهای منعقد شده و یا به نرخ کشف شده در بورس کالا، فروش های بورسی به نرخ های مندرج در تابلوی بورس کالا و فروش های صادراتی توسط کارگزار فروش به نرخ بازار جهانی و با توجه به شرایط موجود و با استفاده از امکانات و زیرساخت های عاملین فروش توسط شرکت صورت گرفته است.

پیش بینی صورت سود و زیان

هزینه کمیسیون فروش بابت کارمزد پرداختی به شرکت تجارت صنعت هلدینگ خلیج فارس جهت فروش های صادراتی و بورسی صادراتی است. سایر هزینه های توزیع و فروش عمده شامل هزینه اجاره مخازن و بارگیری محصولات به مبلغ ۵۰.۷ میلیون یورو است. مالیات بودجه سال ۹۹ بر اساس سود ابرازی پس از کسر معافیت صادرات و معافیت ۱۰ درصد از مالیات بر درآمد حاصل از فروش های بورسی طبق ماده ۶ قانون توسعه ابزارهای مالی جدید در نظر گرفته شده است.

طرح های توسعه

سیاست تقسیم سود

سود خالص و سود تقسیمی هر سهم طی چهار سال مالی اخیر و پیش بینی سود سال آینده به شرح زیر است:

بر اساس صورتجلسه مجمع سالانه ۲۴ تیر مقرر شد، تقسیم سود بین سهامداران بابت عملکرد سال ۹۸ به میزان ۱۴۰ درصد معادل ۳۱۴۳ ریال برای هر سهم صورت گیرد. تقسیم سود در سال های مالی ۹۹ و ۱۴۰۰ به میزان ۹۰ درصد سود خالص قابل پیش بینی خواهد بود.